Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Motorový Věžák oslavil hned dvě výročí

Motorový Věžák oslavil hned dvě výročí

30.9.2016 – autor: MARTIN HARÁK

V září uplynulo 85 let od výroby a současně 25 let od chvíle, kdy se po náročné renovaci znovu rozjel motorový vůz M 120.417 s kabinkou pro strojvedoucího umístěnou na střeše, podle níž získal přezdívku Věžák.

Motorový Věžák oslavil hned dvě výročí

Jeho domovem bylo po dlouhá léta depo v Šumperku, odkud vyrážel na spanilé jízdy po ČR i za hranice. V sobotu 3. září se díky Českým drahám mohla potěšit veřejnost dvěma jízdami Věžákem ze Šumperka do Libiny a zpět. Malé i velké upoutalo po všech stránkách netradičně řešené vozidlo, a to nejen věžovou kabinou, ale i reverzačním motorem, který se točí podle určeného směru jízdy, či planetovou převodovkou bez spojky nebo typickým „lodním“ telefonem umožňujícím komunikaci mezi průvodčím a strojvůdcem. Současně se zavzpomínalo in memoriam i na Jaroslava Březinu. Díky němu a jeho šikovným kolegům se Věžák před čtvrt stoletím dostal opět na koleje.


Průměrné hodnocení (10 hlasů): 4

Další články této rubriky

Na periodické prohlídky a opravy České dráhy pošlou tisíce vozidelNa periodické prohlídky a opravy České dráhy pošlou tisíce vozidel

27.11.2022 - České dráhy v následujících čtyřech letech odešlou na výrobci předepsané periodické prohlídky a opravy přes 2 000 drážních vozidel. Ročně vyčlení na tuto údržbu kolem 3,5 miliardy korun. Zároveň s tím dopravce po svých… »

ČD testují sčítače cestujících, poskytnou data o vytížení vlakůČD testují sčítače cestujících, poskytnou data o vytížení vlaků

23.11.2022 - Čím přesnější informace o počtu cestujících budou České dráhy mít, tím pružněji mohou ony i objednavatelé dopravy reagovat na reálnou poptávku. Proto se aktuálně testují automatické sčítací systémy. Projekt dostala na… »

Ministři dopravy cestovali na zasedání vlakemMinistři dopravy cestovali na zasedání vlakem

21.11.2022 - Ministr dopravy Slovenska Andrej Doležal dorazil do Prahy na neformální zasedání ministrů dopravy Evropské unie vlakem. Využil k tomu spoje EC 172 z Bratislavy s příjezdem do Prahy Holešovic. Vlakem na setkání přijeli i jeho rakouský a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika