Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Ovládání dveří ve vlacích bude mít na starosti strojvedoucí

Ovládání dveří ve vlacích bude mít na starosti strojvedoucí

30.10.2020 – autor: JOSEF HOLEK

Chybný výstup z vlaku do kolejiště místo na nástupiště by měl být v soupravách Českých drah pomalu minulostí. Dopravce do svých zhruba pěti set padesáti osobních vozů nechává instalovat systém stranově selektivního ovládání dveří (SSOD). Při tomto způsobu ovládání jsou dveře zajišťovány a odjišťovány strojvedoucím, přímo z jeho stanoviště. Při odjišťování dveří je pak logicky vybrána příslušná strana k nástupišti a odjišťuje se pouze strana žádaná. V současnosti se zatím systém příliš nevyužívá, ke správné funkci je nutné, aby jím byly vybaveny všechny vozy v soupravě, což se ne vždy podaří.

Motorové vozy řady 811 začaly vozit cestující

Starší hnací vozidla budou ČD muset vybavit UIC kabelem, ovladači a kontrolkami na stanovištích a řídicí elektronikou. Naopak stanoviště moderních strojů už většinou systém mají, kromě lokomotiv od Siemensu. Zařízení zbývá instalovat do posledních patnácti strojů řady 362 z celkových třiaosmdesáti, hotové by měly být do poloviny příštího roku. V plánu je rovněž instalace na lokomotivy Taurus a Vectron. V tomto případě se ale zatím vedou s výrobcem jednání.

Více než 500 vozů
Osobní vozy musí být taktéž vybaveny osmnáctižilovým UIC kabelem a odpovídající řídicí jednotkou dveří. Nová vozidla už systémem SSOD disponují z výroby, stejně jako motorové vozy řad 810, 811 a 814.
Novinky se nedočkají vozy se zalamovacími dveřmi. Ty jsou nahrazovány novějšími typy, a tak by se instalace zařízení nevyplatila.  Systém stranově selektivního ovládání dveří tak poputuje jen do vagonů řad Amz, Ampz, Aee, Apee, ABmz, ABpee, Bdtee, Bee, Bpee, Bdpee, Bdmpee, Bmz, Bhmpz, Bdmpz a WRmz, ARmpee, WLABmz, WLABmee či Bcmz. Ty se SSOD dočkají postupně, vždy při modernizaci.


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 2.75

Další články této rubriky

 Láska k vlakům ho přivedla k Sergejům Láska k vlakům ho přivedla k Sergejům

5.4.2021 - Patří k těm, kteří nejsou na železnici na první pohled příliš vidět, a cestující o něm zpravidla ani neví. Přesto je jeho profese nezastupitelná. Strojvedoucí Petr Proft vyrostl na nádraží a život jeho celé rodiny je spojený s… »

Testy nových vozů se chýlí k závěruTesty nových vozů se chýlí k závěru

2.4.2021 - České dráhy začnou ve druhé polovině roku nasazovat na linky mezi Prahou a Chebem nejmodernější vlaky z produkce konsorcia Siemens Mobility a Škoda Transportation. Postupně na tyto linky vyjede 10 pětivozových souprav, každá s… »

Další posila lokomotivního parku ČD CargoDalší posila lokomotivního parku ČD Cargo

1.4.2021 - ohledem na rostoucí objem přeprav v zahraničí potřebuje ČD Cargo pro jejich plné pokrytí stále více interoperabilních lokomotiv. Jejich flotilu dnes tvoří 12 lokomotiv řady 383 Vectron, kterou v lednu letošního roku doplnilo sedm… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika