Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Rozšiřujeme wi-fi do dalších spojů, je už v 529 vlacích

Rozšiřujeme wi-fi do dalších spojů, je už v 529 vlacích

20.1.2016 – autor: MARTIN NAVRÁTIL

Od začátku platnosti jízdního řádu 2016 v polovině loňského prosince se mohou cestující Českých drah zdarma připojit na internet již v 529 vlacích. To ale není vše, protože bezplatná wi-fi začne v dohledné době fungovat ještě v další zhruba stovce vozů.

Rozšiřujeme wi-fi do dalších spojů, je už v 529 vlacích

Služba je dostupná nejen ve vlacích SuperCity, ale i ve vybraných dálkových expresech a také v mnoha regionálních osobních a spěšných vlacích. Letos se rozšíří přibližně do stovky dalších vozů, které obsluhují desítky vlaků v různých částech republiky. V současné době se nabízí možnost připojení k internetu prostřednictvím bezdrátové sítě v celkem 108 dálkových a 421 regionálních spojích.

Spoje s internetem prozradí značka v jízdním řádu

Aby měli cestující lepší přehled o vlacích, které wi-fi nabízejí, jsou poprvé v historii označeny takové spoje přímo v jízdních řádech specifickou značkou. Díky tomu je snadné zjistit, že vlaky s wi-fi jezdí například na tratích z Děčína přes Ústí nad Labem do Mostu, Chomutova a Kadaně, mezi Chebem a Karlovými Vary, z Pardubic do Hradce Králové a Jaroměře, mezi Nezamyslicemi, Prostějovem, Olomoucí, Zábřehem na Moravě a Šumperkem na střední Moravě nebo z Rožnova pod Radhoštěm přes Valašské Meziříčí do Kroměříže a Kojetína či v okolí Brna na lince S2 do Letovic a Křenovic.

To samozřejmě není kompletní výčet wi-fi v regionální dopravě. RegioSharky a RegioPantery nabízejí „vylehčenou“ verzi zařízení wi-fi – na jednu SIM při využití sítě jednoho mobilního operátora. Širší spektrum nabídky je v dopravě dálkové. Už zhruba dva a půl roku funguje wi-fi v jednotkách SC Pendolino, příjemně překvapí ve třech desítkách vozů řad Apee a Bdmpee s tím, že se dokončuje další dvacítka vozů Bdmpee – ty všechny jsou nasazeny primárně na relacích směr Ostrava a Slovensko a doplňuje je šest vozů ARmpee. Vozy Apee a Bdmpee umožňují přístup k veřejnému internetu i na území Slovenska. Zapomenout nesmíme na nové jednotky InterPanter a 83 vo­zů určených pro linku Praha – Berlín – Hamburk, které jako první budou mít navíc propojení s vozovým infosystémem.  „Top“ technologií bezdrátového připojení k internetu budou v nejbližší době vybaveny jednotky ČD railjet a funkcemi trumfnou i ty rakouské, které už wi-fi mají.

Zábavný portál i do vlaků railjet

V dálkové dopravě disponují nabídkou bezdrátového připojení k internetu například spoje EuroCity z Prahy do Ústí nad Labem a Děčína a dále do Německa, vybrané vlaky z Prahy přes Brno do Břeclavi a expresní spoje mezi metropolí, Pardubicemi, Olomoucí a Ostravou, respektive s dalšími cílovými stanicemi v Opavě, Zlíně, Veselí nad Moravou, nebo v Žilině. Wi-fi je k dispozici také v rychlících Olomouc – Otrokovice – Břeclav – Brno a během první poloviny roku bude rozšířena i na rychlíkovou linku Praha – Pardubice – Česká Třebová – Brno.     

Vlaky SuperCity nabízejí také informační a zábavní palubní portál, kde cestující najdou informace o jízdě, mohou sledovat její průběh on-line z pohledu strojvedoucího a objednat si občerstvení z bistrovozu. K dispozici mají filmy, hudbu a nechybí zábava pro dětské cestující. Zcela nová verze tohoto palubního portálu, kterou České dráhy připravují, bude po testovacím provozu plánovaném na druhé čtvrtletí tohoto roku v jednotkách SC Pendolino nasazena také do jednotek ČD railjet a následně i do InterPanterů. 


Průměrné hodnocení (11 hlasů): 3.91

Další články této rubriky

Vlaky ČD během MS v hokeji dopravily desítky tisíc fanoušků k arénám Vlaky ČD během MS v hokeji dopravily desítky tisíc fanoušků k arénám

12.7.2024 - České dráhy, které byly oficiálním dopravcem květnového mistrovství světa v ledním hokeji, zajistily během šampionátu přepravu týmů, rozhodčích, organizátorů i fanoušků mezi místy konání zápasů v Praze a v Ostravě.… »

České dráhy objednaly první bateriové vlakyČeské dráhy objednaly první bateriové vlaky

8.7.2024 - České dráhy a tuzemská společnost Škoda Group uzavřely kontrakt na dodání nových duálních elektricko-bateriových jednotek určených pro českou železnici. Patnáct nových vlaků z této objednávky se objeví na tratích… »

Hvězdou veletrhu se stal zelený PanterHvězdou veletrhu se stal zelený Panter

4.7.2024 - Hlavním železničním městem Česka se od 11. do 13. června stala bezpochyby Ostrava. V areálu Karoliny se totiž konal veletrh Rail Business Days, jenž přilákal všechny důležité zástupce nejen tuzemského železničního průmyslu.… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika