Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Panteři se nově usídlili také v Plzni

Panteři se nově usídlili také v Plzni

31.12.2018 – autor: JOSEF HOLEK

Cestujícím v Plzeňském kraji slouží devět nových nízkopodlažních jednotek RegioPanter. Nasazeny jsou na trasy z Plzně do Horažďovic anebo do Kozolup a Pňovan. Jednotky vyšly na více než miliardu korun, suma by z 85 % měla být kryta dotací z Operačního programu Doprava 2014–2020. Zároveň k nim přibyla dvojice push-pull souprav s řídicím vozem řady Bfhpvee, třemi osobními vozy a lokomotivou řady 363.

Panteři se nově usídlili také v Plzni

Devět nových, elektrických nízkopodlažních jednotek řady 650 jezdí od začátku platnosti jízdního řádu v Plzeňském kraji. RegioPantery Českých drah jsou nasazeny na linky z Plzně-Jižního Předměstí do Horažďovic předměstí, objeví se i na Plzeňské lince. Dvouvozové vlaky na Plzeňsku nově doplnily dvě vratné soupravy s trojicí osobních vozů, řídicím vozem řady Bfhpvee a lokomotivami řad 363 a 362. Ty budou obsluhovat pár spěšných vlaků.

Nové komfortní vlaky jsou plně klimatizované, nabízejí připojení k internetu pomocí technologie wi-fi, elektrické zásuvky i audiovizuální informační systém. Kromě toho bude vždy alespoň jeden vůz v soupravě disponovat místem pro přepravu osob se sníženou schopností pohybu a orientace, samozřejmostí je i bezbariérové WC. Umí jezdit rychlostí až 160 km/h a pojmou 325 cestujících.

Národní dopravce novinku představitelům kraje představil na konci listopadu na plzeňském hlavním nádraží. „V souvislosti se zvýšením komfortu dochází i k navýšení objednávky Plzeňského kraje na zmíněných úsecích o jedenadvacet milionů korun. Vlaky vnímáme jako strategický nástroj, kterým můžeme rozvíjet náš kraj,“ uvedl Josef Bernard, hejtman Plzeňského kraje. Současně poděkoval Českým drahám za jejich přístup. „Jsme rádi, že můžeme plnit představy kraje. České dráhy umí naslouchat potřebám objednatelů. Národní dopravce pro ně je a vždy bude seriózním a spolehlivým partnerem,“ reagoval Miroslav Kupec, generální ředitel a předseda představenstva ČD.

S novými vozy jezdí i rychlíky

RegioPantery jsou z větší části hrazeny z unijního Operačního programu Doprava 2014–2020. Jejich celková hodnota převyšuje jednu miliardu korun a z pětaosmdesáti procent by měla být krytá z unijních dotací. ČD jsou dále připraveny modernizovat vozidlový park a investovat do kolejových vozidel. „V následujících pěti letech bychom chtěli vložit do obnovy parku přes čtyřicet miliard korun a postupně chceme ještě více zkvalitňovat dopravu na železnici v dálkové i regionální dopravě,“ zmínil Kupec. Náměstek generálního ředitele ČD pro obchod Michal Štěpán doplnil, že zkvalitnění se dočkaly i rychlíky z Prahy přes Plzeň do Klatov, resp. Železné Rudy-Alžbětína. „Nasazujeme na ně vozy, které jsme nakoupili od rakouských ÖBB, a další komfortní, modernizované vagony,“ upřesnil Štěpán.

Nové jednotky mají jiné barevné řešení, než na které jsou zvyklí cestující například v Jihočeském či Ústeckém kraji. Designu totiž vévodí kombinace modré, zelené a žluté, tedy barvy typické pro Plzeňský kraj. Kromě skříně nesou stejné barevné řešení i potahy sedadel. „Nový design chceme do budoucna aplikovat na všechny vozy, které v kraji zajišťují veřejnou dopravu. Půjde tedy i na autobusy. Barevné řešení si vybrali občané kraje v anketě,“ doplnili při předávání jednotek zástupci hejtmanství.

Kam vyrazí

RegioPantery

●  Os vlaky mezi Plzní-Jižním Předměstím a Horažďovicemi předměstím

●  Os vlaky Plzeňské linky (Blovice – Kozolupy), dva jsou prodlouženy až do Pňovan, poslední spoj například pojede ve 20:41 z Pňovan do Nepomuku

Push-pull souprava

●  pár spěšných vlaků z Horažďovic předměstí do Plzně-Jižního Předměstí

●  záloha pro RegioPantery


Průměrné hodnocení (7 hlasů): 5

Další články této rubriky

Na periodické prohlídky a opravy České dráhy pošlou tisíce vozidelNa periodické prohlídky a opravy České dráhy pošlou tisíce vozidel

27.11.2022 - České dráhy v následujících čtyřech letech odešlou na výrobci předepsané periodické prohlídky a opravy přes 2 000 drážních vozidel. Ročně vyčlení na tuto údržbu kolem 3,5 miliardy korun. Zároveň s tím dopravce po svých… »

ČD testují sčítače cestujících, poskytnou data o vytížení vlakůČD testují sčítače cestujících, poskytnou data o vytížení vlaků

23.11.2022 - Čím přesnější informace o počtu cestujících budou České dráhy mít, tím pružněji mohou ony i objednavatelé dopravy reagovat na reálnou poptávku. Proto se aktuálně testují automatické sčítací systémy. Projekt dostala na… »

Ministři dopravy cestovali na zasedání vlakemMinistři dopravy cestovali na zasedání vlakem

21.11.2022 - Ministr dopravy Slovenska Andrej Doležal dorazil do Prahy na neformální zasedání ministrů dopravy Evropské unie vlakem. Využil k tomu spoje EC 172 z Bratislavy s příjezdem do Prahy Holešovic. Vlakem na setkání přijeli i jeho rakouský a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika