Železničář / Hlavní zprávy / Železnici i oscarový film připomíná nové muzeum
Železnici i oscarový film připomíná nové muzeum
12.2.2018 – autor: JOSEF HOLEK
V Loděnici vzniklo nové železniční muzeum. Připomíná historii trati z Berouna do Rudné u Prahy, život železničářů a oscarový film Ostře sledované vlaky. Stalo se zároveň oblíbeným místem setkání drážních zaměstnanců. Na vzniku se podílely i České dráhy. Co je zde k vidění?
Do mapy železničních muzeí přibyl další zajímavý bod. Před koncem loňského roku své brány otevřelo Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici na Berounsku. Oscarový snímek Jiřího Menzela se totiž natáčel právě tady. Nenajdete tu staré filmové rekvizity, ale informační tabule, minikino a řadu železničních artefaktů. O vznik se postarala trojice místních patriotů.
Muzeum je umístěno přímo ve stanici, v místnostech, kde dříve byla úschovna zavazadel. „Cílem je upozornit na lidi, kteří na železnici dělali, dráhu jako takovou a na film Ostře sledované vlaky. Kromě toho trať, v jízdních řádech označená číslovkou 173, slaví 120. výročí vzniku,“ uvedla Alena Heinrichová, kurátorka a loděnická kronikářka. „Loděnice není příliš bohatá na kulturně-historické události. Byla by škoda, kdybychom neudělali připomínku něčeho, co se tady odehrálo a co bylo a je slavné po celém světě,“ doplnil Pavel Machač z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, jeden z tvůrců muzea. O výtvarnou podobu se postarali Eva Richterová a Tomáš Rada.
Součástí je i minikino
Na první pohled v expozici zaujmou palety na stěnách. Mají evokovat staré dřevěné sklady a pražce a koleje. Na seznamu artefaktů najdete tabulky návěsti konce vlaku, kolejové zarážky (čuby), výstražný přejezdový kříž či kus výhybky. Příjemnou a útulnou atmosféru dotváří stupňovité minikino o čtyřech místech. Možná nejmenší svého druhu na světě. Návštěvník se dozví vše o historii nádraží, Loděnice, okolních vápenek a také o filmu. Pokud budete mít štěstí, natrefíte i na party strojvůdců a dalších drážních pracovníků. „Sednou si a debatují o odborných věcech a vzpomínají na lidi okolo dráhy. Železničáři si zaslouží vděk,“ řekla Heinrichová, sama z rodiny železničářů.
Z nádraží vedou tři vlečky, na které navazoval stejný počet lanovek do vápencových dolů. Kromě toho zde v minulosti pobýval i spisovatel a autor postavy Josefa Švejka Jaroslav Hašek. „S Matějem Kudějem tu zakládali Stranu mírného pokroku v mezích zákona,“ připomněl Machač další významný historický milník. Hlavními zdroji informací byly dopravní kniha stanice z let 1920 až 1946 a kroniky obce a fary.
Sezónu zahájí v dubnu
Muzeum znovu otevře až v dubnu, se začátkem turistické sezóny. Místo je však možné navštívit i nyní, po domluvě. Stačí jen zavolat a dohodnout termín. Sezónu muzejníci zakončí, až opadne zájem. „Jen v posledních dvou prosincových týdnech přišlo přes 400 návštěvníků,“ podotkla Alena Heinrichová. „Do budování jsme se pustili na začátku listopadu 2017, hotovo jsme měli za šest neděl. Pomohly České dráhy, které zaplatily linoleum, i SŽDC, které se postaralo o výmalbu,“ uzavřel Martin Bok, projektový manažer. Sbírka se dále rozrůstá, kdokoliv může přinést předměty související se železnicí. ○
Další články této rubriky
ČD testují bionaftu z odpadních tuků a rostlinných olejů
1.10.2024 - České dráhy pokračují v testování motorové nafty se zvýšeným obsahem udržitelné biosložky na bázi hydrogenačně upraveného rostlinného oleje (HVO). Nedávno testovaly toto biopalivo v nových motorových jednotkách řady 847… »
ComfortJety ČD na konci září poprvé vyjedou na lince z Prahy do Berlína
27.9.2024 - Cestující, kteří pojedou z Prahy do Berlína a opačně, se mohou těšit na novou úroveň komfortu a služeb. Od 29. září České dráhy nasadí denně na dva páry vlaků Berliner provozované v kooperaci s Deutsche Bahn nejnovější… »
České dráhy vylepšují zázemí pro strojvedoucí a vlakové čety
25.9.2024 - Do vylepšení pracovních podmínek a vyšší bezpečnosti práce provozních zaměstnanců investují ČD letos zhruba 55 milionů Kč. Podstatná část peněz směřuje do zlepšení pracovního zázemí, nocležen, odpočinkových místností a… »