Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Za hvězdami vyrazil speciální Astrovlak

Za hvězdami vyrazil speciální Astrovlak

1.11.2016 – autor: JOSEF HOLEK

Tmavá obloha plná hvězd v oblasti Lipenska. Tak se jmenoval vědecký seminář, v rámci kterého vypravily České dráhy z jihočeského Stožce do Horní Plané mimořádný Astrovlak vedený motorovým vozem Kvatro.

Za hvězdami vyrazil speciální Astrovlak

Akce měla veřejnosti přiblížit problematiku noční oblohy nezatížené světelným smogem. Aby bylo pozorování oblohy a přednáška ve vlaku ještě atraktivnější, vypnula obsluha vlaku vnitřní osvětlení, a spoj dokonce několikrát zastavil i ve vyloženě temných úsecích. Protože je Lipensko a Šumava nejtmavší tuzemskou oblastí, začne Astronomický ústav Akademie věd ČR na čtyřech místech regionu měřit intenzitu zdejší tmy. Akci o prvním říjnovém čtvrtku organizoval Turistický spolek Lipenska.


Průměrné hodnocení (7 hlasů): 3.71

Další články této rubriky

S jednotkami ComfortJet se seznamuje provozní personál S jednotkami ComfortJet se seznamuje provozní personál

15.4.2024 - Okamžik, kdy se moderní vlaky ComfortJet stanou vysokým standardem dálkových linek Českých drah, se rychle blíží. Aktuálně mají ČD k dispozici čtyři soupravy různého řazení s ohledem na předepsané zkoušky, které nyní… »

ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024

11.4.2024 - Národní dopravce zajistí během letošního světového šampionátu v hokeji v Česku přepravu hokejových týmů, rozhodčích, organizátorů i fanoušků mezi místy konání zápasů v Praze a v Ostravě. V květnu vypraví sedm párů… »

Začala obnova vjezdové části depa v Michli Začala obnova vjezdové části depa v Michli

8.4.2024 - Výměna 21 výhybek, tří kilometrů kolejí a 5,5 kilometru trakčního vedení – to vše se uskuteční při letošní komplexní modernizaci vjezdové části Centra údržby Praha jih v pražské Michli. Jedná se o dosud největší obnovu… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika