Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Seznam článků

Seznam článků

Strojvedoucí Českých drah pomohl rodině v tíživé situaciStrojvedoucí Českých drah pomohl rodině v tíživé situaci

22.12.2017 - Koncem října se u Vysokého Mýta odehrála tragická nehoda, při níž zemřel sedmačtyřicetiletý řidič dodávky. Zanechal po sobě rodinu ve složité sociální situaci. Tragédie nastartovala dobročinnou akci, v jejímž čele stanul strojvedoucí Českých drah Petr Horčička. Zorganizoval sbírku nejen v rodném Uhersku, ale i po internetovém fóru Chronomag. Jeho snaha vyvrcholila dojednáním spolupráce s Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové, jenž si finanční sbírku vzal na starost. »

Mašinky jako vyšívanéMašinky jako vyšívané

21.7.2017 - Až do konce července je v malé galerii U Rytíře na náměstí ve Starém Bohumíně otevřena výstava s názvem Vlaky, vláčky, železnice, kde poprvé vystavuje své vyšívané obrazy vlakvedoucí Českých drah Marek Kováč. S poněkud neobvyklým koníčkem začal už jako dítě a po delší pauze se k němu vrátil ke konci druhých středoškolských studií. Rodák ze slovenské Turzovky pravidelně doprovází rychlíky mezi Bohumínem a Brnem nebo Ostravou a Čadcou. »

Československé předlohy zlákaly dvojici maďarských modelářůČeskoslovenské předlohy zlákaly dvojici maďarských modelářů

13.7.2017 - Milovníci modelů tuzemských železničních vozidel neměli až donedávna příliš důvodů velebit hlavní výrobce těchto hraček pro velké kluky, a tak si často vypomáhali sami. Pak se ale karta obrátila a československé předlohy nyní patří k často ztvárňovaným v obou nejmasovějších modelářských měřítkách. Není problém si pořídit legendy našich kolejí jak v „há nulce“, tak v „téčku“, zpravidla od německých, rakouských, italských nebo českých producentů. Málo se ale ví, že v Budapešti existuje malá firma, která se věnuje československým předlohám nákladních vozů. »

Jan Černý se po tragédii učí znovu choditJan Černý se po tragédii učí znovu chodit

9.11.2016 - Dlouhá léčba, série operací, náročná rehabilitace, svatba. Že to nejde příliš dohromady? Omyl. Takový byl uplynulý rok strojvedoucího Českých drah Jana Černého, který po loňské tragické nehodě Pendolina ve Studénce přišel o obě nohy. Od té doby uplynuly dlouhé měsíce a také se změnilo mnohé v jeho životě. Jak se tomuto hrdinovi daří dnes? »

Bratři Bekové jdou v otcových šlépějíchBratři Bekové jdou v otcových šlépějích

14.9.2016 - Asi jen málokdo z železničních odborníků a fanoušků nezná jméno Jindřicha Beka staršího. Inženýr Bek se stal ikonou jak bádání v lokomotivní historii, tak především psaní a fotografování. Svým dílem nastavil laťku, která je dnes pochopitelně v řadě případů překonána, poměrně vysoko. V otcových šlépějích jdou i jeho dva synové – starší Jindřich (1952) a také mladší Zdeněk (1956), oba dlouholetí železniční zaměstnanci. »

Na zahradě si postavil Malou AlbuluNa zahradě si postavil Malou Albulu

27.7.2016 - Jedním z nejkrásnějších cestovatelských zážitků ve Švýcarsku je jízda po Albulabahn na Rhétské dráze. Impozantní úsek viaduktů a spirálových tunelů ­na vysokohorské trati v úseku Muot – Preda – Spinas je dokonce zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Za tímto zážitkem ale není třeba spěchat až do této alpské země, neboť jeho věrnou kopii postavil a pro veřejnost provozuje pod názvem Malá Albula strojvedoucí ČD Bob Špecinger z Chlumce nad Cidlinou. »

Jaroslav Kocourek: Nejraději byl u vlakůJaroslav Kocourek: Nejraději byl u vlaků

18.7.2016 - Za několik dní uplyne deset let od chvíle, kdy nás nečekaně opustil Jaroslav Kocourek. Celý svůj život zasvětil železnici. Pochopil, že pro zvýšení prestiže železnic je třeba nejen trvale pracovat se zaměstnanci drah, ale dostatek energie věnovat i práci s veřejností a politickými institucemi. Psal například studie o stavu drah pro potřeby vlády a neustále se snažil železnici posouvat kupředu. »

V bývalé Jednotě postavil železniční muzeumV bývalé Jednotě postavil železniční muzeum

16.6.2016 - Malá vesnička Radim nedaleko Vysokého Mýta na Chrudimsku v sobě skrývá jednu kuriozitu. Uprostřed obce v bývalé prodejně Jednoty se za staženými roletami nachází ojedinělé soukromé železniční muzeum Eduarda Kapitoly. Ve třech velkých místnostech najdeme osobní pokladnu, pracoviště výpravčího, úschovnu, telegraf, ale třeba i magacín nebo byt pana přednosty. »

Královna bílé stopy sbírá cenné trofejeKrálovna bílé stopy sbírá cenné trofeje

7.6.2016 - Lyžuje od čtyř let a sjezdování se pro ni stalo celoživotní zábavou. Vedoucí oddělení přídělu služby regionálního pracoviště ZAP Pardubice Zdeňka Hicklová, rozená Dostálová, pochází ze známé lyžařské rodiny z České Třebové. Trénovat ji před mnoha lety začal táta Oldřich, který je sám bývalým železničářem. »

Zahradní železnicí vozí nadšence i kočkuZahradní železnicí vozí nadšence i kočku

6.5.2016 - Městečko Hulín, jež cestující znají spíše jako železniční křižovatku a přestupní stanici, skrývá v jednom nenápadném rodinném domku malé překvapení. Na jeho zahradě a dvorku se prohání nádherná motorová lokomotiva řady T 47, která je věrnou zmenšenou replikou jednoho ze strojů, jejž železniční nadšenci znají například z dráhy Třemešná ve Slezsku – Osoblaha nebo z Jindřichohradecka. Zahradní železnici o délce 333 metrů obsluhuje její majitel, projektový manažer Petr Sovadina z dceřiné společnosti DPOV Přerov. »

 

Přejít na stranu: « |1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15| »

 

Tipy redakce

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika