Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Téma / Téma - všechny zprávy

Téma - všechny zprávy

Léto na železnici: Speciální nabídky, cyklovlaky i nostalgieLéto na železnici: Speciální nabídky, cyklovlaky i nostalgie

9.7.2021 - Letní prázdniny jsou tu a s nimi ideální doba na výlety po nejrůznějších koutech naší země. České dráhy pro všechny cestovatele, kteří využijí vlak, i letos připravily zajímavé nabídky. Projet se ale můžete nostalgickými vlaky nebo se vypravit do turisticky atraktivních míst prostřednictvím cyklovlaků. A využít zároveň lze také cestovatelskou aplikaci ČD Vlakem na výlet.

Celý článek »

 

Příjem signálu GSM vylepší unikátní oknaPříjem signálu GSM vylepší unikátní okna

8.4.2021 - České dráhy budou prvním dopravcem v naší republice i ve střední Evropě, který nabídne cestujícím snazší telefonování a příjem dat v jedoucím vlaku. Stane se tak díky patentu společnosti Siemens, který umožňuje snadný průchod elektromagnetických vln o kmitočtech 500 MHz až 3,5 GHz využívaných sítěmi GSM. Nový typ oken je poprvé použit u 50 nejmodernějších vozů ČD určených pro spoje Západního expresu.

Celý článek »

 

Z Prahy do Drážďan se jezdí už 170 letZ Prahy do Drážďan se jezdí už 170 let

30.3.2021 - Když se podařilo Severní státní dráhu v roce 1845 prodloužit z Olomouce do Prahy, začalo se okamžitě pracovat na jejím pokračování do Drážďan. Jeden z nejvýznamnějších stavitelů železnice Jan Perner se už od roku 1842 zabýval tím, kudy vést dráhu z Prahy do saské metropole. Nakonec byla zvolena trasa podél toků Vltavy a Labe. Náročný terén ale neumožnil zprovoznění trati najednou. A tak mezi Prahou a Lovosicemi začaly jezdit vlaky 1. června 1850, do Ústí nad Labem dorazil první spoj o čtyři měsíce později a teprve 8. dubna 1851 se slavilo zahájení provozu celého mezistátního spojení Praha – Drážďany.

Celý článek »

 

Výběr materiálů pro vozidla jako složitá alchymieVýběr materiálů pro vozidla jako složitá alchymie

25.1.2021 - Je až k neuvěření, z kolika materiálů se skládá jeden železniční osobní vůz nebo lokomotiva. Navíc každý z nich musí splňovat přísná bezpečnostní nařízení, umět ochránit cestující a ještě být hezký na pohled i příjemný na dotyk. K míchání kvalitního koktejlu vlastností mají výrobci vývojové speciální týmy, v nichž sedí také experti na materiály. Tito odborníci určují, který je pro daný díl nejlepší a s čím a jak se má pojit. Prim aktuálně hrají lehké a supertvrdé slitiny.

Celý článek »

 

Vozidlový park Českých drah ve znamení obnovyVozidlový park Českých drah ve znamení obnovy

18.12.2020 - Vozidlový park Českých drah čeká v nadcházejících letech další postupná obměna. Na jeho obnovu chystá dopravce vynaložit v nejbližších pěti letech miliardy korun. S prvními vyráběnými vozy či jednotkami se cestující setkají již brzy. Například pět push-pull jednotek zamíří na sever Moravy, jedenatřicet RegioPanterů bude jezdit ve středních, západních, jižních Čechách a na Vysočině. Padesát nových vozů od konsorcia Siemens Mobility – Škoda Transportation se objeví na Západních expresech z Prahy do Chebu přes Plzeň a na rychlících Krušnohor z Prahy do Chebu přes Ústí nad Labem. České dráhy nedávno uzavřely rámcový kontrakt na dodávku až 60 elektrických jednotek. ČD navíc nechávají modernizovat 16 vozů pro regionální dopravu a soutěží dodavatele na 182 osobních vozů, 160 motorových jednotek pro 120 cestujících, či 90 třísystémových lokomotiv pro rychlost až 200 km/h a další stroje pro mezinárodní linky s rychlostí až 230 km/h.

Celý článek »

 
 

Přejít na stranu:1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 »

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika