Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Poničené Pendolino už má novou skříň

Poničené Pendolino už má novou skříň

22.8.2017 – autor: JOSEF HOLEK

Do Česka se příští rok v únoru vrátí opravený čelní i vložený vůz jednotky Pendolino, poničený při nehodě na přejezdu u Studénky v červenci roku 2015. Italové právě dokončili práce na svařování skříně. Některé nepoškozené díly ale budou sloužit i nadále.

Poničené Pendolino už má novou skříň

Ve strojírnách Alstomu v italském Saviglianu se rodí nová skříň čelního trakčního vozu řady 682 jednotky 680.003 Pendolino, který byl prakticky celý zdemolován při střetu s kamionem na přejezdu ve Studénce v létě 2015. Technici zároveň pracují i na vloženém vozu řady 082, který byl při střetu řazen za čelním vozem. Do Čech by měly oba vozy doputovat v únoru příštího roku. A to po vlastní ose. „Na vloženém voze bylo nutné opravit poničený rám dveří, který jsme získali vyřezáním z prvního trakčního vozu. Dále lidé z Alstomu zavařili díry na skříni, nové jsou i nástupní dveře a koberce na představku,“ vyjmenoval práce Michal Šimandl z odboru kolejových vozidel Českých drah, který se nedávno zúčastnil jednoho z kontrolních dnů.

Hliník je v Itálii

Na voze 082 k opravě mnoho nebylo, zato skříň trakčního vozu řady 682 bude kompletně nová včetně laminátového čela, částí interiéru, stanoviště strojvedoucího nebo spřáhla. „Nyní je hotová pouze skříň z hliníkových profilů,“ zmínil Šimandl aktuální stav.  Na přezkoušení a opravu zamířily i některé technologické celky včetně měničů, rozvaděčů, systému naklápění, klimatizace, brzdového boxu nebo přepojovače. „To poškozeno nebylo. Opraveny nebo dodány budou i různé kryty,“ dodal. Než oba vozy odjely do Savigliana, odbyly si vyvazovací opravu podvozků. Bohužel, tento model jednotky se už několik let nevyrábí, Alstom tedy musel zajistit dodávky nevyráběných dílů nebo adekvátní náhrady poškozených dílů. To byl také důvod, proč oba vozy neodjely do opravy krátce po nehodě.

Shodou okolností v těchto dnech nechává národní dopravce všech sedm jednotek rekonstruovat. S tím však Italové počítají a například čelní vůz dodají bez koberců či stolků. Vše ostatní bude dodáno v původním stavu. Teprve potom se firma DPOV, která opravu Pendolin pro ČD provádí, postará o nový interiér i exteriér.

Projdou redesignem

Zbylá pětice vozů ze třetí soupravy Pendolina je v běžném provozu. „Postupně ji měníme s vozy dalších jednotek, abychom mohli na těch ostatních dělat vyvazovací opravy,“ vysvětlil před časem Jan Studeník, specialista ČD na údržbu a opravy jednotek Pendolino. Jednotka byla poničena 22. července 2015 v severomoravské Studénce poté, co narazila do kamionu. Zemřeli tehdy tři lidé, dalších dvacet bylo těžce zraněno, včetně strojvedoucího. Oprava by měla vyjít na zhruba 210 milionů korun.


Průměrné hodnocení (18 hlasů): 4.61

Další články této rubriky

Regionální dopravu posílí nová vozidlaRegionální dopravu brzy posílí nová vozidla

7.6.2023 - České dráhy nasadí do regionů v letech 2023 až 2026 celkem 159 jednotek RegioPanter a RegioFox. Všechny jsou již objednané a vyrábí se. Část z nich už navíc byla uvedena do provozu a jejich dodávka bude pokračovat i během… »

V Ostravě se představila první nová třívozová jednotka RegioPanterV Ostravě se představila první nová třívozová jednotka RegioPanter

6.6.2023 - České dráhy v pondělí slavnostně pokřtily novou třívozovou soupravu RegioPanter, která bude už během tohoto měsíce nasazena na regionální trať z Opavy do Ostravy-Svinova v Moravskoslezském kraji. Jedná se o vůbec první… »

Nová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlůmNová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlům

5.6.2023 - České dráhy na začátku května zprovoznily novou mycí linku železničních vozidel v Havlíčkově Brodě, která oproti zavedeným technologiím přináší řadu inovací. Tou nejpodstatnější je větší ohled na životní prostředí a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika