Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Národní den železnice letos přivítá Plzeň

Národní den železnice letos přivítá Plzeň

29.8.2022

Hlavním městem železnice se v sobotu 24. září stane Plzeň. Během Dne železnice se návštěvníkům představí ty nejkrásnější stroje, které v průběhu let určovaly charakter dráhy a nesmazatelně se zapsaly do její historie. Chybět ale nebudou ani moderní vlaky, které svou historii teprve začínají psát.

Národní den železnice letos přivítá Plzeň

Areál bude již tradičně rozdělen do tří světů – historie, změny a zábavy. Svět změny zastupuje moderní techniku národního dopravce, svět historie je především návratem do století páry a svět zábavy nabídne mnoho aktivit a atrakcí pro ty nejmenší návštěvníky. Těšit se samozřejmě můžete i na historické speciální vlaky do okolí Plzně a chybět nebude jedinečná a již tradiční noční show.
Další informace, vstupenky a seznam exponátů naleznete na www.denzeleznice.cz.

Počátky v Anglii
Den železnice připomíná datum 27. září 1825, kdy byl zahájen provoz s parní lokomotivou konstruktéra Georga Stephensona mezi anglickými městy Stockton a Darlington na trase dlouhé 140 km. Tehdy byly nahrazeny koňské povozy, železniční síť se začala pomalu rozšiřovat a přeprava zboží i cestujících se díky vlakům stávala rychlejší. Na našem území se první železnice objevila až o sedm let později (nicméně první v kontinent. Evropě), když byla vybudována koněspřežka mezi Lincem a Českými Budějovicemi. První parní vlak přijel z Vídně do Břeclavi a Brna v roce 1839.
 


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 3

Další články této rubriky

Nová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlůmNová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlům

5.6.2023 - České dráhy na začátku května zprovoznily novou mycí linku železničních vozidel v Havlíčkově Brodě, která oproti zavedeným technologiím přináší řadu inovací. Tou nejpodstatnější je větší ohled na životní prostředí a… »

Národní dopravce převzal další lokomotivu VectronNárodní dopravce převzal další lokomotivu Vectron

2.6.2023 - Česká dráhy převzaly na začátku května do nájmu od společnosti RSL první z letošních 12 lokomotiv Siemens Vectron. Jde o stroj s označením 193.566. Lokomotiva byla nasazena do provozu hned následující den a už 4. května… »

České dráhy upravily tarify pro přepravu jízdních kolČeské dráhy upravily tarify pro přepravu jízdních kol

23.5.2023 - České dráhy letos zjednodušily cenové tarify pro přepravu jízdních kol na dvě pásma. Vypravují zároveň i několik speciálních cyklovlaků do turisticky vyhledávaných oblastí v ČR. Jízdní kolo lze přepravit prakticky ve všech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika