Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Slovenské Peršingy jsou po modernizaci rychlejší

Slovenské Peršingy jsou po modernizaci rychlejší

29.11.2017 – autor: MARTIN HARÁK

Dvousystémové elektrické lokomotivy řady 361, které jsou ve vlastnictví Železniční společnosti Slovensko (ZSSK), se běžně objevují i na tuzemských kolejích v čele mezinárodních expresů na trase Žilina – Praha. Stroje vznikly přestavbou stejnosměrných lokomotiv řady 163, slangově označovaných jako Peršingy.

Slovenské Peršingy jsou po modernizaci rychlejší

První lokomotiva byla veřejnosti představena na ostravském veletrhu Czech Raildays v roce 2012, nicméně prototyp 361.001 absolvoval typovou zkoušku na cerhenickém zkušební okruhu dceřiné společnosti VUZ již v listopadu 2011. Momentálně ZSSK vlastní 26 strojů, které firma ŽOS Vrútky zmodernizovala ve třech podsériích. Nejprve v letech 2011 až 2012 vyjelo na koleje pět lokomotiv, určených pro max. rychlost 140 km/h a následně v období let 2013 až 2017 přibylo dalších 21 lokomotiv, které jsou schopné jezdit rychlostí až 160 km/h. A právě tato dvacítka strojů bude navíc v příštím roce vybavena evropským zabezpečovacím systémem ETCS.


Průměrné hodnocení (8 hlasů): 4.38

Další články této rubriky

 Flotilu Vectronů ČD posílilo dalších šest strojů Flotilu Vectronů ČD posílilo dalších šest strojů

4.5.2021 - České dráhy převzaly v březnu od společnosti Rolling Stock Lease do nájmu všech šest vícesystémových elektrických lokomotiv Siemens Vectron. Dopravce tím rozšířil flotilu těchto strojů ze stávajících jedenácti na sedmnáct… »

 Pendolina si dopřávají velkou údržbu Pendolina si dopřávají velkou údržbu

3.5.2021 - Za běžného provozu patří jednotky řady 680 Pendolino k nejvytíženějším vlakům Českých drah. Šest ze sedmi souprav je obvykle nasazeno každý den a denní průměrný běh dosahuje přes 1 100 km. Teď jsou však kvůli snížené… »

Rok železnice připomene zvláštní vlak Rok železnice připomene zvláštní vlak

30.4.2021 - Letošní rok je pro železničáře zcela mimořádný. Začal Evropský rok železnice – událost, která zde doposud nebyla a v následujících desetiletích nepochybně hned tak nebude. Poprvé v historii Evropské unie je takto vyznamenán… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika