Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Národní železniční dopravce má nové vrcholové vedení

Národní železniční dopravce má nové vrcholové vedení

6.3.2014 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

Do čela Českých drah se na základě rozhodnutí představenstva firmy z 21. února postavil Daniel Kurucz. Ten předtím zastával funkci náměstka pro ekonomiku a techniku. Ve funkci generálního ředitele tak nahradil Dalibora Zeleného, který byl odvolán ke stejnému dni. Personální změny proběhly i v samotném představenstvu a ve vedení některých odborů.

Národní železniční dopravce má nové vrcholové vedení.

Zvolení Daniela Kurucze předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah nebylo zase tak velkým překvapením. Novináři o něm spekulovali jako o nejpravděpodobnějším kandidátovi již řadu týdnů. Daniel Kurucz (45 let) ve vrcholném managementu ČD působí od května 2013, kdy byl jmenován výkonným ředitelem pro techniku a provoz. Po změně organizační struktury generálního ředitelství v říjnu se stal náměstkem pro ekonomiku a techniku. Do Českých drah přišel z chemického průmyslu, vedl pardubickou Synthesii, zasedal v představenstvu Agrofertu a vedl divizi speciální chemie tohoto holdingu. 

Nové tváře v představenstvu

Změna na pozici předsedy představenstva ale není jedinou, která v tomto rozhodujícím orgánu firmy proběhla. Jeho řady opustil kromě bývalého generálního ředitele Dalibora Zeleného také Karel Otava. Členem se naopak nově stal Michal Štěpán (44 let), který zastává od října loňského roku pozici náměstka generálního ředitele pro osobní dopravu. Zcela novou tváří je Pavel Krtek (43 let), který dříve působil mimo jiné v představenstvu Unipetrolu. Zkušenosti se železniční dopravou získal díky angažmá ve společnostech Unipetrol Doprava a AWT. Ten zároveň převzal po Danielu Kuruczovi jeho úsek a stal se náměstkem generálního ředitele pro ekonomiku a techniku. Předsedou představenstva byl 20. února zvolen Daniel Kurucz, který se stal členem tohoto orgánu již v červenci 2013. 

Změny na manažerských pozicích přišly záhy

Představenstvo již v novém složení učinilo několik personálních změn také na manažerských pozicích. Z funkce ředitele Odboru marketingu byl odvolán Martin Valkovič (vedl jej od října loňského roku) a jeho řízením byl pověřen Zdeněk Větrovec. Odbor právní nově vede ředitelka Daniela Kovalčíková, která nahradila odvolaného Jana Čermáka. Z pozice ředitele Vlakového doprovodu osobní dopravy byl odvolán Petr Baroch. Vedením VDOD byl pověřen Vítězslav Fremr. Výčet personálních změn uzavírá odvolání tajemnice generálního ředitele Aleny Bartoňové.

Krátkodobou prioritou nového vedení ČD je podle Daniela Kurucze příprava prodeje stanic Správě železniční dopravní cesty. K tomu je však nutný souhlas ministerstva dopravy, který ještě nebyl vysloven. „Postupujeme tak, aby veškeré záležitosti byly hotové do poloviny roku,“ uvedl nový generální ředitel. Krátkodobým úkolem je podle něj také dořešit arbitráže a právní spory s konkurencí i některými dodavateli. Střednědobě je třeba vytvořit strategii celé Skupiny ČD, tedy i pro společnost ČD Cargo. Více se o plánech a názorech Daniela Kurucze dočtete v rozhovoru na třetí straně.


Průměrné hodnocení (19 hlasů): 2.58

Další články této rubriky

RegioSpider vyjel na trať z Postoloprt do České LípyRegioSpider vyjel na trať z Postoloprt do České Lípy

11.10.2021 - Na lince U11 Postoloprty – Louny – Česká Lípa nově nasazují České dráhy čtyři motorové vozy řady 841.2 Stadler RegioShuttle RS1. Celkem 22 vozů zakoupily ČD na konci loňského roku od německého dopravce SWEG. Vlaky projdou… »

 Do Hamburku v budoucnu pojedou Taurusy Do Hamburku v budoucnu pojedou Taurusy

8.10.2021 - Do roku 2025 hodlají České dráhy pořídit další tři vícesystémové lokomotivy Siemens Taurus. Dvě už firma ve svém vozidlovém parku má, další čtyři zakoupila před pár týdny od společnosti Wiener Lokalbahnen Cargo. Stroje řady… »

 Salonek hostil setkání dopravců zemí V4 a ÖBB Salonek hostil setkání dopravců zemí V4 a ÖBB

7.10.2021 - Výměna zkušeností s implementací systému údržby ECM podle IV. železničního balíčku, instalací ETCS a se schvalováním modernizovaných vozidel byla hlavním tématem setkání vedení Českých drah se svými protějšky z rakouských… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika