Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Na oslavy Dne železnice do Hradce Králové dorazily tisíce lidí

Na oslavy Dne železnice do Hradce Králové dorazily tisíce lidí

30.9.2015 – autor: PETR SLONEK

Nádraží a depo v Hradci Králové poslední zářijovou sobotu zaplnili fanoušci železniční dopravy. Právě toto východočeské město hostilo hlavní letošní oslavy Národního dne železnice. A bylo na co se koukat. Přijelo více než třicet historických lokomotiv a vozů, ale i nejmodernější stroje. Na oslavy dorazilo bezmála 25 tisíc návštěvníků, kteří měli rovněž možnost premiérově zhlédnout zbrusu nový propagační spot Českých drah. Bonusem po setmění se stala jedinečná noční show.

Na oslavy Dne železnice do Hradce Králové dorazily tisíce lidí

Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholily v sobotu 26. září Národním dnem železnice v Hradci Králové, který zahájil předseda představenstva Pavel Krtek. Ve stanici a místním depu se ukázala známá historická i nejmodernější vozidla. Vedle railjetu, který z Prahy přijel jako protokolární vlak, představily České dráhy i další nová vozidla – modernizovaný vůz Ampz pro provoz na lince z Prahy do Hamburku a několik moderních souprav. Objevily se zde i parní lokomotivy Pětasedma, Čtyřkolák nebo Štokr, historické elektrické mašiny známé jako Bobina, motorové stroje Sergej, Bardotka a Čmelák či motorák Hurvínek. Nejmodernější vozidla kromě railjetu zastupovala elektrická expresní lokomotiva řady 380 a soupravy pro regionální dopravu RegioShark, RegioSpider a RegioPanter.

Během dne byly z Hradce Králové postupně vypravovány zvláštní vlaky, které zamířily prakticky do všech koutů Královéhradeckého i do sousedního Pardubického kraje – například do Rychnova nad Kněžnou, Smiřic, Pardubic, Chlumce nad Cidlinou a Letohradu. Kromě spojů pro cestující byly vypraveny dva nákladní vlaky s celkem 25 naloženými nákladními vozy. Jeden měl v čele parní lokomotivu, druhý dva motorové stroje.

Večerní show přítomné nadchla

Nevšedním zážitkem se stala premiérová dvouhodinová večerní světelná show s historickými lokomotivami na točně královéhradeckého depa. Nabídla téměř dvě desítky historických exponátů ve scénickém osvětlení s doprovodnou hudbou a komentářem. Návštěvníci po setmění spatřili legendární parní lokomotivy Pětasedmu, Ušatou, Štokr nebo Bejčka i motorové lokomotivy Bardotku, Brejlovce či Karkulku. Pro dobrý výhled a focení vyrostla u točny tribuna.

V rámci Národního dne železnice si fandové mohli rovněž prohlédnout unikátní muzejní expozici signalizační a zabezpečovací techniky v areálu Signal Mont. Nezapomnělo se ani na nejmenší návštěvníky. Pro děti byl připraven zábavní program, jímž provázel maskot ČD slon Elfík. Děti mohly navštívit například Kinematovlak s promítáním filmů, hrací vůz či divadelní nebo herní stan.

Premiéra propagačního spotu

Širší veřejnosti byl na slavnostech v Hradci Králové poprvé představen zcela nový propagační spot Českých drah. Jeho cílem je ukázat, že jízda vlakem je moderní, ekologickou a bezpečnou dopravou, která přináší i příjemné zážitky z cestování. Od konce září toto dílo běží i na televizních obrazovkách. Ve snímku se prolíná několik příběhů, které se odehrávají v základních segmentech dopravy – regio­nální, dálkové a mezinárodní. K dokonalosti je vypiloval je režisér Tomáš Mašín, jenž do scénáře vložil svůj osobitý styl. Koncept spotu představuje produkty národního dopravce. 


Průměrné hodnocení (9 hlasů): 4.56

Fotogalerie

Další články této rubriky

Modernizace čtrnácti EffiShunterů je hotováModernizace čtrnácti EffiShunterů je hotová

21.2.2024 - České dráhy mají už zpět všech 14 lokomotiv řady 742, které daly ke kompletní modernizaci do společnosti CZ LOKO. Stalo se tak prakticky o rok dříve, neboť kontrakt za více než 684 milionů Kč předpokládal dokončení posledního… »

ČD Minibary loni obsloužily skoro 1,2 milionu cestujícíchČD Minibary loni obsloužily skoro 1,2 milionu cestujících

16.2.2024 - Více než 400 tisíc šálků kávy, ale také pivo nebo cappuccino. Tyto nápoje jsou i nadále nejoblíbenějšími položkami, které se prodávají v minibarech Českých drah. Mezi vyhledávané občerstvení patří také croissanty, bagety… »

ČD a Siemens rozšiřují dlouhodobou spolupráciČD a Siemens rozšiřují dlouhodobou spolupráci

13.2.2024 - Zástupci Českých drah, Siemens Mobility a dceřiné společnosti DPOV podepsali smlouvu v systému Rail Cover. Kontrakt umožňuje nový přístup k údržbě lokomotiv Vectron, spojující servisní, odborné a technologické kapacity… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika