Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Točna olomouckého depozitáře září novotou

Točna olomouckého depozitáře září novotou

10.9.2022 – autor: VÍT ČEPICKÝ

Až 17. září dorazí návštěvníci Regionálního dne železnice v Olomouci do prostoru depozitáře muzea Českých drah, kde se akce uskuteční, budou moci kromě historické a moderní drážní techniky obdivovat také čerstvě modernizovanou točnu tamějšího depa. Její rekonstrukce skončila na konci prázdnin a povýšila kvalitu celého přilehlého území.

Točna olomouckého depozitáře září novotou

Smyslem rekonstrukce točny a přilehlého kolejiště bylo primárně vyřešit její nevyhovující technický stav. Po více než sedmdesátiletém provozu, kdy sloužila nejprve motorovým vozům a v posledních deseti letech pak depozitáři ČD muzea v Lužné, již byla oprava nezbytná. Za více než 13 milionů korun vznikla nová betonová vana, modernizací prošla mostovka točny a prostor kolejiště byl vydlážděn, což ocení zejména návštěvníci muzea, jejichž pohyb zde bude mnohem bezpečnější a příjemnější.
„Olomoucký depozitář železničního muzea Českých drah má velký potenciál, už nyní je vyhledávaným cílem. Zdejší exponáty i výborná poloha přímo u hlavního nádraží tomu přispívají. Věřím, že s jeho postupným zvelebováním se ještě více dostane do povědomí veřejnosti a ruku v ruce s tím se v budoucnu rozšíří i jeho provozní doba. Historické exponáty i lidé, kteří o ně pečují, si takovou pozornost určitě zaslouží,“ řekl generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.
Naposledy měli návštěvníci možnost areál navštívit v březnu tohoto roku během akce Odemykání točny. Poté následovala samotná rekonstrukce, Regionální den železnice v Olomouci tak bude premiérovou akcí obnovené točny. Kromě tradiční přehlídky historických vozidel a nostalgických vlaků z nedalekého nádraží se mohou příznivci železnice letos premiérově těšit také na komorní setkání Bardotek, tedy lokomotiv řady T478.1.

Točnou rekonstrukce nekončí
Pozornost se nyní začne přesouvat z kolejiště na samotnou budovu depa. „V další fázi zvelebování areálu bychom rádi opravili střechu remízy, tedy prostoru, kde je zázemí pro historická vozidla a probíhá zde i jejich údržba. Pak přijde na řadu modernizace budov. Chtěli bychom z olomouckého depozitáře vytvořit atraktivní prostor pro malé i velké fanoušky železnice,“ přeje si ředitel Centra historických vozidel ČD Marek Plochý.
Olomoucký depozitář je domovem řady zajímavých strojů. Patrně nejvzácnějším je jedna z nejstarších parních lokomotiv na našem území – 314.303 Kocúr z roku 1898. Dále jsou zde k vidění parní lokomotiva 464.202 Rosnička nebo motorový vůz M 262.018 Kredenc. 
Obyčejně zde sídlí i Matylda, tedy parní lokomotiva 313.432. Ta ovšem nyní prochází rozsáhlou opravou v sídle ČD muzea v Lužné u Rakovníka. Na její renovaci můžete přispět zakoupením stejnojmenného pivního speciálu z plzeňského pivovaru Proud, který je v nabídce na palubě vlaků prostřednictvím ČD minibarů. Zakoupit jej můžete též přímo v muzeu v Lužné.
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

V Ostravě se představila první nová třívozová jednotka RegioPanterV Ostravě se představila první nová třívozová jednotka RegioPanter

6.6.2023 - České dráhy v pondělí slavnostně pokřtily novou třívozovou soupravu RegioPanter, která bude už během tohoto měsíce nasazena na regionální trať z Opavy do Ostravy-Svinova v Moravskoslezském kraji. Jedná se o vůbec první… »

Nová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlůmNová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlům

5.6.2023 - České dráhy na začátku května zprovoznily novou mycí linku železničních vozidel v Havlíčkově Brodě, která oproti zavedeným technologiím přináší řadu inovací. Tou nejpodstatnější je větší ohled na životní prostředí a… »

Národní dopravce převzal další lokomotivu VectronNárodní dopravce převzal další lokomotivu Vectron

2.6.2023 - Česká dráhy převzaly na začátku května do nájmu od společnosti RSL první z letošních 12 lokomotiv Siemens Vectron. Jde o stroj s označením 193.566. Lokomotiva byla nasazena do provozu hned následující den a už 4. května… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika