Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / O víkendu oslavíme den zrození železnice

O víkendu oslavíme den zrození železnice

24.9.2015 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

Milovníci a fanoušci vlaků ve všech jejich podobách zbystřete. Opět je tu největší svátek železnice! Letošní oslavy Národního dne železnice, které na sobotu 26. září už popáté připravily České dráhy, hostí Hradec Králové. A k vidění zde toho bude hodně. Představí se nejen novinky ve vozidlovém parku, ale i legendy tuzemských a zahraničních kolejí. A právě největšímu železničnímu svátku je věnováno toto osmistránkové vydání Železničáře.

O víkendu oslavíme den zrození železnice

Bylo 27. září 1825, když se dal do pohybu první vlak na světě tažený lokomotivou. George Stephenson ji vizionářsky pojmenoval Locomotion, zapřáhl za ni 33 vozů, do kterých naložil na 450 (tehdy velmi odvážných) cestujících, ale i uhlí a mouku a vyrazil ze Stocktonu do Darlingtonu ve střední Anglii. Cestu dlouhou dvanáct a půl kilometru první vlak sice absolvoval průměrnou rychlostí jen 10 km/h, ale v pořádku dojel do cílové stanice. V ten den se změnil svět, a proto se už 190 let slaví datum zrodu železnice a ani letošek není výjimkou.

Do Hradce Králové zamíří i railjet

Národní den železnice, který již popáté připravily České dráhy, letos hostí východočeský Hradec Králové. Připomeňme, že v přechozích ročnících se oslavy uskutečnily v Olomouci, Děčíně, Brně a Břeclavi a pokaždé přilákaly desetitisíce zájemců o železniční historii i modernu. Loni přesáhla návštěvnost 30 tisíc lidí, které přilákaly historické exponáty z domoviny i zahraničí (například rakouský Hrboun), ale i novinka dálkové flotily národního dopravce – ČD railjet.

Lákadla podobného kalibru jsou připravena i pro letošní, kulaté „stodevadesátiny“. Premiérově bude v Hradci Králové představen veřejnosti například modernizovaný vůz Ampz, určený pro linku Praha – Berlín – Hamburk. Prohlédnout si bude možné i další novinku pro dálkovou dopravu – modernizovaný vůz Bdpee231, k dispozici budou i další zástupci moderní tváře ČD, lokomotiva řady 380, motorový RegioShark a Regio­Spider nebo elektrická jednotka řady 440 RegioPanter. Chybět nebude ani railjet s Taurusem řady 1216.2. Ten také přiveze zvláštní protokolární spoj z Prahy (odjezd z hlavního nádraží v 8.08) a záhy po svém příjezdu v 9.45 se zařadí mezi exponáty. Na zpáteční cestu opět přes Pardubice vyrazí v 16.55, do Prahy přijede v 18.34. Ideální způsob, jak se na drážní narozeniny dostat. Navíc v den konání oslav platí speciální nabídka – Skupinová víkendová jízdenka.

Tratě v okolí ožijí historií

Na své si přijdou i skalní milovníci nostalgie. Kromě toho, že bude k vidění přes třicet historických skvostů, dorazí i opravdu exkluzivní hosté z Rakouska a Slovenska. Parní nadšence potěší stroj 638.1303 (více o něm na straně 3), na motorové maniaky bude čekat 2050.05. Slovenští přátelé dorazí s Modrým Šípem
M 274.004 nebo Šlechtičnou 475.196.

Ještě lepší než se dívat, je se svézt. Připraveno je 11 nostalgických vlaků! Čtyři v parní trakci, tři vedené motorovými vozy, dva s dieselovými lokomotivami. A specialitka pro fajnšmekry? Dva páry nákladních fotovlaků do opatovické elektrárny! V jejich čelech nebo na postrku dostanou zabrat Štokr s Čmelákem, respektive dva Sergeje. Nenechte si největší železniční svátek v roce ujít a vemte si s sebou toto číslo Železničáře. Jeho vnitřní dvoustrana vás po areálu provede a přidá i řadu zajímavostí. Na viděnou v Hradci!


Průměrné hodnocení (7 hlasů): 3.57

Další články této rubriky

Minibary ČD obsloužily za prvních sedm měsíců přes 640 tisíc cestujícíchMinibary ČD obsloužily za prvních sedm měsíců přes 640 tisíc cestujících

25.9.2023 - Služba ČD Minibar se dlouhodobě těší velké přízni. Nejoblíbenější jsou v nabídce minibarů i nadále především teplé nápoje, které si zákazníci mohou zakoupit již za 15 korun. Za prvních sedm měsíců letošního roku se… »

Bechyňka vyhlíží komfortnější vozyBechyňka vyhlíží komfortnější vozy

21.9.2023 - Zvýšit komfort cestování na nejstarší elektrifikované trati v republice chtějí České dráhy a Jihočeský kraj. Proto zde 23. srpna otestovaly vozy typu Btn753, které dříve sloužily převážně s motorovými vozy. Cestujícím by… »

Vlaky jezdí nejpřesněji za posledních sedm letVlaky ČD jezdí nejpřesněji za posledních sedm let

18.9.2023 - V první polovině letošního roku jezdily vlaky Českých drah s přesností 88,8 %. Pokud by se přihlédlo pouze k příčinám zpoždění vzniklých na straně národního dopravce, pak by přesnost byla dokonce 98,9%. To představuje… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika