Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Zkušební centrum VUZ oslavilo padesát úspěšných let

Zkušební centrum VUZ oslavilo padesát úspěšných let

31.5.2013 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

Jedna z nejvýznamnějších železničních akcí letošního roku proběhla 22. května u Velimi. U příležitosti 50. výročí zahájení provozu na zdejším velkém zkušebním okruhu uspořádal Výzkumný Ústav Železniční velkolepou oslavu, při které mohli pozvaní hosté zažít výlet do atmosféry šedesátých let, ale také okusit technických fines moderní doby.

Zkušební centrum VUZ oslavilo padesát úspěšných let

Padesáté narozeniny jsou významným okamžikem, kdy je čas se na chvíli zastavit a ohlédnout se zpět. Ke stejnému kroku se rozhodl i Výzkumný Ústav Železniční, jehož velký zkušební okruh ve Velimi byl uveden do provozu v roce 1963. Oslava jubilea, stylově laděná do doby jeho otevření, proběhla přímo u dvou ocelových stužek, po kterých začala železniční vozidla kroužit na začátku 60. let. 

Zábavná exkurze do historie

Pogratulovat jubilantovi přišli příznivci železnice, mezi kterými nechyběl například známý moderátor Eduard Hrubeš i řada odborníků z drážní branže. Na oplátku se mohli po oslavenci doslova povozit při mimořádně rychlých jízdách moderními jednotkami nebo nasát atmosféru dob dávno minulých na dřevěných lavicích Rybáků tažených parní lokomotivou 423.009.

Ovšem ještě než proběhly spanilé jízdy, byli hosté přivítáni moderátorskou dvojicí Václavem Žmolíkem a Marcelou Augustovou, která je provázela celým slavnostním dnem. Nezasvěceným – těch ovšem bylo opravdu pomálu – připomněli nejvýznamnější okamžiky v historii okruhu s důrazem na rychlostní rekordy, které padly na jeho kolejích. Generální ředitel VUZ Antonín Blažek uvedl, jak prozíravé bylo rozhodnutí vybudovat moderní železniční polygon právě v tehdejším Československu.

„Nechceme ovšem jen zálibně vzhlížet k minulosti, naopak aktivně žijeme budoucností,“ řekl Antonín Blažek k výčtu několika modernizačních etap, kterými prošlo Zkušební centrum v posledních letech. Historický význam okruhu popsal také Luděk Pilmann, jeden z inženýrů pracujících na zrodu této zkušební tratě v šedesátých letech, kterou po dokončení navštěvovali železniční odborníci z celého světa. A protože se jednalo o narozeniny na závěr oficiální části, nechyběl dort ve tvaru jubilujícího okruhu, na němž si přítomní gratulanti pochutnali. 

Moderní současnost zastoupily Pendolino s railjetem

Nebyli by to ale „výzkumáci“, kdyby pro návštěvníky nepřipravili ještě něco mnohem lepšího – Pendolino Českých drah, které se po okruhu rozjelo maximálně povolenou rychlostí 230 km/h. Chvilku mu to sice trvalo, ale na zážitek, který je v Česku možno uskutečnit jen na okruhu ve Velimi, se vyplatilo oněch šest koleček čekat. Mimochodem, v této rychlosti trvá obkroužit třináctikilometrový ovál jen něco málo přes tři minuty! Blízkou budoucnost české železnice reprezentovala jednotka Siemens Viaggio Comfort zapůjčená od ÖBB, jedoucí sice „jen“ 200 km/h, ovšem i tak v ní nezbylo ani jedno místo volné.

Pro milovníky drážní nostalgie byla ještě připravena projížďka v historické soupravě v čele s parní Lízou 423.009. Z úcty k jejímu věku ale nebudeme uvádět dobu jízdy ani po malém (a podstatně kratším) zkušebním okruhu, kam za blesků a hromobití blížící se bouřky vyrazila. Narozeninová oslava ukázala, že lidé ve Zkušebním centru VUZ si nejenom umějí vážit železniční historie, ale současně jsou připraveni dál nést odkaz drážní tradice do technicky stále náročnější budoucnosti.

Video z oslavy si můžete prohlédnout zde:


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Fotogalerie

Další články této rubriky

České dráhy upravily tarify pro přepravu jízdních kolČeské dráhy upravily tarify pro přepravu jízdních kol

23.5.2023 - České dráhy letos zjednodušily cenové tarify pro přepravu jízdních kol na dvě pásma. Vypravují zároveň i několik speciálních cyklovlaků do turisticky vyhledávaných oblastí v ČR. Jízdní kolo lze přepravit prakticky ve všech… »

České dráhy upozornily na špatný stav slovenských kolejíČeské dráhy upozornily na špatný stav slovenských kolejí

19.5.2023 - České dráhy a Asociace železničních dopravců Slovenska (AROS) upozornily správce slovenských kolejí Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) na špatný stav infrastruktury v zemi. Vyzvaly společnost k rychlé nápravě. ŽSR v reakci na… »

Wi-fi nabídne už přes 2 000 vozidel Českých drahWi-fi nabídne už přes 2 000 vozidel Českých drah

15.5.2023 - Dalších zhruba 300 vozidel během letošního roku nabídne cestujícím možnost využívat ve vlacích Českých drah bezdrátové připojení k internetu. Tím se celkový počet vozů s wi-fi rozšíří už na více než 2 000. U všech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika