Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Seznam článků

Seznam článků

GSM-R Protěžované dítko z Evropy, které dobylo světGSM-R Protěžované dítko z Evropy, které dobylo svět

20.2.2014 - Zkratka GSM-R se v českém prostředí začala objevovat v prvních letech nového tisíciletí. Její význam pro budoucnost si zpočátku uvědomovali jen zasvěcení. Ostatní o systému nesprávně smýšleli jako o „mobilech pro ajznboňáky“, objevovaly se dokonce informace, že GSM-R zlepší signál mobilních telefonů pro cestující. Dnes je však jasno: vývoj GSM-R posunul oblast sdělovací a zabezpečovací techniky na železnici do jiné dimenze a nezůstalo jen u Evropy. Nic na tom nezmění ani fakt, že systém byl protlačován úředníky z Bruselu, což zpočátku vyvolávalo skepsi. »

Eurobarometr poodhalil míru spokojenosti se službami na železniciEurobarometr poodhalil míru spokojenosti se službami na železnici

6.2.2014 - Co nejvíce trápí zákazníka při cestách po železnici? Kde je v rámci Evropské unie spokojenost nejvyšší a kde naopak nejnižší? Jak si na tom stojí České dráhy? Na tyto otázky odpovídá rozsáhlý průzkum, který si nechala provést Evropská komise. Dokument sice přináší zajímavé údaje k zamyšlení, nicméně se nedá brát doslova. Velkou nevýhodou je změna metodologie oproti předchozímu průzkumu z roku 2011. »

Kouzlo techniky: cesta od Pegase k topnému alternátoruKouzlo techniky: cesta od Pegase k topnému alternátoru

22.1.2014 - Teplo ve vlaku je dnes už pro každého z nás samozřejmostí. Málokdo se asi zamýšlí nad tím, odkud se bere všechna ta energie, která činí jízdu i v zimě příjemnou. Ovšem dostat teplo do vlaku, obzvláště táhne-li ho motorová lokomotiva, byl ještě před půlstoletím problém, který nedal spát mnoha fundovaným odborníkům. Zveme vás na exkurzi do historie vlakového topení od kamen na dříví až po elektrické vytápění, které je tu již 40 let. »

Železnicár je s vámi právě dvacet letŽelezničář je s vámi právě dvacet let

10.1.2014 - Už je to téměř neuvěřitelných 20 let od okamžiku, kdy vyšlo první číslo Železničáře jako periodika Českých drah. Stalo se tak přesně 12. ledna 1994. Za tu dobu se noviny transformovaly v časopis, upravovaly se rubriky i pravidelný obsah, skladba redakčního týmu a v neposlední řadě i čtenáři. Když si dnes vezmete do ruky staré výtisky, naplno si uvědomíte, jak moc se změnil nejenom tento titul, ale především poměry na české železnici. »

Pendolino: 25 let provozu hřebců z Italské stájePendolino: 25 let provozu hřebců z Italské stáje

5.12.2013 - Díky technickému vývoji a vynálezům z různých oborů se konstruktérům dařilo posouvat rychlostní hranice. Po druhé světové válce pokořily rekordní stroje rychlost 300 km/h a nedlouho potom otevřelo Japonsko první skutečnou vysokorychlostní trať. Nebylo to ovšem zadarmo, vysoké rychlosti si vyžádaly značné investice do stavby zcela nových tratí. Někteří se proto vydali jinou cestou. Chtěli zrychlit také vlaky na konvenčních tratích s řadou oblouků a rychlostním omezením. Hozenou rukavici zvedli úspěšně Italové. Jejich odpověď má jméno Pendolino. »

V hlavní roli železniceV hlavní roli železnice

21.11.2013 - Že se vlaky, nádraží a železničáři čas od času dostanou na filmové plátno nebo televizní obrazovky, není nic překvapivého. Ale už málokdo se pozastaví nad tím, jak složité a pracné je vyhledat odpovídající lokace, připravit exteriéry, obstarat vhodná vozidla, popřípadě vyběhat nejrůznější povolení. A ve filmu jsou nakonec z půldenního natáčení třeba dva desetivteřinové záběry a ještě se pak ozvou „odborníci“, že filmaři vybrali špatnou lokomotivu, že tyto vagony v oné době nemohly jezdit a nádraží vypadalo úplně jinak. »

Gastro tvoří součást cesty aneb jídelní vozy v běhu časuGastro tvoří součást cesty aneb jídelní vozy v běhu času

24.10.2013 - Restaurační a bistrovozy i gastronomický servis ve vlacích prošly za více než sto let své existence značným vývojem. Zatímco na konci 19. století byly tyto služby považovány za luxusní doplněk několika dálkových expresů určených pro nejbohatší cestující, dnes už je (nejen) na mezinárodních spojích považujeme za standard. Vozy s kamny na uhlí byly nahrazeny klimatizovanými s moderními konvektomaty a mrazáky. Stejně tak tradiční jídla na mnoha spojích doplnila moderní nabídka včetně rychlého občerstvení. »

Dvacet let výstavby koridorůDvacet let výstavby koridorů

10.10.2013 - První říjen 1993. Toto datum se zapsalo do novodobé historie české železnice jako žádné jiné. Mezi stanicemi Poříčany a Český Brod fakticky odstartoval snášením první traťové koleje projekt, který do té doby neměl rozsahem a plánovanými investicemi obdobu. Výstavba tranzitních koridorů měla vrátit českou železnici na mapu Evropy, zejména z pohledu Německa a Rakouska. Vykonalo se jistě velké množství práce, ale zůstaly pochybnosti, zda se přece jen místo modernizace starých neměly budovat tratě zcela nové. »

Likvidace delicníku pokracuje aneb chceme jezdit bez výpadků napájeníLikvidace deličníků pokračuje aneb chceme jezdit bez výpadků napájení

27.9.2013 - Trakční napájecí soustava u nás prošla v posledních letech výraznou změnou. Vedle velkých investičních akcí spojených s modernizací koridorů dochází díky spolupráci Správy železniční dopravní cesty a Českých drah také ke snaze radikálně snížit počet míst, kde je nutné stahovat sběrač nebo vypínat pomocné pohony. Po odstranění valné většiny děličníků se nyní pozornost upíná také k napájecím a spínacím stanicím. »

AIRail: moderní doprava AIRail: moderní doprava

13.9.2013 - V mezinárodním měřítku obvykle považujeme letadlo a vlak za přímé konkurenty. Ne vždy to ale musí být pravda. Při vhodném propojení služeb lze vytvořit synergický efekt, který pomůže jak dopravcům, tak cestujícím. Průkopníky v tomto směru jsou v Německu. Ale i v Česku se dlouhá léta hovoří o propojení pražského a ostravského letiště po kolejích, což by umožnilo vytvořit nové formy spolupráce a obchodních produktů. »

 

Přejít na stranu: « |1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18| »

 

Tipy redakce

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika