Železničář / Hlavní zprávy / V Lysé nad Labem slouží lidem další cyklověž
V Lysé nad Labem slouží lidem další cyklověž
11.1.2018 – autor: JOSEF HOLEK
Nepřehlédnutelná stavba s výrazným designem vyrostla u prvního nástupiště nádraží v Lysé nad Labem. Jedná se o unikátní úschovnu kol, v tuzemsku již šestou budovu svého druhu. Vejde se do ní přes sto bicyklů a veřejnosti slouží od loňského prosince. Držitelé zákaznických InKaret Českých drah jsou při uložení kola výrazně zvýhodněni.
Bike Tower, cyklověž, trezor na kola, kolárna či úschovna kol. Tak lze pojmenovat unikátní stavbu, která nedávno vyrostla u prvního nástupiště nádraží ve středočeské Lysé nad Labem. Výškovou budovu s půdorysem dvanáctihranu postavilo město a zprovoznilo ji na začátku prosince za účasti dodavatele technologie a zástupců Českých drah. Parkovací systém umožní bezpečné odložení jízdního kola, včetně zavazadel. Věž v Lysé nad Labem se zároveň stala již šestou automatickou kolárnou otevřenou v České republice.
„Samotný proces uložení kola trvá do pětadvaceti sekund. Je na něm možné nechat přilbu i košík s nákupem a vše zůstane bezpečně uzamčeno uvnitř,“ přiblížila systém Jitka Kocyanová, manažerka produktu ČD Bike. Bicykl totiž jeho majitel opouští ve chvíli, kdy už je za zavřenými dveřmi. Vrácen je až po načtení kódu z lístku, jež dostal majitel při odchodu. Kolo i příslušenství je plně pojištěno. Celý prostor s automatickou skladovací konstrukcí je monitorován kamerovým systémem a zákazníkům je přístupný 24 hodin denně. „Cyklisté mají rovněž k dispozici vzduchový kompresor,“ dodala Kocyanová. Poplatek za bezpečné uložení činí pět korun na 24 hodin, respektive 10 korun v Pardubicích. Majitelé zákaznických aplikací na In Kartě mají prvních čtyřiadvacet hodin parkování v těchto cyklověžích zdarma,“ upřesnila Jitka Kocyanová.
Vyrostou další Bike Towery
Výškové kolárny nejsou u nás ničím neznámým a zájem o levné a zároveň bezpečné uložení kola neustále roste. První Bike Tower vyrostl už před pěti lety v Hradci Králové. Následné prezentace projektu oslovily město Přerov a opět Hradec. „Největší boom ve výstavbě cyklověží jsme zaznamenali minulý rok, kdy byly otevřeny další tři, a to v Pardubicích, Třinci a Lysé nad Labem. Všechny jsou napojeny na vlaková a autobusová nádraží,“ řekl Michal Štěpán, člen představenstva ČD odpovědný za úsek osobní dopravy. Upozornil, že díky vzájemné spolupráci Českých drah městy Přerov, Třinec a Lysá nad Labem jsou zvýhodněni právě majitelé In Karet, využívání koláren je totiž zapojeno do bonusových programů. „Vzhledem k stále sílícímu automobilovému provozu se použití kola na cestu k nádraží stává nejrychlejším dopravním prostředkem ve městě,“ dodal Michal Štěpán.
S výstavbou dalších domů se počítá i letos. Už na jaře se mohou lidé těšit na cyklověže v Poděbradech, v Břeclavi, Hodoníně, Šumperku, Kolíně, Trutnově nebo Litoměřicích. Města na výstavbu specializovaných objektů mohla využít dotace z ministerstva pro místní rozvoj. Jejich výše činí až 90 procent, cena jedné stavby je zhruba 10 milionů korun. Počet cyklistů, kteří využili služeb Bike Toweru, se minulý rok zastavil na zhruba 145 tisících.
Další články této rubriky
ČD začaly stavět novou opravárenskou halu v Havlíčkově Brodě
21.11.2024 - Zaměstnanci Střediska údržby Havlíčkův Brod se brzy dočkají lepšího zázemí pro servis regionálních vlaků RegioPanter a RegioFox. V areálu tamního depa začala stavba nové opravárenské haly za více než 235 milionů korun bez… »
Invaze Panterů druhé generace vrcholí
14.11.2024 - České dráhy převzaly od výrobce Škoda Group padesátou třívozovou elektrickou jednotku RegioPanter řady 640.2. Vlak s číslem 640.256 zamířil do Zlínského kraje. Stejný typ RegioPanterů již úspěšně brázdí tratě v Olomouckém,… »
Pantery už jezdí na celé lince S4/U4
8.11.2024 - České dráhy nedávno zahájily provoz elektrických jednotek RegioPanter řady 640.2 na celé lince S4 / U4 z Prahy až do Ústí nad Labem. Dosud se s nimi cestující svezli pouze na trase Praha – Kralupy nad Vltavou. Díky moderním vlakům… »