Železničář / Zpravodajství / Směnárny ČD se rozšíří do dalších stanic
Směnárny ČD se rozšíří do dalších stanic
25.7.2016 – autor: JOSEF HOLEK
České dráhy dále rozšiřují službu směnáren na tuzemských nádražích. Ta v několika stanicích funguje bezmála už deset let. Nově si zájemci valuty smění na celkem šestačtyřiceti místech. Národní dopravce na projektu spolupracuje s externí firmou a na provoz těchto zařízení má licenci od České národní banky.
Dohromady v šestačtyřiceti pokladnách Českých drah po celé zemi budou mít lidé možnost směnit valuty. Hlavním cílem staronového projektu je rozšíření doplňkových služeb. Směnárny budou dostupné všem, nikoli jen cestujícím národního dopravce. Službu budou společně spravovat ČD a firma Tourist Centrum.
Dopravce poskytuje zmíněnou službu již mnoho let na patnácti nádražích, nejde tedy o nic nového. „Za tu dobu již mají směnárny stabilní obraty, služba funguje dobře, a tak následoval záměr jejího rozšíření,“ shrnul Miroslav Kozel z odboru obchodu osobní dopravy. „Budeme opět stavět na spolupráci s externí firmou, což je model, který se nám osvědčil. Nově sjednotíme vzhled směnáren a obchodní politiku. Zákazníci mohou očekávat i nulový poplatek za směnu,“ říká ředitelka ZAP Jitka Kubíková. Služeb směnáren budou zájemci moci využít zpravidla v mezinárodních pokladních přepážkách a díky dobře viditelnému LCD panelu se zákazníci rychle seznámí i s aktuálním kurzovním lístkem.
Do roka v celé zemi
Jednotlivé pobočky budou moci lidé využívat převážně v krajských a okresních městech anebo destinacích, které jsou nějakým způsobem turisticky atraktivní či leží v pohraničí. Valuty nebude možné směnit na pražském hlavním nádraží, byť jím ročně projdou desítky milionů cestujících a směnárny jiných společností – nikoli však dopravců – tu jsou zastoupeny v hojném počtu. „Způsobila to smlouva s provozovatelem nádraží, která tuto službu vylučuje. Směnárny ale budou na Smíchově a v Holešovicích, neboť v obou stanicích zastavují i mezinárodní vlaky. České dráhy tedy předpokládají, že cestující, kteří služeb stanic využijí, smění i peníze,“ upřesnil Miroslav Kozel. Národní dopravce plánuje, že každý měsíc zaktivuje v osobních pokladnách čtyři pobočky. V nejbližších týdnech by měly začít fungovat ty ve Frýdku-Místku, Třinci, Havířově a Karviné. Hotovo má být do roka.
Kde již fungují
Děčín hl.n., Horní Lideč, Vsetín, Valašské Meziříčí, Přerov, České Budějovice, Český Krumlov, Tábor, Olomouc hlavní nádraží, Pardubice hlavní nádraží, Česká Třebová, Bohumín, Ostrava hlavní nádraží, Ostrava - Svinov, Liberec
A kde se objeví
Třinec centrum, Frýdek-Místek, Havířov, Karviná hlavní nádraží, Plzeň hlavní nádraží, Poděbrady, Praha-Smíchov, Kolín, Kutná Hora město, Znojmo, Zlín střed, Otrokovice, Hodonín, Hranice na Moravě, Jindřichův Hradec, Strakonice, Havlíčkův Brod, Ústí nad Labem hlavní nádraží, Cheb, Teplice v Čechách, Trutnov hlavní nádraží, Hradec Králové hlavní nádraží, Domažlice, Mariánské Lázně, Karlovy Vary dolní n., Zábřeh na Moravě, Uherské Hradiště, Praha-Holešovice, Břeclav, Brno, hl. n., Český Těšín
Další články této rubriky
ČD hledají zájemce o koupi železničního zdravotnictví
10.9.2024 - České dráhy vyhlásily výběrové řízení na nalezení vhodného zájemce o koupi části závodu, jehož součástí jsou zdravotnická zařízení v České Třebové, Nymburku, Olomouci, Ostravě, Plzni a Praze. V současné době je tato… »
DPOV nově vede Tomáš Honomichl
8.9.2024 - Ve vedení společnosti DPOV, dceřiné firmy Českých drah, nastala změna na nejvyšší pozici. Novým předsedou představenstva byl k 1. srpnu 2024 rozhodnutím jediného akcionáře při výkonu působnosti Valné hromady společnosti DPOV… »
Obnova vjezdové části Střediska údržby Praha jih je už ve druhé polovině
6.9.2024 - Komplexní modernizace vjezdové části Střediska údržby Praha jih v pražské Michli, která odstartovala letos v březnu, se přehoupla do druhé poloviny. Stavební práce, které spočívají ve výměně celkem 21 výhybek, 3 kilometrů… »