Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Stříbrný šíp vyrazil na první komerční jízdu

Stříbrný šíp vyrazil na první komerční jízdu

25.1.2017 – autor: PETR SLONEK

Na první komerční jízdu po kompletní obnově se krátce před Vánoci vydal legendární Stříbrný šíp. V pátek 16. prosince vyrazil z Mladé Boleslavi do Prahy, kam vezl zástupce vedení největšího tuzemského výrobce automobilů. Vlak jel přesně podle stanového plánu a do cílové stanice, pražského hlavního nádraží, přijel na čas.

Stříbrný šíp vyrazil na první komerční jízdu

V motorovém voze byl také zajištěn drobný catering. Stříbrný šíp patří společně se Slovenskou strelou k vrcholům předválečného umění československých železničních konstruktérů. O záchranu tohoto unikátního historického motorového vozu se zasadila dceřiná společnost Českých drah Výzkumný Ústav Železniční (VUZ). Opravu provedla další dceřiná společnost Českých drah – DPOV. Stříbrný šíp za svůj „první život“ najezdil sotva 50 tisíc kilometrů, roku 1953 byl vyřazen, postával v ŽOS Šumperk, Praze-Libni, Lužné či v chomutovském depozitáři NTM. Vůz M 260.001 dorazil do DPOV PSO Nymburk v březnu 2011 a vzhledem ke stavu pohonných a řídicích celků šlo prakticky o novostavbu. Nyní je připraven i ke komerčním vyjížďkám, které si zájemci mohou objednat na e-mailu nostalgie@gr.cd.cz.


Průměrné hodnocení (5 hlasů): 3.4

Další články této rubriky

S jednotkami ComfortJet se seznamuje provozní personál S jednotkami ComfortJet se seznamuje provozní personál

15.4.2024 - Okamžik, kdy se moderní vlaky ComfortJet stanou vysokým standardem dálkových linek Českých drah, se rychle blíží. Aktuálně mají ČD k dispozici čtyři soupravy různého řazení s ohledem na předepsané zkoušky, které nyní… »

ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024

11.4.2024 - Národní dopravce zajistí během letošního světového šampionátu v hokeji v Česku přepravu hokejových týmů, rozhodčích, organizátorů i fanoušků mezi místy konání zápasů v Praze a v Ostravě. V květnu vypraví sedm párů… »

Začala obnova vjezdové části depa v Michli Začala obnova vjezdové části depa v Michli

8.4.2024 - Výměna 21 výhybek, tří kilometrů kolejí a 5,5 kilometru trakčního vedení – to vše se uskuteční při letošní komplexní modernizaci vjezdové části Centra údržby Praha jih v pražské Michli. Jedná se o dosud největší obnovu… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika