Železničář / Hlavní zprávy / Zdravotně postižení otestovali jednotky ComfortJet
Zdravotně postižení otestovali jednotky ComfortJet
26.7.2024 – autor: VÍT ČEPICKÝ
V rámci přípravy ComfortJetů do zkušebního provozu se na konci května s novými vlaky seznámili také zástupci Národní rady osob se zdravotním postižením a Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých. Během prohlídky oceňovali zejména plně průchozí interiér a řadu doplňků, jež jim mají cestování po železnici co nejvíce zjednodušit.
Cílem celé akce bylo seznámit budoucí uživatele s řešením interiéru nové soupravy, která sice vychází z railjetu a InterJetu, ale přišla též s některými novými řešeními. Zároveň představitelé dopravce a výrobce chtěli vyslechnout jejich připomínky a pokusit se na ně před ostrým nasazením souprav do provozu reagovat. Přítomni tedy byli jak zástupci Českých drah, tak samozřejmě rovněž tvůrce ComfortJetů.
V současnosti se nabízí dvě koncepce vlaků, které mají zjednodušit cestování vlakem lidem se závažným pohybovým postižením. V regionální dopravě se prosazují spíše soupravy s nízkopodlažními částmi, naopak v dálkové dopravě České dráhy preferují ucelené a plně průchozí soupravy s uličkou v jedné rovině a s elektrickou zvedací plošinou. To umožňuje například osobám na vozíčku využívat celé soupravy. A právě široké a volně průchozí mezivozové přechody zástupci obou organizací kvitovali nejvíce.
Spokojenost s místem
Všímali si ovšem i dalších podstatných úprav odstraňujících bariéry. Například prostorné toalety přímo u vstupu se zvedací plošinou, dobíjecích zásuvek pro elektrické vozíky, audiovizuálního informačního systému se světelnou a zvukovou navigací nebo haptických prvků a nápisů v Braillově písmu. „Oproti starším soupravám hodnotím ComfortJety velmi pozitivně,“ řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. „Mají více míst pro vozíčkáře, perfektně je udělaná toaleta pro hendikepované, která je téměř jako v bytě. Velmi také oceňuji, že se dá projet z jednoho vagonu do druhého. Těch věcí, které jsou v tomto vlaku vylepšeny, je hodně a já jsem rád, že se nám daří jak s Českými drahami, tak se Siemensem a Škodou spolupracovat na zlepšení kvality dopravy na železnici pro lidi se zdravotním postižením,“ ocenil Krása.
Našly se nicméně také drobné nedostatky. Zástupci nevidomých a slabozrakých si například všimli chybějících popisků v Braillově písmu na některých prvcích, například u rozlišení košů na tříděný odpad na představcích, obecně se ale shodovali v pozitivním hodnocení soupravy s tím, že už se těší na jejich postupné nasazování do běžného provozu.
Další články této rubriky
Ve vlacích ČD přibude přes 400 bezbariérových spojů
20.12.2024 - Už osm z deseti spojů Českých drah je bezbariérových. Nový grafikon jich nabídne o 439 více. Drtivá většina vlaků je nízkopodlažních a výška jejich podlahy je v úrovni moderních nástupišť. Druhá generace bezbariérových… »
České dráhy pokračují v modernizaci vlaků v Královéhradeckém kraji
16.12.2024 - České dráhy pokračují v dodávkách nových regionálních vlaků v Královéhradeckém kraji. Od polského výrobce PESA Bydgoszcz pro provoz v kraji převzaly už deset motorových jednotek RegioFox. S Liškami se cestující setkají na… »
Zlínský kraj převzal pět nových Panterů
10.12.2024 - České dráhy společně se Zlínským krajem představily nejnovější jednotku RegioPanter. Dopravce jich v regionu od nového jízdního řádu, který začne platit v polovině prosince, nasadí celkem pět. Díky tomu se výrazně zvýší… »