Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / První multifunkční vůz pro linku Praha – Hamburg podstupuje testy

První multifunkční vůz pro linku Praha – Hamburg podstupuje testy

2.3.2016 – autor: MARTIN HARÁK

Prototyp nové řady multifukčních vozů, které vznikají z exrakouských vagonů řady Bmz, vyjel na koleje zkušebního okruhu ZC VUZ ve Velimi. Nese označení Bhmpz a kromě standardního komfortu pro běžné cestující pamatuje i na děti nebo imobilní zákazníky.

První multifunkční vůz pro linku Praha – Hamburg podstupuje testy

Nasazen bude na lince Praha – Berlin – Hamburg. Projekt výroby multifunkčních vozů běží sice s drobným zpožděním, ale bez zásadních problémů. První prototyp byl dokončen v druhé polovině února, nyní podstoupí zkoušky a schvalování, na které naváže ověřovací provoz. Multifunkční vozy budou nejprve nasazeny na některé vnitrostátní linky, aby měl národní dopravce jistotu bezproblémového provozu těchto vozidel.

Modernizaci celkem dvaadvaceti vozů se v rámci takzvaného „Projektu 22“ vyhrála společnost Pars nova Šumperk. U devíti z nich dochází k úpravě interiéru a přestavbě na multifunkční vůz s velkoprostorovým oddílem pro cestující ­
s 58 místy k sezení a čtyřmístným oddílem pro přepravu rodin s dětmi, vůz disponuje i místy pro osoby se sníženou schopností pohybu. Dalších devět vozů bude upraveno na provedení s velkoprostorovým oddílem druhé třídy až pro 72 cestujících. Tyto vozy navíc umožní přepravu až osmi jízdních kol. U posledních čtyř přistavených vozů se zachová jedenáct šestimístných oddílů, které budou nově vybaveny rezervačním systémem a čtveřicí zásuvek 230 V.

Vozy se výrazně liší od dosud provozovaných vagonů ČD. Například samostatný uzavíratelný oddíl pro rodiny s dětmi, kde je dostatek místa například na hraní, ale i třeba dětský kočárek, zatím žádný jiný vagon neposkytuje. Objednatel myslel i na vlakovou četu – k dispozici má samostatný oddíl se sklopnou sedačkou, stolkem a několika policemi.

Při modernizaci vozu byl původní interiér oddílového uspořádání vybourán a instalován zcela nový ve velkoprostorovém provedení. Sedačky jsou nyní částečně umístěny za sebou jako v letadle. U každé dvojice sedaček je elektrická zásuvka 230 V 50 Hz a USB konektor pro napájení elektroniky cestujících. V tomto velkoprostorovém oddíle je také vytvořen větší volný prostor pouze se sklopnými sedačkami, kde mohou komfortně cestovat také lidé na vozících. Pro ně je upravena také bezbariérová toaleta s uzavřeným systémem, která je vybavena sklopným pultem pro přebalování kojenců.


 


Průměrné hodnocení (24 hlasů): 4.63

Fotogalerie

Další články této rubriky

ČD-T dovybavila lokomotivy ČD Cargo ETCSČD-T dovybavila lokomotivy ČD Cargo ETCS

7.12.2022 - Dceřiná společnost Českých drah ČD - Telematika dovybavila palubní jednotkou evropského vlakového zabezpečovače ETCS poslední z celkem 78 lokomotiv řad 163 a 363 nákladního dopravce ČD Cargo a úspěšně tak dokončila významnou… »

ČD hledají nástupce CityElefantů i nové rychlíkové jednotkyČD hledají nástupce CityElefantů i nové rychlíkové jednotky

5.12.2022 - České dráhy pokračují v obnově svého vozidlového parku. V uplynulých týdnech vypsaly hned dvě soutěže, z nichž by měli vzejít dodavatelé nových vlaků. V prvním případě jde o elektrické jednotky pro rychlíkové spoje, jejichž… »

České dráhy zahájily provoz v elektrické trakci na UničovceČeské dráhy zahájily provoz v elektrické trakci na Uničovce

2.12.2022 - České dráhy 25. listopadu zahájily zkušební provoz v elektrické trakci pod dohledem evropského zabezpečovacího systému ETCS na trati z Olomouce do Uničova. Přibližně během měsíce se musí připravit na výhradní provoz. »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika