Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Národní den železnice letos přivítá Plzeň

Národní den železnice letos přivítá Plzeň

29.8.2022

Hlavním městem železnice se v sobotu 24. září stane Plzeň. Během Dne železnice se návštěvníkům představí ty nejkrásnější stroje, které v průběhu let určovaly charakter dráhy a nesmazatelně se zapsaly do její historie. Chybět ale nebudou ani moderní vlaky, které svou historii teprve začínají psát.

Národní den železnice letos přivítá Plzeň

Areál bude již tradičně rozdělen do tří světů – historie, změny a zábavy. Svět změny zastupuje moderní techniku národního dopravce, svět historie je především návratem do století páry a svět zábavy nabídne mnoho aktivit a atrakcí pro ty nejmenší návštěvníky. Těšit se samozřejmě můžete i na historické speciální vlaky do okolí Plzně a chybět nebude jedinečná a již tradiční noční show.
Další informace, vstupenky a seznam exponátů naleznete na www.denzeleznice.cz.

Počátky v Anglii
Den železnice připomíná datum 27. září 1825, kdy byl zahájen provoz s parní lokomotivou konstruktéra Georga Stephensona mezi anglickými městy Stockton a Darlington na trase dlouhé 140 km. Tehdy byly nahrazeny koňské povozy, železniční síť se začala pomalu rozšiřovat a přeprava zboží i cestujících se díky vlakům stávala rychlejší. Na našem území se první železnice objevila až o sedm let později (nicméně první v kontinent. Evropě), když byla vybudována koněspřežka mezi Lincem a Českými Budějovicemi. První parní vlak přijel z Vídně do Břeclavi a Brna v roce 1839.
 


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 3

Další články této rubriky

Minibary ČD obsloužily za prvních sedm měsíců přes 640 tisíc cestujícíchMinibary ČD obsloužily za prvních sedm měsíců přes 640 tisíc cestujících

25.9.2023 - Služba ČD Minibar se dlouhodobě těší velké přízni. Nejoblíbenější jsou v nabídce minibarů i nadále především teplé nápoje, které si zákazníci mohou zakoupit již za 15 korun. Za prvních sedm měsíců letošního roku se… »

Bechyňka vyhlíží komfortnější vozyBechyňka vyhlíží komfortnější vozy

21.9.2023 - Zvýšit komfort cestování na nejstarší elektrifikované trati v republice chtějí České dráhy a Jihočeský kraj. Proto zde 23. srpna otestovaly vozy typu Btn753, které dříve sloužily převážně s motorovými vozy. Cestujícím by… »

Vlaky jezdí nejpřesněji za posledních sedm letVlaky ČD jezdí nejpřesněji za posledních sedm let

18.9.2023 - V první polovině letošního roku jezdily vlaky Českých drah s přesností 88,8 %. Pokud by se přihlédlo pouze k příčinám zpoždění vzniklých na straně národního dopravce, pak by přesnost byla dokonce 98,9%. To představuje… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika