Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Šlechtičny si daly dostaveníčko v Chomutově

Šlechtičny si daly dostaveníčko v Chomutově

13.9.2017 – autor: JOSEF HOLEK

Depozitář Národního technického muzea hostil v rámci akce Parním vlakem z muzea do muzea setkání Šlechtičen. Do Chomutova přijely soupravy v čele s plzeňskou a děčínskou zástupkyní této řady a přidaly se tak k místní parní krasavici. Akce přilákala stovky lidí a splnila nejeden dětský sen.

Šlechtičny si daly dostaveníčko v Chomutově

Na ten den pětiletý Adámek Svoboda v dobrém slova smyslu nikdy nezapomene. Spolu s rodiči se totiž o poslední srpnové sobotě vydal z Prahy do Lužné u Rakovníka a odtud historickým vlakem Českých drah taženým parní Šlechtičnou 475.111 do depozitáře Národního technického muzea (NTM) v chomutovském depu. „Celou cestu jsem koukal z okna,“ pochlubil se malý cestovatel. „Moc jsem se na výlet těšil a těším se i na zpáteční cestu,“ doplnil. To už ale vyhlížel další Šlechtičny, které měly v areálu depozitáře toho dne setkání.

V rámci akce Parním vlakem z muzea do muzea totiž NTM přizvalo ke svému exponátu 475.1142 i děčínskou Šlechtičnu 475.179 a plzeňskou zástupkyni této řady 475.111. „České dráhy na akci nasazují svou historickou techniku, a pokud máme ve sbírce lokomotivu téže řady a je-li příležitost, snažíme se uspořádat neformální setkání,“ upřesnil Michal Novotný, ředitel Železničního muzea NTM. 

Setkání v neplánované podobě

Lokomotivy se měly setkat přímo v depu, ovšem kvůli technickému problému na jedné z lokomotiv museli pořadatelé původní plány pozměnit. Děčínský stroj měl totiž přijet pouze „na otočku“ z Kadaně, kam dovezl Císařský vlak. Souprava s děčínskou parničkou však zůstala stát na nádraží v Chomutově a do areálu depa najela jen plzeňská parnička se soupravou z Lužné. Šlechtičny se nicméně setkaly, byť na podstatně kratší dobu, a nikoli vedle sebe.

Než se Šlechtična 475.179 vydala zpět do nedaleké Kadaně, otočila se alespoň na zdejší točně. Na pár okamžiků se tedy všechny tři skvosty v areálu objevily. „V příštích letech se chystáme setkání zopakovat. Snad už bez obtíží a tak, aby bylo možné lokomotivy spatřit vedle sebe,“ uvedl Novotný a připomněl, že například místní 475.1142 je možné obdivovat v rámci tradičních Dnů otevřených dveří až do 29. října.

V rámci akce Parním vlakem z muzea do muzea také vypravoval národní dopravce každou prázdninovou neděli na zvláštním spoji motorový vůz 831.043, přezdívaný Loďák, který jezdil mezi ČD Muzeem v Lužné a depozitářem v Chomutově. „Převezli jsme na této trase stovky lidí a příští rok bychom podobnou akci rádi zopakovali,“ dodal na závěr Miloslav Kothera, vrchní přednosta Depa historických vozidel. 


Průměrné hodnocení (6 hlasů): 4.33

Další články této rubriky

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

První Panter v barvách PID vyjel na linku do KralupPrvní Panter v barvách PID vyjel na linku do Kralup

3.6.2024 - Poprvé do zkušebního provozu s cestujícími vyrazil 13. května RegioPanter v barvách Pražské integrované dopravy. Konkrétně se jednalo o jednotku 640.234, jež se po malé slavnosti vydala do Kralup nad Vltavou. RegioPantery by do zimy… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika