Železničář / Hlavní zprávy / Preventivní vlak opět vyjel, představil zásady bezpečného chování
Preventivní vlak opět vyjel, představil zásady bezpečného chování
26.6.2024
Ve spolupráci Správy železnic a Českých drah se už pošestnácté vydal na cestu po republice Preventivní vlak bezpečné železnice. Jeho cílem je přiblížit mladým lidem, jak se chovat v okolí tratí. Interaktivní lekce se tentokrát odehrály na hlavních nádražích v Olomouci, Pardubicích a Plzni.
„Prevence je klíčová. Každý rok nám to potvrzují statistiky nehod s tragickými následky. Naše mise proto začíná u mladých, které netradiční formou učíme rozpoznat rizika a chránit své životy,“ řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
Preventivní vlak je určený žákům ve věku 12 až 18 let. Letos přivezl vzdělávací zážitek na hlavní nádraží v Olomouci, kam dorazil 27. až 28. května. Následovalo zastavení v Pardubicích 29. až 30. května a v Plzni. Poslední zastávkou jsou České Budějovice. I letos se výuka uskutečnila se zapojením studentů. Nechyběly rovněž osobní zkušenosti ani příběhy tragických nehod, ke kterým na železnici došlo právě kvůli zanedbání základních bezpečnostních pravidel.
„O Preventivní vlak je mezi školami každoročně zájem a je to dobře. Mladí lidé jsou přímo konfrontováni s událostmi, které se na železnici odehrály a neměly dobrý konec. Zároveň se potkají s vyšetřovateli, kteří u těchto případů zasahují,“ připomněl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.
Svou naučnou cestu začali studenti ve speciálním kinovoze, kde byl pro ně připravený hraný dokument s názvem „To nedáš!“ Film vychází z reálných událostí s tragickými následky. Diskuzní vůz potom poskytl prostor pro setkání se zkušenými vyšetřovateli nehod, kteří hovořili o nebezpečných situacích a vysvětlovali, jak jim předcházet. Na závěr pak měli všichni účastníci pod vedením drážních hasičů možnost prakticky si vyzkoušet základy první pomoci.
Další články této rubriky
Správa železnic odkoupila část společnosti ČD - Telematika
3.2.2025 - Správa železnic a dceřiná společnost Českých drah ČD - Telematika koncem prosince podepsaly smlouvu o převodu části závodu společnosti ČD – Telematika. Tento krok je součástí dlouhodobé strategie, která by měla přinést… »
Šlechtična dostane nový parní válec, vrátit by se měla už letos
28.1.2025 - Vyrobili ji jen dva roky po 2. světové válce v roce 1947 v plzeňské Škodovce. Technicko-bezpečnostní zkoušku vykonala 10. prosince 1947 v České Třebové a pak se vydala sloužit do dep v Praze, Košicích, Žilině, Bohumíně, Přerově… »
Za 20 let přepravila Pendolina 20 milionů lidí
23.1.2025 - Psal se čtvrtek 23. prosince 2004, když po krátce po desáté hodině ranní na pražském Masarykově nádraží stály desítky železničních fanoušků, fotografů a zvědavců. Všichni netrpělivě čekali na příjezd jednotky Pendolino z… »