Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Na tratě vyrazí rekordní počet nových vlaků

Na tratě vyrazí rekordní počet nových vlaků

8.3.2023

Na tuzemské koleje letos vyrazí další nová vozidla. Na konci roku by České dráhy měly provozovat přibližně osmdesát moderních vlaků, které postupně dodají výrobci. Nejvíce se jich objeví v Jihomoravském a Olomouckém kraji a na Vysočině. Cestující se však na nové soupravy mohou těšit ve zhruba polovině všech regionů republiky.

Na tratě vyrazí rekordní počet nových vlaků

Obnova vozidlového parku Českých drah pokračuje vysokým tepem i v letošním roce. V případě jednotek RegioPanter výrobci dodají více než polovinu všech objednaných vlaků a začne rovněž provoz nových motorových jednotek řady 847 od polské společnosti PESA. „V první polovině roku nahradí staré vlaky nové jednotky RegioPanter na elektrifikovaných tratích na Vysočině a ve druhé polovině roku začne plošná náhrada starších souprav v Olomouckém kraji. Další nové jednotky RegioPanter zamíří do Moravskoslezského kraje. Od Jihomoravského kraje letos převezmeme také 31 nových čtyřvozových jednotek Moravia, které budeme provozovat nejméně do konce roku 2024,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.   

Panteři v několika krajích
Letošní první dodaný RegioPanter už zamířil do Moravskoslezského kraje. Koncem roku 2023 se tam přemístí další čtyři soupravy, které od konce loňského roku jezdí na Olomoucku. V první polovině roku se očekává ještě dodávka dalších šesti dvouvozových jednotek na Vysočinu a dvou jednotek do Olomouce. Ve druhé polovině začnou dodávky třívozových jednotek 640.2 RegioPanter. Dvě zamíří do Moravskoslezského kraje a až dvaadvacet by jich mělo být dodáno do Olomouckého kraje. Zbývajících pět jednotek pro Olomoucký kraj bude do provozu nasazeno v roce 2024. 
Dopravce začne letos provozovat také 31 čtyřvozových jednotek Moravia, jež pořídil Jihomoravský kraj. První z nich byla uvedena do zkušebního provozu s cestujícími v lednu. V tomto regionu bude jezdit celkem 37 elektrických jednotek Moravia ve dvou provedeních. Prvních šest jednotek se v provozu objevilo už loni. Jejich vlastníkem je právě Jihomoravský kraj.  

Jednotky z PESY na testy
Na tratě vyjedou i nové motorové soupravy. „Předpokládáme, že přibližně od července zahájíme zkušební provoz s cestujícími také u motorových jednotek řady 847 od společnosti PESA, pojmenované jako RegioFox. Dodavatel má sice určité zpoždění, ale první jednotka už byla dopravena na testovací okruh u Velimi,“ uvedl člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta. Prakticky ihned začaly její zkoušky a následovat má nezbytné schvalování u drážního úřadu. „Věříme, že se výrobci podaří ve druhé polovině roku zahájit předávání prvních jednotek do provozu s cestujícími. První jednotky od společnosti PESA zamíří do provozního pracoviště v Táboře, následně dodaná vozidla obslouží tratě ve Středočeském kraji, konkrétně Praha – Rudná u Prahy – Beroun a Beroun– Rakovník a další z nich poputují do Pardubického kraje a na Vysočinu. Pokud vše půjde podle předpokladů, očekáváme řádné plné nasazení RegioFoxů na konci roku,“ upřesnil náměstek. Příští rok budou podle Jiřího Ješety pokračovat i dodávky nových jednotek Regio­Panter a motorových souprav do Královéhradeckého kraje. 
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

V Ostravě se představila první nová třívozová jednotka RegioPanterV Ostravě se představila první nová třívozová jednotka RegioPanter

6.6.2023 - České dráhy v pondělí slavnostně pokřtily novou třívozovou soupravu RegioPanter, která bude už během tohoto měsíce nasazena na regionální trať z Opavy do Ostravy-Svinova v Moravskoslezském kraji. Jedná se o vůbec první… »

Nová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlůmNová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlům

5.6.2023 - České dráhy na začátku května zprovoznily novou mycí linku železničních vozidel v Havlíčkově Brodě, která oproti zavedeným technologiím přináší řadu inovací. Tou nejpodstatnější je větší ohled na životní prostředí a… »

Národní dopravce převzal další lokomotivu VectronNárodní dopravce převzal další lokomotivu Vectron

2.6.2023 - Česká dráhy převzaly na začátku května do nájmu od společnosti RSL první z letošních 12 lokomotiv Siemens Vectron. Jde o stroj s označením 193.566. Lokomotiva byla nasazena do provozu hned následující den a už 4. května… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika