Železničář / Hlavní zprávy / Šlechtičny si daly dostaveníčko v Chomutově
Šlechtičny si daly dostaveníčko v Chomutově
13.9.2017 – autor: JOSEF HOLEK
Depozitář Národního technického muzea hostil v rámci akce Parním vlakem z muzea do muzea setkání Šlechtičen. Do Chomutova přijely soupravy v čele s plzeňskou a děčínskou zástupkyní této řady a přidaly se tak k místní parní krasavici. Akce přilákala stovky lidí a splnila nejeden dětský sen.
Na ten den pětiletý Adámek Svoboda v dobrém slova smyslu nikdy nezapomene. Spolu s rodiči se totiž o poslední srpnové sobotě vydal z Prahy do Lužné u Rakovníka a odtud historickým vlakem Českých drah taženým parní Šlechtičnou 475.111 do depozitáře Národního technického muzea (NTM) v chomutovském depu. „Celou cestu jsem koukal z okna,“ pochlubil se malý cestovatel. „Moc jsem se na výlet těšil a těším se i na zpáteční cestu,“ doplnil. To už ale vyhlížel další Šlechtičny, které měly v areálu depozitáře toho dne setkání.
V rámci akce Parním vlakem z muzea do muzea totiž NTM přizvalo ke svému exponátu 475.1142 i děčínskou Šlechtičnu 475.179 a plzeňskou zástupkyni této řady 475.111. „České dráhy na akci nasazují svou historickou techniku, a pokud máme ve sbírce lokomotivu téže řady a je-li příležitost, snažíme se uspořádat neformální setkání,“ upřesnil Michal Novotný, ředitel Železničního muzea NTM.
Setkání v neplánované podobě
Lokomotivy se měly setkat přímo v depu, ovšem kvůli technickému problému na jedné z lokomotiv museli pořadatelé původní plány pozměnit. Děčínský stroj měl totiž přijet pouze „na otočku“ z Kadaně, kam dovezl Císařský vlak. Souprava s děčínskou parničkou však zůstala stát na nádraží v Chomutově a do areálu depa najela jen plzeňská parnička se soupravou z Lužné. Šlechtičny se nicméně setkaly, byť na podstatně kratší dobu, a nikoli vedle sebe.
Než se Šlechtična 475.179 vydala zpět do nedaleké Kadaně, otočila se alespoň na zdejší točně. Na pár okamžiků se tedy všechny tři skvosty v areálu objevily. „V příštích letech se chystáme setkání zopakovat. Snad už bez obtíží a tak, aby bylo možné lokomotivy spatřit vedle sebe,“ uvedl Novotný a připomněl, že například místní 475.1142 je možné obdivovat v rámci tradičních Dnů otevřených dveří až do 29. října.
V rámci akce Parním vlakem z muzea do muzea také vypravoval národní dopravce každou prázdninovou neděli na zvláštním spoji motorový vůz 831.043, přezdívaný Loďák, který jezdil mezi ČD Muzeem v Lužné a depozitářem v Chomutově. „Převezli jsme na této trase stovky lidí a příští rok bychom podobnou akci rádi zopakovali,“ dodal na závěr Miloslav Kothera, vrchní přednosta Depa historických vozidel.
Další články této rubriky
ČD začaly stavět novou opravárenskou halu v Havlíčkově Brodě
21.11.2024 - Zaměstnanci Střediska údržby Havlíčkův Brod se brzy dočkají lepšího zázemí pro servis regionálních vlaků RegioPanter a RegioFox. V areálu tamního depa začala stavba nové opravárenské haly za více než 235 milionů korun bez… »
Invaze Panterů druhé generace vrcholí
14.11.2024 - České dráhy převzaly od výrobce Škoda Group padesátou třívozovou elektrickou jednotku RegioPanter řady 640.2. Vlak s číslem 640.256 zamířil do Zlínského kraje. Stejný typ RegioPanterů již úspěšně brázdí tratě v Olomouckém,… »
Pantery už jezdí na celé lince S4/U4
8.11.2024 - České dráhy nedávno zahájily provoz elektrických jednotek RegioPanter řady 640.2 na celé lince S4 / U4 z Prahy až do Ústí nad Labem. Dosud se s nimi cestující svezli pouze na trase Praha – Kralupy nad Vltavou. Díky moderním vlakům… »