Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Seznam článků

Seznam článků

Devátý Chodovar Expres vyrazil na oslavy pěnivého mokuDevátý Chodovar Expres vyrazil na oslavy pěnivého moku

4.9.2014 - „Občane, kde máte zaparkovanou lokomotivu?“ „Na nádraží.“ „A co pijete?“ „Pivo.“ „Tak to je v pořádku, pokračujte…“ Tento úsměvný dialog jste mohli slyšet na jedné z početných akcí, které k létu každoročně patří – slavnostech piva. Tahle konkrétní však voní kolejemi více než kterákoli jiná. Na slavnosti pivovaru Chodovar v Chodové Plané na západě Čech vyrazily zvláštní vlaky Českých drah už po deváté. Chodovar Expresy i letos dokázaly, že si svůj podtitul – vlak plný piva a zábavy – po právu zaslouží. »

Sucho na jižní Moravě letos parní nostalgii příliš nepřeje Sucho na jižní Moravě letos parní nostalgii příliš nepřeje

21.8.2014 - V Jihomoravském kraji panovala v posledních měsících obrovská sucha prakticky beze srážek. Vzhledem k těmto nepříznivým okolnostem nemohly dvakrát vyjet parní lokomotivy mezi Břeclaví a Lednicí na tradiční jízdy v rámci vyhledávané akce Lednické parní léto. V čele historických souprav je proto musela nahradit dieselová lokomotiva Bardotka T 478.1001. Přesto si soupravy své cestující našly, mimo jiné také protože organizátoři přišli v letošní sezoně se zajímavou novinkou. »

Slunce, seno, Bezdružice aneb lokálka rozdávající radost Slunce, seno, Bezdružice aneb lokálka rozdávající radost

7.8.2014 - Myslíte si, že venkovské nádražíčko může být v parném létě jen ospalé? Chtěli byste vidět, jak teplem tetelící se vzduch nad rozpálenými pražci rozčísne nesmlouvavá četnická pátračka při nahánění pobudů? Nebo se raději zchladit ve stínu muzea lokálky a ponořit se do její historie? Pak určitě při svých letních toulkách nevynechejte svezení po trati z Pňovan do Bezdružic. Pod číslem 177 se ukrývá trať, která vám díky píli nadšenců pro místní železnici i region připraví nejednu milou chvíli. »

Expert na železniční historii pomáhá s obnovou vozůExpert na železniční historii pomáhá s obnovou vozů

3.7.2014 - Koleje ho lákaly už v raném dětství. Fotografovat dopravní prostředky začal v roce 1971, když se stal členem kroužku městské dopravy a koupil si první fotoaparát. Ivo Mahel se této činnosti začal systematicky věnovat od jara 1973, kdy se blížil konec parního provozu v Praze. Později ho zlákaly grafické a redakční práce, ale zůstal věrný bádání v železniční historii, modelařině a spisovatelskému řemeslu. Podílí se na grafické podobě rekonstruovaných vozidel. »

Plzeňský šéfdispečer vytváří svět dřevěných figurek Plzeňský šéfdispečer vytváří svět dřevěných figurek

19.6.2014 - Když v zaměstnání musíte neustále používat mozek, ve volném čase se nejlépe odreagujete rukama. Radek Brand, který řídí plzeňský regionální dispečink osobní dopravy a dříve pracoval třeba jako výpravčí, si oblíbil výrobu dřevěných – skašovských – hraček. Pokračuje tak v rodinné tradici, o které byly Českou televizí natočeny již dva dokumentární filmy. Práci se dřevem bere jako užitečnou zálibu, která působí radost jemu i ostatním. »

Trutnovský technik skrývá v hrdle metalové zlatoTrutnovský technik skrývá v hrdle metalové zlato

4.6.2014 - Jiřího Steklého v provozu moc často nepotkáte. Jeho profese v Provozní jednotce Trutnov Depa kolejových vozidel Česká Třebová jej více méně připoutává ke kancelářské židli a klávesnici služebního počítače. Narazit na něj ale můžete v kulturních domech, restauracích, případně ve zkušebně nebo na tanečních zábavách. Jeho hrdlo ukrývá totiž rockové, přesněji metalové zlato. »

Plzeňský železniční badatel mapuje krásy historiePlzeňský železniční badatel mapuje krásy historie

22.5.2014 - Ke kolejím, které znamenají svět, si přivoněl v první třídě. U souseda v lavici, který byl ze železničářské rodiny. Naopak nikdo z příbuzných Miroslava Petra u dráhy nepracoval, ale pod stromeček mu kdysi rodiče nadělili modely s rozchodem 32 milimetrů. Skutečným vlakem jezdil jen na výlety nebo pozoroval nové elektrické lokomotivy ve Škodovce. Přesto se z něj stal autor dlouhé řady článků a knih s železniční tematikou. »

Životní inspirací jsou pro něj umění, příroda a dráhaŽivotní inspirací jsou pro něj umění, příroda a dráha

9.5.2014 - Zájem o železnici u Jaromíra Vévody vzbuzoval od dětských let strýc Josef, který byl strojvedoucím i velkým cestovatelem současně. Od deseti let tak malý Jaromír absolvoval jízdy na mašinkách, spával na drážních nocležnách a vstával například ve čtyři hodiny ráno k motoráčku na trase Rakovník – Karlovy Vary. Další mocnou inspirací pro něj byly knížky Bohumila Hrabala, který svou profesní dráhu začínal jako výpravčí. »

Německý strojvedoucí pravidelně zajíždí s vlaky do PrahyNěmecký strojvedoucí pravidelně zajíždí s vlaky do Prahy

24.4.2014 - Potkat u nás na lokomotivě strojvedoucího, jehož rodným jazykem není čeština, nepředstavuje nic zvláštního. Od roku 2004 strojvedoucí DB zajíždějí hluboko do českého vnitrozemí. Jedním z nich je i Marco Meinhardt z Drážďan. Jeho vyprávění o nákaze železnicí i životních peripetiích se podobá příběhům kolegů z ČD, s nimiž se navíc často stýká i mimo práci. Jeho příběh ukazuje, že láska k železnici je silnější než jazyková bariéra. »

Řešitel stížností cestujících umí odhalovat lidské osudyŘešitel stížností cestujících umí odhalovat lidské osudy

8.4.2014 - Když se něco vymyká našemu chápání, říkáme, že jde o věc mezi nebem a zemí. Ovšem jsou mezi námi tací, jejichž intuice se nespokojí se sladkou nevědomostí. Patří mezi ně i Pavel Serňuk, jeden ze členů týmu, jehož pracovní náplní je řešení stížností a podnětů cestujících Českých drah. Výklad z karet, snů, numerologie, zkrátka ezoterika, patří k jeho koníčkům. Jak nakládá s tímto pěstovaným uměním? »

 

Přejít na stranu: « |1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16| »

 

Tipy redakce

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika