Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Zahájení lázeňské sezony v Jeseníku zpestřil parní vlak

Zahájení lázeňské sezony v Jeseníku zpestřil parní vlak

7.6.2022 – autor: PETR SLONEK

U příležitosti zahájení nové lázeňské sezony v Priessnitzových léčebných lázních a oslav 200. výročí tohoto zařízení vypravily České dráhy v sobotu 14. května z olomouckého hlavního nádraží do Jeseníku historický vlak. První část jízdy z Olomouce v jeho čele stanula motorová lokomotiva Bardotka a dále přes Hanušovice a po trati Slezského Semmeringu ji vystřídal parní stroj Velký bejček.

Zahájení lázeňské sezony v Jeseníku zpestřil parní vlak

Obě tato vozidla jsou majetkem depozitáře muzea ČD. Speciálně vypraveným nostalgickým zvláštním vlakem cestoval samotný Vincenz Priessnitz s chotí v dobových kostýmech a mnoho dalších hostů, kteří se vydali na začátek nové sezony. V Jeseníku na nádraží se uskutečnilo krátké přivítání a pak návštěvníci zavítali do léčebných lázní, kde uctili památku Priessnitze na mši s biskupem Martinem Davidem.

Nejvíce pozornosti přilákala pochopitelně lokomotiva Velký bejček. Tento stroj původně pro osobní i nákladní vlaky a lehký posun na vedlejších tratích se vyráběl v mnoha sériích v celkovém počtu 231 kusů. Jednotlivé série se lišily modernějšími prvky v konstrukci, ale i vzhledem, zvláště uspořádáním horní části kotle. Vyvíjely se průběžně až do nové řady 433.0. Za své jméno vděčí houževnatosti a síle, kterou dokázaly vyvinout.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 1

Další články této rubriky

Masarykovo nádraží získá díky modernizaci unikátní platformuMasarykovo nádraží získá díky modernizaci unikátní platformu

24.2.2024 - Pražské Masarykovo nádraží čeká v následujících třech letech čilý stavební ruch. Stavba, jež slouží už více než 175 let, projde dosud největší proměnou ve své historii. Jeho kolejiště překlene unikátní platforma, která… »

Modernizace čtrnácti EffiShunterů je hotováModernizace čtrnácti EffiShunterů je hotová

21.2.2024 - České dráhy mají už zpět všech 14 lokomotiv řady 742, které daly ke kompletní modernizaci do společnosti CZ LOKO. Stalo se tak prakticky o rok dříve, neboť kontrakt za více než 684 milionů Kč předpokládal dokončení posledního… »

ČD Minibary loni obsloužily skoro 1,2 milionu cestujícíchČD Minibary loni obsloužily skoro 1,2 milionu cestujících

16.2.2024 - Více než 400 tisíc šálků kávy, ale také pivo nebo cappuccino. Tyto nápoje jsou i nadále nejoblíbenějšími položkami, které se prodávají v minibarech Českých drah. Mezi vyhledávané občerstvení patří také croissanty, bagety… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika