Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Pestrobarevné polepy pro RegioSpidery na Vysočině

Pestrobarevné polepy pro RegioSpidery na Vysočině

27.6.2013 – autor: MARTIN HARÁK

Druhou červnovou sobotu zažila Vysočina pestrobarevný rej na kolejích. Motorové vozy Českých drah Regio-Shuttle RS1, známé pod názvem RegioSpider, se totiž v Havlíčkově Brodě představily v šestici nových, velmi výrazných polepů. Nátěry mají prezentovat konkrétní města v regionu. V rámci slavnosti se třívozové soupravy rozjely ukázat na tratě do různých částí Vysočiny.

Pestrobarevné polepy pro RegioSpidery na Vysočině

Takhle veselo už v Havlíčkově Brodě dlouho nebylo. České dráhy tu totiž ve spolupráci s krajem 8. června představily své regionální vlaky se spe­ciálními polepy. Šestice RegioSpiderů nyní jezdí s grafickými motivy a prvky, které se vážou ke konkrétnímu městu na Vysočině. První třívozový konvoj směřoval do Chotěboře, Bystřice nad Pernštejnem a následně Velkého Meziříčí, druhý pak jižním směrem do krajského hlavního města Jihlavy, Náměště nad Oslavou a Jaroměřic nad Rokytnou. 

Grafické návrhy si zadala města

Sama města si motivy a grafické návrhy zadala a financovala. Například jihlavský vůz má evokovat zdravé životní prostředí v podobě namalovaných siluet stromů. Navíc propaguje tamní zoologickou zahradu. Velkomeziříčský polep zase láká na cykloturistiku a lyžování. Náměšťští se rozhodli pro celoplošný polep s fotografií tamního zámku s jednoduchým a výstižným sloganem „U nás je hezky, přijeďte se podívat“. Zástupci měst si ale také vybírali i konkrétní vozy, na které jejich polepy přijdou.

„Samotné polepy, z nichž některé byly graficky náročné, protože zasahují i do bočních skel, prováděla externí firma přímo u nás v depu. Každý vůz polepovali tři až čtyři lidé vždy jeden a půl dne,“ vysvětlil přednosta havlíčkobrodské Provozní jednotky DKV Brno Petr Balliš. Dodal, že jedinou komplikací bylo pečlivé naplánování eventuální rezervní soupravy, protože se polepovaly dva stroje najednou. „Máme turnusováno jedenáct vozidel RegioSpider a případná záloha by tak musela být vystavena z jiné lokomotivní řady. K tomu ale naštěstí nedošlo.“

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, který se prezentační akce zúčastnil se svým náměstkem pro dopravu Liborem Jouklem, připomenul, že nákup nových RegioSpiderů nebyl nic jednoduchého. „Vozidla se nám podařilo získat jak díky Českým drahám, tak evropským fondům. Motoráky ve slušivých polepech určitě upoutají pozornost nejen místních, ale i návštěvníků kraje. Polepům jsem původně moc nefandil, nicméně současná podoba mě velmi mile potěšila a oceňuji decentní provedení,“ řekl hejtman Běhounek. 

Oslava na šest způsobů

Náměstek Joukl hejtmana doplnil, že vozy nyní fungují jako reklama na kraj. „Jeden motorový vůz představuje řádově okolo osmi až deseti billboardů a navíc ještě pojízdných. Jsem přesvědčen, že se časem přidají i další města v  kraji,“ dodal. Ředitelka Krajského centra osobní dopravy Jihlava Lenka Horáková k tomu uvedla, že polep šesti motorových vozů byl asi jeden z logisticky nejobtížnějších projektů za poslední léta.

„Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na realizaci podíleli. Odměnou jsou krásné polepy a stovky nadšených lidí, kteří se přišli podívat nebo se rovnou svézt spojenými soupravami po kraji. Každé město uspořádalo po příjezdu svůj speciální program. Například v Chotěboři předvedly svůj program mažoretky a břišní tanečnice, v Jihlavě si mohly nechat děti namalovat na tváře libovolné motivy zručnými kreslířkami a k tomu si ještě zatancovat a zasoutěžit o ceny od Českých drah. Ve Velkém Meziříčí byla možnost svézt se na historické drezíně. V Bystřici nad Pernštejnem zaujala módní přehlídka a v Náměšti nad Oslavou lidem vyhrávala dechová hudba,“ komentovala veselou sobotu na Vysočině.

Video z polepů naleznete zde:


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Fotogalerie

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika