Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Motorový Věžák oslavil hned dvě výročí

Motorový Věžák oslavil hned dvě výročí

30.9.2016 – autor: MARTIN HARÁK

V září uplynulo 85 let od výroby a současně 25 let od chvíle, kdy se po náročné renovaci znovu rozjel motorový vůz M 120.417 s kabinkou pro strojvedoucího umístěnou na střeše, podle níž získal přezdívku Věžák.

Motorový Věžák oslavil hned dvě výročí

Jeho domovem bylo po dlouhá léta depo v Šumperku, odkud vyrážel na spanilé jízdy po ČR i za hranice. V sobotu 3. září se díky Českým drahám mohla potěšit veřejnost dvěma jízdami Věžákem ze Šumperka do Libiny a zpět. Malé i velké upoutalo po všech stránkách netradičně řešené vozidlo, a to nejen věžovou kabinou, ale i reverzačním motorem, který se točí podle určeného směru jízdy, či planetovou převodovkou bez spojky nebo typickým „lodním“ telefonem umožňujícím komunikaci mezi průvodčím a strojvůdcem. Současně se zavzpomínalo in memoriam i na Jaroslava Březinu. Díky němu a jeho šikovným kolegům se Věžák před čtvrt stoletím dostal opět na koleje.


Průměrné hodnocení (10 hlasů): 4

Další články této rubriky

Minibary ČD obsloužily za prvních sedm měsíců přes 640 tisíc cestujícíchMinibary ČD obsloužily za prvních sedm měsíců přes 640 tisíc cestujících

25.9.2023 - Služba ČD Minibar se dlouhodobě těší velké přízni. Nejoblíbenější jsou v nabídce minibarů i nadále především teplé nápoje, které si zákazníci mohou zakoupit již za 15 korun. Za prvních sedm měsíců letošního roku se… »

Bechyňka vyhlíží komfortnější vozyBechyňka vyhlíží komfortnější vozy

21.9.2023 - Zvýšit komfort cestování na nejstarší elektrifikované trati v republice chtějí České dráhy a Jihočeský kraj. Proto zde 23. srpna otestovaly vozy typu Btn753, které dříve sloužily převážně s motorovými vozy. Cestujícím by… »

Vlaky jezdí nejpřesněji za posledních sedm letVlaky ČD jezdí nejpřesněji za posledních sedm let

18.9.2023 - V první polovině letošního roku jezdily vlaky Českých drah s přesností 88,8 %. Pokud by se přihlédlo pouze k příčinám zpoždění vzniklých na straně národního dopravce, pak by přesnost byla dokonce 98,9%. To představuje… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika