Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Toalety prokouknou za pouhý týden

Toalety prokouknou za pouhý týden

20.12.2016 – autor: JOSEF HOLEK

České dráhy vylepšují vzhled toalet v rychlíkových vozech. kromě polepů s motivem kachliček a březového lesa se prostory dočkají i renovace vybavení. Co obnáší samotná úprava WC ve vlacích, jsme zjišťovali v pražském DKV, kde se na vagonech pracuje.

Toalety prokouknou za pouhý týden

Přes dvě stě toalet ve sto devíti osobních vozech používaných v rychlících a expresech postupně dostává nový vzhled. Stěny jsou polepovány pestrými tapetami připomínajícími interiér koupelen nebo březový háj. Změn doznávají každý týden dva vozy řad Apee139, Aee142, Aee140, Bpee237, Bee238 nebo Bee240. Od pondělí do pátku se tak lidé ze specializované firmy nezastaví. Po opuštění pražského DKV jsou vagony okamžitě nasazeny zpět do provozu.

Zaostřeno na detaily

„V pondělí, když se vozy přistaví, necháme veškeré vybavení sundat,“ popsal začátek práce František Vysoký, technik DKV Praha. „Následuje odvoz komponentů na čištění a práškování a mytí stropu a stěn. S tím souvisí i jejich odmaštění,“ dodal. Poté ke slovu přichází speciální šablony, podle kterých pracovníci vyříznou tapety a začnou je lepit. Práce se neobejde bez patřičné dávky pečlivosti – kachličky a další detaily musí přesně lícovat. „Řekl bych, že to je na celé věci to nejtěžší,“ konstatoval Vysoký. „Nesmí vám žádný růžek utíkat. To pak ujíždí strop i podlaha. A to prostě nelze.“ To už je ale středa odpoledne a dělníci přiváží opravené a čerstvě nalakované části inventáře. Celý čtvrtek pak mají na instalaci. V pátek je možné specialisty zastihnout se štětečkem, kterak ladí poslední barevné detaily a případné drobné vady.

Proměnou vždy prochází pražské, plzeňské a hradecké vozy. „Nelze vysadit z provozu dva vozy z jednoho depa, proto vždy dělám Hradce Králové,“ vysvětluje František Vysoký. Zda budou následovat vagony z jiných dep je v úvahách na GŘ. Nyní se interiéry toalet mění jen ve vybraných vozech, kterými disponují pouze zmíněná depa. Všechny vozy jsou moderního typu s uzavřeným systémem WC.

Jezdí i na spojích EC

Cestující se s novým designem toalet mohou setkat na rychlících mířících z Prahy přes Plzeň do Chebu, z  Prahy do Lince anebo z  Prahy přes Hradec Králové do Trutnova. Ochuzení o příjemnou změnu nejsou ani lidé mířící z metropole spoji kategorií EuroCity a InterCity do Bratislavy, Budapešti a na severní Moravu.

Projekt navazuje na anketu uspořádanou mezi cestujícími v loňském roce, kdy mohli lidé vybírat z několik a návrhů. „Na základě ankety mezi cestujícími jsme pro vylepšení toalet vybrali tapetu s námětem koupelny s vyobrazením dlaždiček, ručníků a dalšího vybavení domácí koupelny ve dvou barevných variantách a jeden motiv s lesní krajinou,“ uzavřel ředitel odboru obchodu osobní dopravy ČD Jiří Ješeta. Zakázka, která se rozjela letos v květnu, by podle něj měla být hotová koncem července příštího roku.

 


Průměrné hodnocení (8 hlasů): 4.5

Další články této rubriky

Masarykovo nádraží získá díky modernizaci unikátní platformuMasarykovo nádraží získá díky modernizaci unikátní platformu

24.2.2024 - Pražské Masarykovo nádraží čeká v následujících třech letech čilý stavební ruch. Stavba, jež slouží už více než 175 let, projde dosud největší proměnou ve své historii. Jeho kolejiště překlene unikátní platforma, která… »

Modernizace čtrnácti EffiShunterů je hotováModernizace čtrnácti EffiShunterů je hotová

21.2.2024 - České dráhy mají už zpět všech 14 lokomotiv řady 742, které daly ke kompletní modernizaci do společnosti CZ LOKO. Stalo se tak prakticky o rok dříve, neboť kontrakt za více než 684 milionů Kč předpokládal dokončení posledního… »

ČD Minibary loni obsloužily skoro 1,2 milionu cestujícíchČD Minibary loni obsloužily skoro 1,2 milionu cestujících

16.2.2024 - Více než 400 tisíc šálků kávy, ale také pivo nebo cappuccino. Tyto nápoje jsou i nadále nejoblíbenějšími položkami, které se prodávají v minibarech Českých drah. Mezi vyhledávané občerstvení patří také croissanty, bagety… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika