Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Vozidlový park v roce 2012: rekordní modernizace

Vozidlový park v roce 2012: rekordní modernizace

24.1.2013 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

Masivní omlazování vozidlového parku Českých drah probíhající v posledních letech dostoupilo v roce 2012 vrcholu. Loni byla totiž do provozu nasazena nová či výrazně rekonstruovaná vozidla za 7,7 miliardy korun! A nejde jen o zbrusu nové jednotky RegioPanter a RegioShark či motorové vozy Regio-Shuttle RS1 od firmy Stadler. Postupná změna je patrná i v dálkové dopravě.

Vozidlový park v roce 2012: rekordní modernizace

Když České dráhy v roce 2009 vyhlásily program radikální a rychlé obnovy vozidlového parku, vyvolalo to pochybnosti. Přece jen národní železniční dopravce vypravuje každý den téměř 7 tisíců spojů v celé republice. Reálné výsledky ale dokazují, že bilance vypadá pro ČD velmi příznivě: jen v loňském roce byla dána do provozu nová či modernizovaná vozidla za 7,7 miliardy korun, tedy nejvíce v historii akciové společnosti. A tento proces dál pokračuje. 

Přepisujeme měřítka kvality

Do služeb Českých drah bylo loni nasazeno několik řad zcela nových vozidlel v regionální dopravě. Po zahájení dodávek motorových vozů Regio-Shuttle RS1 na Vysočinu a Liberecko na podzim 2011 se jejich počet v loňském roce rozšířil o dalších 21 kusů na stávajích 30. K finalizaci smlouvy zbývají tři motorové vozy. Úplnou novinkou ale byly motorové RegioSharky a elektrické RegioPantery. Těch bylo loni nasazeno pět, respektive šest kusů a výrobci bude v letošním roce předáno dalších 14 RegioPanterů a 15 RegioSharků. Také flotila CityElefantů pro pražskou a ostravskou aglomeraci se rozrostla o šest nových jednotek, kterých nyní v příměstské dopravě jezdí dohromady 81. V tuto chvíli se vyrábějí poslední dva objednané kusy.

Nejen pohodlí cestujících, ale i zkrácení pobytů v obratových stanicích pomohly řídicí vozy Bfhpvee295, známější pod přezdívkou Sysel, kterými národní dopravce nyní disponuje v počtu 28 kusů, přičemž finálního stavu 34 dosáhne v letošním roce. Klasické motorové lokomotivy jsou v loňském výčtu zastoupeny pěti posledními stroji v celkových devatenácti radikálně modernizovaných Brejlovcích řady 750.7. V prosinci 2012 také skončil jeden z prvních modernizačních projektů – předána byla poslední Regionova. Ve výrazně obměněné podobě se objevilo na regionálních spojích také 22 modernizovaných motorových vozů řady 842. 

Pro pohodlnou cestu

Dálkové spoje Českých drah se od loňska mohou pochlubit povedenou modernizací rychlíkových vozů na bezbariérovou řadu Bbdmgee236, kterých ČD loni převzaly 15 kusů z celkových 64. Flotila restauračních vozů byla posílena o 13 rovněž modernizovaných vagonů řady WRmee(61) a WRmee816 a jejich počet dosáhne čísla 24. K většímu komfortu cestujích v motorových rychlících přispělo 32 vozů nové řady Bdtn757. Ještě v letošním roce budou nejen dodána další vozidla z uzavřených smluv, ale také vypisovány další tendry. S napětím je ale očekáván zejména rok 2014, kdy se dálková doprava radikálně změní nasazením jednotek Siemens Viaggio Comfort.

VOZIDLA DODANÁ V ROCE 2012

6x           RegioShark* 
21x         Regio-Shuttle RS1 
6x           CityElefant  
5x           RegioPanter* 
13x         restaurační vozy WRmee(61) a WRmee816
24x         řídicí vůz řady Bfhpvee295 (Sysel) 
15x         bezbariérový vůz Bbdmgee236 
5x           motorová lokomotiva řady 750.7 
22x         přípojný vůz Bdtn757
22x         motorový vůz řady 842 
36x         Regionova   
4x           lokomotiva řady 380* 

* Ve zkušebním režimu


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Fotogalerie

Další články této rubriky

Na periodické prohlídky a opravy České dráhy pošlou tisíce vozidelNa periodické prohlídky a opravy České dráhy pošlou tisíce vozidel

27.11.2022 - České dráhy v následujících čtyřech letech odešlou na výrobci předepsané periodické prohlídky a opravy přes 2 000 drážních vozidel. Ročně vyčlení na tuto údržbu kolem 3,5 miliardy korun. Zároveň s tím dopravce po svých… »

ČD testují sčítače cestujících, poskytnou data o vytížení vlakůČD testují sčítače cestujících, poskytnou data o vytížení vlaků

23.11.2022 - Čím přesnější informace o počtu cestujících budou České dráhy mít, tím pružněji mohou ony i objednavatelé dopravy reagovat na reálnou poptávku. Proto se aktuálně testují automatické sčítací systémy. Projekt dostala na… »

Ministři dopravy cestovali na zasedání vlakemMinistři dopravy cestovali na zasedání vlakem

21.11.2022 - Ministr dopravy Slovenska Andrej Doležal dorazil do Prahy na neformální zasedání ministrů dopravy Evropské unie vlakem. Využil k tomu spoje EC 172 z Bratislavy s příjezdem do Prahy Holešovic. Vlakem na setkání přijeli i jeho rakouský a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika