Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Pietní akt na Masarykově nádraží

Pietní akt na Masarykově nádraží

17.6.2019 – autor: MARTIN HARÁK

K připomenutí 74. výročí krvavých událostí se ve čtvrtek 23. Května uskutečnil na pražském Masarykově nádraží zvláštní vzpomínkový akt. Připravila jej Církev československá husitská ve spolupráci s generálním ředitelstvím ČD, Českou obcí sokolskou a Československou obcí legionářskou.

Pietní akt na Masarykově nádraží

Během Pražského povstání čeští povstalci obsadili Masarykovo nádraží, které bylo v noci na 8. května 1945 obklíčeno německými jednotkami. Na nádraží se proti nepřátelské přesile bránilo asi sto českých povstalců. V dopoledních hodinách nádraží po těžkých bojích dobyly německé jednotky a němečtí vojáci donutili všechny odbojáře ukrývající se v nádražních krytech útočiště opustit. Více než dvacet mužů bylo na místě ve dvoraně nádraží zastřeleno. Další české muže němečtí vojáci odvedli a popravili je na peroně za hradlem číslo 2. S faktografickou informací o tehdejších událostech vystoupila na pietním aktu spisovatelka a publicistka Františka Vrbenská a na zastřelené vlastence vzpomněl ve své řeči patriarcha Církve československé husitské ThDr. Tomáš Butta.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

Na periodické prohlídky a opravy České dráhy pošlou tisíce vozidelNa periodické prohlídky a opravy České dráhy pošlou tisíce vozidel

27.11.2022 - České dráhy v následujících čtyřech letech odešlou na výrobci předepsané periodické prohlídky a opravy přes 2 000 drážních vozidel. Ročně vyčlení na tuto údržbu kolem 3,5 miliardy korun. Zároveň s tím dopravce po svých… »

ČD testují sčítače cestujících, poskytnou data o vytížení vlakůČD testují sčítače cestujících, poskytnou data o vytížení vlaků

23.11.2022 - Čím přesnější informace o počtu cestujících budou České dráhy mít, tím pružněji mohou ony i objednavatelé dopravy reagovat na reálnou poptávku. Proto se aktuálně testují automatické sčítací systémy. Projekt dostala na… »

Ministři dopravy cestovali na zasedání vlakemMinistři dopravy cestovali na zasedání vlakem

21.11.2022 - Ministr dopravy Slovenska Andrej Doležal dorazil do Prahy na neformální zasedání ministrů dopravy Evropské unie vlakem. Využil k tomu spoje EC 172 z Bratislavy s příjezdem do Prahy Holešovic. Vlakem na setkání přijeli i jeho rakouský a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika