Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Prátr ozdobí Rakousko v měřítku 1:87

Prátr ozdobí Rakousko v měřítku 1:87

6.11.2020 – autor: JOSEF HOLEK

Vídeňský Prátr má další atrakci. Tentokrát s českou stopou. Vyrostlo tu obří Království železnic, obdoba toho českého, které je možné navštívit na pražském Andělu. Za projektem stojí stejní lidé. Na návštěvníky zatím čeká železniční model Vídně, další oblasti Rakouska ale budou postupně přibývat. V případě modelu Vídně jde o největší městský model na světě.

Prátr ozdobí Rakousko v měřítku 1:87

Tisíc metrů čtverečních. Tak bude v budoucnu velký železniční model Rakouska v měřítku H0, který v tuto chvíli roste ve vídeňském zábavním parku Prátr. Budovu s první částí modelu nedávno otevřeli stejní lidé, kteří stojí za pražským Královstvím železnic. Není proto divu, že vídeňská pobočka nese stejné jméno. Jen místo Česka, které se prezentuje na pražském Smíchově, tu vyrůstá zmenšený model Rakouska. Zatím láká například pečlivě vymodelovaná Vídeň se všemi pamětihodnostmi.
„Mám radost, že se podařila tato atrakce postavit právě v Prátru. Až sem přijdu znovu, třeba s vnoučaty, řeknu jim, že tohle království je české,“ nechala se při slavnostním otevření slyšet velvyslankyně ČR v Rakousku Ivana Červenková.  

Vídeň kreslil Kotas
Rakouská pobočka je překvapivým výsledkem neúspěšného žádání o evropské dotace na expanzi. „V průběhu řešení dotací od EU, které se nakonec ukázalo jako problematické, ale už bylo rozhodnuto, že bychom chtěli jít do Vídně. Původně zamýšlené Německo jsme zamítli, neboť obdobný projekt – hamburský Miniatur Wunderland – už má.  V Rakousku jsem se seznámil s panem Šimkem, který mě přivedl do Pratru. Loni v říjnu jsme začali stavět a letos na začátku srpna jsme mohli otevřít,“ popsal celou anabázi Matěj Horn, statutární ředitel provozujícího Ústavu modelů ve vzdělávání.


Budova s modelem disponuje 3,9 tisíce metrů čtverečních podlahové plochy. Neznamená to však, že by byla obestavěná. Až bude model dokončen, zabere 1 000 m2. Jen pro představu: v Praze má Království železnic k dispozici celkový prostor 3,5 tisíce m2 a model zabírá 1 000 m2. Naše metropole navíc nabízí 119 m2 virtuální krajiny, kterou ale v Prátru nenajdete. První model, jímž je Vídeň, zabírá plochu 270 m2, což z něj činí největší městský model železnice na světě. Jsme tedy srovnatelní s Hamburkem. Zvláštnost do projektu vnesl architekt Patrik Kotas. „Je autorem návrhu kolejiště, a model je tedy i urbanisticky stylizovaný právě do Vídně. Nejde jen o sadu volně rozšířených dominant po kolejišti,“ podotkl Horn. A další rozdíly oproti Praze? Česká verze se může pochlubit železnicí jednoúrovňovou, kdežto ve Vídni už jsou čtyři úrovně dopravy. Najdete tu nad sebou U-Bahn, S-Bahn, tramvaje, silnice a železnice.


Spolupracuje s dopravci
Království železnic ve Vídni už čeká jen postupné rozšiřování. „Postavit 270 metrů čtverečních Vídně, včetně projektování, trvalo asi 2,5 roku. Máme hotovou zhruba čtvrtinu. Postavit celé Rakousko tak bude úkol na deset let. Možná trochu zrychlíme. Vídeň byla modelářsky nejsložitější. Modelovat Alpy už nebude tak těžké,“ zmínil Horn další plány. Venkovní prostory se na jaře 2021 rozrostou o dalších tisíc metrů zahradní železnice.


Zatímco v Praze na části expozice Horn spolupracoval například s Českými drahami, ve Vídni se domluvil s domovskými ÖBB či dopravním podnikem Wiener Linien. „Spodní sál bude věnován dopravnímu podniku Wiener Linien. Mimochodem už dodala plně funkční tramvaj. Následovat bude ještě vlak, metro a autobus. Kinosál bude showroomem ÖBB, stejně jako je v Praze, kde se prezentují České dráhy.“


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 1

Další články této rubriky

Z Amsterodamu do Londýna jezdí přímé spojeZ Amsterodamu do Londýna jezdí přímé spoje

28.12.2020 - Cestování mezi metropolemi Nizozemska a Anglie se výrazně zjednodušilo. Amsterodam s Londýnem spojily přímé rychlovlaky Eurostar. Ve všedních dnech dopravce nabízí vždy dva páry vlaků. Cestující si nově prochází pasovou… »

Zakládající člen dispečerského týmu kombinuje práci s během Zakládající člen dispečerského týmu kombinuje práci s během

23.12.2020 - Je nejen jedním z prvních dispečerů Českých drah, ale zároveň také dálkovým vytrvalostním běžcem, který se pravidelně účastní různých sportovních klání po celé republice. Martin Kubín v listopadu oslavil padesátiny a s… »

Projekt zelené elektřiny pro společnost ŠKO-ENERGOProjekt zelené elektřiny pro společnost ŠKO-ENERGO

22.12.2020 - Vlak sestavený z celkem osmadvaceti výsypných vozů, v jehož čele stanula lokomotiva TRAXX 388.001, vyjel v pátek 9. října 2020 v ranních hodinách ze stanice Světec. Tento nejmodernější stroj z flotily ČD Cargo byl na vlak nasazen… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika