Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Téma / Vlakotramvaj: projekt, který čeká na další šanci

Vlakotramvaj: projekt, který čeká na další šanci

6.1.2016 – autor: MARTIN HARÁK

Začátkem devadesátých let se v aglomeraci západoněmeckého Karlsruhe podařilo úspěšně prosadit do života projekt dvousystémové městské tramvaje, která navazuje na železnici bez zbytečných přestupů. Později se objevily další podobné projekty i v dalších městech, například v Saarbrückenu, Chemnitzu či Kasselu, ale také ve francouzském Mulhouse a dalších regionech Francie. Systém, který dostal anglické pojmenování Tram-Train, se u nás ujal pod názvem vlakotramvaj.

Vlakotramvaj: projekt, který čeká na další šanci

Problematika systému vlakotramvaje, neboli systému Tram-Train, je poměrně složitá už jen proto, že spojuje dva systémy donedávna fungující separátně. Tím jsou myšlena železniční a tramvajová vozidla. Jsou ale známé případy, kdy byly kolejové sítě některých tramvajových provozů využívány pro převoz nákladních železničních vozů. Šlo zpravidla o dvounápravové nákladní vagony, které byly v dobách minulých přepravovány po síti městských tramvají bez jakýchkoli parametrů pasivní bezpečnosti.

Chcete-li si přečíst i tento zajímavý a nezkrácený článek, tištěnou verzi Železničáře si můžete objednat na Balikova@gr.cd.cz.

 

Průměrné hodnocení (5 hlasů): 3.8

Další články této rubriky

Jízdní řád 2023 přinese zrychlení i nové spojJízdní řád 2023 přinese zrychlení i nové spoje

28.11.2022 - Provoz na železničních koridorech v Česku příští rok zrychlí až o desítky minut. České dráhy počítají například se zkrácením jízdní doby mezi Prahou a jižními Čechami, postupně by měly zrychlit také spoje z metropole na… »

Tratě, které (snad) neřekly poslední slovoTratě, které (snad) neřekly poslední slovo

29.10.2022 - Diskutuje-li se nyní o budoucnosti tuzemské železnice, týká se to převážně budování vysokorychlostních tratí či rekonstrukcí koridorů. Z pohledu intenzity přepravních proudů jde o téma stěžejní. Zapomínat bychom ale neměli… »

Bariéry na železnici odstraňujeme už 35 letBariéry na železnici odstraňujeme už 35 let

7.9.2022 - V Česku žije zhruba 1,2 milionu lidí se zdravotním postižením. Mezi osoby s omezenou schopností pohybu a orientace nepatří jen lidé odkázaní při pohybu na vozík, senioři, nebo nevidomí a slabozrací spoluobčané. Tato skupina… »

 

Všechny články rubriky Téma

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika