Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / V novém jízdním řádu přibude vlaků s wi-fi i bezbariérových spojů

V novém jízdním řádu přibude vlaků s wi-fi i bezbariérových spojů

12.12.2022

České dráhy v novém jízdním řádu 2023 podstatně rozšíří nabídku služeb ve svých vlacích. Nejvíce přibude vlaků s wi-fi, nabídkou přepravy jízdních kol, bez bariér nebo s možností napájet cestovní elektroniku. Dopravce v grafikonu zavádí celkem 9 197 různých vlaků. Denně pak vypraví v průměru 6 736 spojů. Spoje ČD najedou během roku zhruba 118 milionů kilometrů.

V novém jízdním řádu přibude vlaků s wi-fi i bezbariérových spojů

Nový jízdní řád začala platit v neděli 11. prosince. „Zaměřujeme se hlavně na rozvoj služeb spojených s digitálními technologiemi a mobilitou. Ty jsou mezi našimi zákazníky nejžádanější. Mezi priority patří nabídka wi-fi v našich vlacích. Počet spojů označených v jízdních řádech značkou Wi-Fi stoupne zhruba o 900 na téměř 3 200 vlaků. Z toho je více než 500 spojů dálkové dopravy. Dálkové vlaky tak máme pokryté z více než 90 %,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva Českých drah Michal Krapinec.
S využitím cestovní elektroniky, jako jsou mobilní telefony, smartphony, tablety nebo notebooky, souvisí i možnost jejich napájení během jízdy. Řada vozů je vybavena zásuvkami 230 V 50 Hz a modernější z nich i USB konektory. Nejmladší soupravy mají i speciální výkonné napájení pro dobíjení elektrokol a invalidních vozíků. Symbol elektrické zásuvky ponese v jízdním řádu 2023 téměř 2 300 spojů. Je to zhruba o 800 vlaků víc než letos. 

Pokračuje odstraňování bariér
ČD také systematicky postupují v odstraňování bariér a zvyšování mobility lidí. „S tím souvisí vedle možnosti dobíjet baterie elektrokol a především invalidních vozíků v nejmodernějších vlacích především jejich bezbariérovost. Do nového jízdního řádu vstupujeme se značkou bezbariérovosti už u 6 201 spoje, což je zhruba o 800 vlaků více než letos,“ zdůraznil Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu Českých drah.
K ekologické mobilitě přispívá i možnost přepravit jízdní kola. Vlaků s některým ze symbolů kola a s jeho snadnou přepravou budeme mít v novém jízdním řádu více než 7 500, tedy zhruba o 700 víc než nyní. Uvedené počty spojů se vztahují k celkovému počtu vlaků, které má národní dopravce v jízdním řádu 2023 zavedené.
V jízdním řádu 2023 mají České dráhy zavedeny celkem 9 197 různých vlaků. S přihlédnutím na omezení v jejich jízdě, například některé spoje jezdí jen v pracovní dny, některé spoje o víkendech nebo v určitém časovém období, je denní průměr nabízených spojů 6 736. Za rok vypraví České dráhy skoro 2,5 milionů vlaků, které během jízdního řádu ujedou zhruba 118 milionů kilometrů. To je denně v průměru 324 000 kilometrů. Přibližně dvě třetiny z tohoto výkonu připadá na regionální spoje (osobní a spěšné vlaky) a třetina na dálkové vlaky. Celkový rozsah dopravy zajišťovaný Českými drahami bude v roce 2023 velmi podobný jako v končícím roce.
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika