Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Seznam článků

Seznam článků

Vlakvedoucí vybudoval vlastní železniční muzeumVlakvedoucí vybudoval vlastní železniční muzeum

6.5.2015 - Neobvyklé železniční muzeum se skrývá v obyčejné nádražní budově v Cerekvici nad Loučnou, kterou obývá Jiří Rokos s rodinou. Cedule z lokomotiv, hřeby, pražce, rychloměry, rudé hvězdy, kartonové jízdenky, terniony, všelijaké nápisy, uniformy, pojistky, lucerny, ale i reléový řidicí přístroj. To vše je shromážděno a opečováváno s velkou láskou hned v několika místnostech výpravní budovy. Vlakvedoucí osobní dopravy Jiří Rokos má práci jako hobby a hobby tak trochu i jako práci. »

Díky Železničáři vyhrál soutěž na nové logoDíky Železničáři vyhrál soutěž na nové logo

22.4.2015 - Dlouhá léta působil jako spolupracovník firemního periodika Skupiny České dráhy Železničář a stál u vzniku magazínu ČD pro vás. Je také autorem vítězného návrhu nového loga Pražské integrované dopravy (PID). Grafik Vít Stanovský však není jen autorem jednoho znaku, ale pochopitelně má na svém kontě řadu zajímavých uměleckých návrhů. Zároveň se angažuje ve sdružení FISAIC. »

Sbírání jízdenek mají oba jako hobby na celý životSbírání jízdenek mají oba jako hobby na celý život

8.4.2015 - Lidé mají různé koníčky, jízdenky však mnoho z nich nesbírá. Většinou se mezi sebou znají, vyměňují si různé kuriózní „úlovky“, ale především tato záliba nezná hranic. Řadu sběratelů najdeme i v Česku a určitě není překvapením, že někteří jsou zaměstnáni u Českých drah. Naše redakce oslovila dva z nich – Otu Hrbáčka z Ústí nad Labem a Alana Butschka z opačného konce republiky – z Rosic u Brna. »

Z fanouška železnice se stal úspěšný fotící literátZ fanouška železnice se stal úspěšný fotící literát

25.3.2015 - Stal se jedním z píšících železničářů a ukázky jeho prací byly uveřejněny v nedávno vydané antologii Literáti na trati. Kromě toho vedoucí posunu Pavel Stejskal rád a pravidelně fotografuje dění na dráze a jeho snímky znají mnozí především z řady odborných periodik nebo z internetu. »

Vypravoval vlaky, dnes se věnuje modelůmVypravoval vlaky, dnes se věnuje modelům

11.3.2015 - Nějaký čas pracoval u Českých drah jako výpravčí, dnes je grafikem ve své firmě věnující se reklamě. Martin Nožička nicméně dráze zůstává věrný a spolupracuje s Asociací Entente Florale na tvorbě webových stránek pro soutěž o Nejkrásnější nádraží. Jeho vášní jsou modely – při základní škole v Chebu založil Klub železničních modelářů, kde dokonce uspořádal s kolegy a partnery z bavorského Hofu výstavu. »

Pomáhal zraněným, i když to nejvíc potřeboval sámPomáhal zraněným, i když to nejvíc potřeboval sám

25.2.2015 - Na železnici působí třetím rokem. A spojuje ho s ní už víc než jen práce. Ve volných chvílích dvaadvacetiletý vlakvedoucí Josef Gargula rád fotografuje. Nejraději má zajímavé náměty z prostředí vlakové dopravy, zabývá se ale úspěšně i portrétní fotografií. A během svého relativně krátkého působení u Českých drah dokázal, že skvěle obstojí i v krizových situacích. »

Fotograf léta mapuje historii zaniklé vlakové poštyFotograf léta mapuje historii zaniklé vlakové pošty

11.2.2015 - Bývá celkem obvyklé, že se mezi železničáři najde řada nadšených fotografů. Podobně tomu bylo i u Petra Študenta, který nyní pracuje v Brně jako všeobecný fotograf a grafik, ale byl zaměstnancem vlakové pošty. Ta se stala jeho životním koníčkem, dokonce o ní vlastním nákladem vydává časopis. »

Bratři si postavili repliku úzkorozchodné parní lokomotivyBratři si postavili repliku úzkorozchodné parní lokomotivy

28.1.2015 - Bratry Radka, profesí informatika, a strojaře Michala Bednářovy spojuje obdiv k historické technice a také skvělá technická a organizační zdatnost. Zatímco jiní parní lokomotivy opravují, což lze označit rovněž za velké umění, oni si hned vyrobili novou! Tedy repliku historické parní úzkokolejné lokomotivy podle vzoru firmy Orenstein a Koppel. »

Příběh Peršingů a Es se rodil jako inženýrská odyseaPříběh Peršingů a Es se rodil jako inženýrská odysea

15.1.2015 - Byť mu učarovaly letadla a později parní lokomotivy, stál u zrodu dnes již legendárních elektrických strojů. Na jeho rýsovacím prkně vznikaly první plzeňské dvousystémovky, opravdová konstruktérská výzva však přišla v podobě nadčasových, ale problémových tyristorových Es a Peršingů. Vrcholným dílem měla být první česká vysokorychlostní jednotka, místo níž však naše koleje brázdí Pendolina. Deník někdejšího šéfkonstruktéra lokomotivky Škoda Plzeň je nabitý milníky československé lokomotivní historie. »

Pod rukama mu vzniká kreslený svět plný snů Pod rukama mu vzniká kreslený svět plný snů

23.12.2014 - Výtvarník a divadelník tělem i duší, železničář profesí. To je Jiří Ryvola, který je úzce spjat s Litoměřicemi – městem, ve kterém prožil podstatnou část života a jež se mu stalo domovem. Jiří Ryvola patří mezi ty, kteří se dokážou vždy znovu a znovu vracet i k láskám, které nikdy nebudou zcela naplněny, a tím možná zapomíná stárnout. Letos začátkem prosince oslavil svoje pětasedmdesátiny. »

 

Přejít na stranu: « |1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15| »

 

Tipy redakce

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika