Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Téma / Vlakotramvaj: projekt, který čeká na další šanci

Vlakotramvaj: projekt, který čeká na další šanci

6.1.2016 – autor: MARTIN HARÁK

Začátkem devadesátých let se v aglomeraci západoněmeckého Karlsruhe podařilo úspěšně prosadit do života projekt dvousystémové městské tramvaje, která navazuje na železnici bez zbytečných přestupů. Později se objevily další podobné projekty i v dalších městech, například v Saarbrückenu, Chemnitzu či Kasselu, ale také ve francouzském Mulhouse a dalších regionech Francie. Systém, který dostal anglické pojmenování Tram-Train, se u nás ujal pod názvem vlakotramvaj.

Vlakotramvaj: projekt, který čeká na další šanci

Problematika systému vlakotramvaje, neboli systému Tram-Train, je poměrně složitá už jen proto, že spojuje dva systémy donedávna fungující separátně. Tím jsou myšlena železniční a tramvajová vozidla. Jsou ale známé případy, kdy byly kolejové sítě některých tramvajových provozů využívány pro převoz nákladních železničních vozů. Šlo zpravidla o dvounápravové nákladní vagony, které byly v dobách minulých přepravovány po síti městských tramvají bez jakýchkoli parametrů pasivní bezpečnosti.

Chcete-li si přečíst i tento zajímavý a nezkrácený článek, tištěnou verzi Železničáře si můžete objednat na Balikova@gr.cd.cz.

 

Průměrné hodnocení (5 hlasů): 3.8

Další články této rubriky

Den železnice 2023: Co fanoušky čeká v Bohumíně?Den železnice 2023: Co fanoušky čeká v Bohumíně?

14.9.2023 - Letošní největší železniční přehlídka se po loňském dostavení v západočeské Plzni přesouvá do slezského Bohumína. Tradiční železničářské město ležící u hranic s Polskem, které je jedním z nejdůležitějších… »

S ComfortJetem od Kodaně po VillachS ComfortJetem od Kodaně po Villach

2.9.2023 - Moderní netrakční jednotky ComfortJet a elektrické lokomotivy Siemens Vectron 230 umožní Českým drahám navázat na velice úspěšný projekt ČD ÖBB Railjet a udržet významnou roli v mezistátní železniční dopravě v centrální… »

Léto na kolejích: České dráhy přichystaly speciální nabídky i akceLéto na kolejích: České dráhy přichystaly speciální nabídky i akce

29.7.2023 - S letními prázdninami přichází ideální doba na výlety. České dráhy tradičně připravily řadu speciálních akcí a nostalgických jízd, abyste si je mohli užít co nejvíce. Ať už třeba se speciální Jízdenkou na léto po… »

 

Všechny články rubriky Téma

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika