Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Praha přivítala šéfy evropských železnic na summitu CEO

Praha přivítala šéfy evropských železnic na summitu CEO

7.7.2017 – autor: REDAKCE

V Praze se dnes sešli generální ředitelé nejvýznamnějších železničních podniků a asociací v Evropě na summitu CEO evropských železnic. Diskutovali především o aktuálních trendech v železniční dopravě. Mezinárodní akce se zúčastnilo 17 delegátů. Organizátorem tentokrát jsou České dráhy a SŽDC.

Praha přivítala šéfy evropských železnic na summitu CEO

Tato setkání se konají pravidelně. Loni se summit uskutečnil v Luganu, před dvěma lety v Lisabonu a tentokrát se rozhodovalo mezi Prahou, Madridem a Stockholmem.

„Je to jedinečná platforma pro diskuse o tématech, která řešíme napříč kontinentem. Jde zejména o otázky zvyšování ochrany cestujících před terorismem, ale také o témata rozvojová, jako jsou zavádění jednotných systémů pro informování a odbavení zákazníků nebo zkvalitnění propojení východ – západ. Třeba mezi Prahou a Mnichovem, což by pomohlo zvýšení konkurenceschopnosti jak osobní, tak nákladní železniční dopravy,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČD Pavel Krtek, který je zároveň členem řídicího výboru Společenství evropských železničních společností (CER).

Jednání špiček evropské železnice se zaměřilo především na bezpečnost cestujících, na ekologii a oteplování a na problematiku migrace. "Například loňská migrační vlna negativně ovlivnila cestování po železnici na celém Balkánském poloostrově. Přestože se Česka bezprostředně netýkala, i na české železnici se přesto projevila přechodným poklesem počtu cestujících zejména na lince do Maďarska," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Podobně jako migrační krize mají na cestování vliv i teroristické útoky, o čemž se mohly přesvědčit například belgické železnice po teroristických útocích v Bruselu. Sílí proto tlak na to, aby bezpečnost na železnici byla hlídána na podobné úrovni, na kterou jsou lidé zvyklí v letecké dopravě. Bezpečnost cestujících by tak alespoň na některých typech spojů mohly povinně hlídat například rámy na odhalování zbraní a výbušnin, nebo chytré kamery, které umí rozpoznat obličeje procházejících cestujících. Tímto typem kamer má být v budoucnu vybaveno i pražské Letiště Václava Havla.

Vybraná témata summitu

*propojení Evropy sever / jih – otevření tunelu Ceneri Base, zajištění plného provozu železniční nákladní dopravy, zvýšení účinnosti údržby Gotthardského tunelu, dynamický přechod na hranici, pro ČR je důležité zlepšení spojení východ / západ, například na linkách Praha – Mnichov, Praha – Berlín

*jednotný informační a odbavovací systém – budování vzájemně kompatibilního systému informací a odbavení zákazníků

*ochrana před terorismem – preventivní opatření, společné sdílení dat

*automatické vedení vlaků – cílem je zvýšení provozní bezpečnosti, snížení spotřeby elektrické energie a zajištění vyšší úrovně přesnosti železniční dopravy

*ERTMS – evropský systém řízení železniční dopravy a ETCS – evropský vlakový zabezpečovací systém

*otevírání trhu železniční dopravy v Evropě, 4. železniční balíček

*TEN-T – transferová dopravní síť, cílem je rozvoj koridorů základních sítí podle požadavků nařízení o TEN-T, a to s ohledem na hlavní překážky železničních nákladních koridorů

 


Průměrné hodnocení (8 hlasů): 4.13

Další články této rubriky

Masarykovo nádraží získá díky modernizaci unikátní platformuMasarykovo nádraží získá díky modernizaci unikátní platformu

24.2.2024 - Pražské Masarykovo nádraží čeká v následujících třech letech čilý stavební ruch. Stavba, jež slouží už více než 175 let, projde dosud největší proměnou ve své historii. Jeho kolejiště překlene unikátní platforma, která… »

Modernizace čtrnácti EffiShunterů je hotováModernizace čtrnácti EffiShunterů je hotová

21.2.2024 - České dráhy mají už zpět všech 14 lokomotiv řady 742, které daly ke kompletní modernizaci do společnosti CZ LOKO. Stalo se tak prakticky o rok dříve, neboť kontrakt za více než 684 milionů Kč předpokládal dokončení posledního… »

ČD Minibary loni obsloužily skoro 1,2 milionu cestujícíchČD Minibary loni obsloužily skoro 1,2 milionu cestujících

16.2.2024 - Více než 400 tisíc šálků kávy, ale také pivo nebo cappuccino. Tyto nápoje jsou i nadále nejoblíbenějšími položkami, které se prodávají v minibarech Českých drah. Mezi vyhledávané občerstvení patří také croissanty, bagety… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika