Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Pendolino se dočká rozsáhlé modernizace

Pendolino se dočká rozsáhlé modernizace

23.5.2017 – autor: JOSEF HOLEK

České dráhy startují rozsáhlou modernizaci Pendolin. Národní dopravce už podepsal smlouvu na rekonstrukci s dceřinou společností DPOV. Největších změn dozná interiér jednotek, exteriér zůstane téměř stejný. K jeho obnově budou použity kvalitní fólie.

Pendolino se dočká rozsáhlé modernizace

Sedmička elektrických jednotek se dočká například nových sedaček, koberců, audiovizuálního systému nebo dětského kina. Novou podobu dostanou i toalety či bistro vůz. První redesignovaná jednotka 680.005 by se měla na železnici objevit už letos v srpnu. ČD poptávají Pendolina odvážet, práce DPOV se uskuteční přímo v areálu DKV Praha, v provozní jednotce Praha Jih. „Opravovat se bude vždy jen jedna jednotka, na další se začne pracovat do dvou týdnů ode dne, kdy se protokolárně předá předchozí,“ upřesnil Miroslav Kupec, člen představenstva ČD zodpovědný za techniku, servis a majetek.

Svěží redesign

Největší změny se odehrají především v interiéru, který získá modernější vizáž. ČD poptávají například nová stropní světla a panely z eloxovaného hliníku, prodlouží se i police na zavadala. Nové budou i podokenní panely. „Navíc vyčistíme a přebrousíme původní kryty topení. Technici rozvedou i kabeláž pro připravený místenkový systém,“ připomněl Kupec. Do většiny vozů ČD nainstalují oboustranné LCD monitory známé například z modernizovaných osobních vozů řady Bmz. Dvě jednostranné devatenáctipalcové obrazovky technici umístí za bar na stěnu, a nahradí tak stávající reklamní poutače. Jedna poslouží pro zobrazení informací pro cestující, druhou využije cateringová firma.

Nové koberce místo lina

Na podlaze ve vozech první třídy, tichého oddílu, a představcích budou vyměněny koberce. „Ty také nahradí i linoleum ve druhé třídě a podlahovou krytinu rozdělíme na sekce tak jako nyní, tedy běhoun a dva pruhy pod sedadly,“ vysvětlil Kupec. Vymění se rovněž elektrické zásuvky s USB konektory, které změní umístění, z prostoru pod oknem se přesunou v případě jednotlivých sedadel pod sedák mezi stěnu a sedadlo, v případě dvousedadel vždy mezi sedáky. Lampičky, stejně jako ostatní světelné zdroje, vytvoří  LED moduly.

Pendolina vyjela v barvách ČD na českou železniční síť v prosinci 2005. Od té doby najela každá jednotka přes tři miliony kilometrů, celkově přepravily na deset milionů cestujících. Z jednotky 680.003 jsou dva vozy, čelní trakční vůz řady 682 a vložený vůz řady 082, nyní na opravě ve strojírnách společnosti Alstom v italském Saviglianu. Byly poničeny v červenci 2015 při tragické srážce s kamionem na přejezdu ve Studénce. „Alstom udělá v interiéru pouze přípravu na montáž nových prvků,“ připomněl Kupec s tím, že opravená dvojice přijede do Čech v únoru 2018.

Nyní šestice Pendolin brázdí trasy mezi Košicemi, Ostravskem a Prahou, resp. Prahou, Františkovými Lázněmi a Chebem. „Pro období od léta 2017 do podzimu 2018 budou přijata opatření k náhradě jednoho oběhu vlakem kategorie InterCity. To nám umožní provést úpravu na všech soupravách ve velmi krátkém čase,“ doplnil Michal Štěpán, člen představenstva s tím, že rezervační systémy jsou již upraveny na přechodný stav náhrad vybraných vlaků klasickou soupravou.

Novinka: Dětské kino

Dětské kino vznikne ve voze 084, a to odstraněním sedadel 23, 24, 25 a 26. Tento nový prostor se promění v třístupňové sezení (známé z vozu řady Bmz229). Místu bude dominovat minimálně šestadvacetipalcový monitor a stereo reproduktory. Kino a sedadla 33 a 35 budou oddělena přepážkou, směrem do uličky bude sklo.


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 4

Další články této rubriky

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

První Panter v barvách PID vyjel na linku do KralupPrvní Panter v barvách PID vyjel na linku do Kralup

3.6.2024 - Poprvé do zkušebního provozu s cestujícími vyrazil 13. května RegioPanter v barvách Pražské integrované dopravy. Konkrétně se jednalo o jednotku 640.234, jež se po malé slavnosti vydala do Kralup nad Vltavou. RegioPantery by do zimy… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika