Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Zahájení lázeňské sezony v Jeseníku zpestřil parní vlak

Zahájení lázeňské sezony v Jeseníku zpestřil parní vlak

7.6.2022 – autor: PETR SLONEK

U příležitosti zahájení nové lázeňské sezony v Priessnitzových léčebných lázních a oslav 200. výročí tohoto zařízení vypravily České dráhy v sobotu 14. května z olomouckého hlavního nádraží do Jeseníku historický vlak. První část jízdy z Olomouce v jeho čele stanula motorová lokomotiva Bardotka a dále přes Hanušovice a po trati Slezského Semmeringu ji vystřídal parní stroj Velký bejček.

Zahájení lázeňské sezony v Jeseníku zpestřil parní vlak

Obě tato vozidla jsou majetkem depozitáře muzea ČD. Speciálně vypraveným nostalgickým zvláštním vlakem cestoval samotný Vincenz Priessnitz s chotí v dobových kostýmech a mnoho dalších hostů, kteří se vydali na začátek nové sezony. V Jeseníku na nádraží se uskutečnilo krátké přivítání a pak návštěvníci zavítali do léčebných lázní, kde uctili památku Priessnitze na mši s biskupem Martinem Davidem.

Nejvíce pozornosti přilákala pochopitelně lokomotiva Velký bejček. Tento stroj původně pro osobní i nákladní vlaky a lehký posun na vedlejších tratích se vyráběl v mnoha sériích v celkovém počtu 231 kusů. Jednotlivé série se lišily modernějšími prvky v konstrukci, ale i vzhledem, zvláště uspořádáním horní části kotle. Vyvíjely se průběžně až do nové řady 433.0. Za své jméno vděčí houževnatosti a síle, kterou dokázaly vyvinout.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 1

Další články této rubriky

Národní dopravce převzal další lokomotivu VectronNárodní dopravce převzal další lokomotivu Vectron

2.6.2023 - Česká dráhy převzaly na začátku května do nájmu od společnosti RSL první z letošních 12 lokomotiv Siemens Vectron. Jde o stroj s označením 193.566. Lokomotiva byla nasazena do provozu hned následující den a už 4. května… »

České dráhy upravily tarify pro přepravu jízdních kolČeské dráhy upravily tarify pro přepravu jízdních kol

23.5.2023 - České dráhy letos zjednodušily cenové tarify pro přepravu jízdních kol na dvě pásma. Vypravují zároveň i několik speciálních cyklovlaků do turisticky vyhledávaných oblastí v ČR. Jízdní kolo lze přepravit prakticky ve všech… »

České dráhy upozornily na špatný stav slovenských kolejíČeské dráhy upozornily na špatný stav slovenských kolejí

19.5.2023 - České dráhy a Asociace železničních dopravců Slovenska (AROS) upozornily správce slovenských kolejí Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) na špatný stav infrastruktury v zemi. Vyzvaly společnost k rychlé nápravě. ŽSR v reakci na… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika