Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Minibary využilo přes milion cestujících

Minibary využilo přes milion cestujících

20.2.2023 – autor: PETR SLONEK

Cestující stále častěji využívají ve vlacích Českých drah možnost rychlého a snadného občerstvení formou ČD Minibarů. Loni tuto službu využilo přes jeden milion cestujících. A opět se potvrdilo, že dlouhodobě nejoblíbenější položkou je káva. Prodalo se jí bezmála 400 tisíc šálků, což odpovídá zhruba jednomu železničnímu cisternovému vozu. Zájem však měli lidé i o novinky v minibarech.

Minibary využilo přes milion cestujících

Cestující ve velkém využívají možnost občerstvit se ve spojích Českých drah prostřednictvím pojízdného minibaru. „K nejoblíbenějším položkám patří káva a další teplé nápoje, které stevardi našich minibarů nabízejí od symbolických 15 korun. Ani nabídka pokrmů není malá, a tak si naši zákazníci mohou pochutnat třeba na tatrankách, čerstvě rozpékaném pečivu nebo plněných bagetách a sendvičích. V platném jízdním řádu rozváží ČD Minibary občerstvení ve 171 spojích,“ řekl náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.
V loňském roce stevardi ČD Minibarů obsloužili více než jeden milion cestujících a prodali přitom téměř 1,9 milionu položek. Mezi deset nejoblíbenějších v roce 2022 v nabídce ČD Minibaru patřila instantní káva (294 090 porcí), značková káva Manuel (95 752 šálků), instantní cappuccino (141 625 porcí), neperlivá voda (87 954 lahví), jemně perlivá voda (83 579 lahví), půllitrová plechovka Pilsner Urquell (133 307 kusů), půllitrová plechovka Budweiser Budvar (88 825 plechovek), Kofola (106 890 lahví), croissant 7 days (88  037 balení) a oblíbené oplatky tatranky (54 803 kusů). 

Chutnali i červi a cvrčci
V polovině loňského roku se nabídka ČD Minibarů rozšířila i o jedlý hmyz. Křupavých červíků nebo cvrčků se prodalo skoro dva a půl tisíce balení. Několik měsíců se v minibarech prodával i pivní speciál Matylda. Ten u cestujících a fanoušků železnice zaznamenal velký úspěch a díky prodeji v minibarech se vybralo více než 40 tisíc korun na opravu lokomotivy 313.432 přezdívané Matylda. Její oprava v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka je stále v plném proudu. V tomto roce by navíc měl vzniknout další pivní speciál, který podpoří opravu jedné z historických lokomotiv muzea Českých drah.
Služba ČD Minibar zajišťuje celkem 171 spojů, v dalších vlacích jsou umístěné prodejní automaty s občerstvením. Jedná se o linky Západní expres, Krušnohor, Hradečan a Krakonoš v úseku Praha – Hradec Králové, Ostravan, Slovácký expres, Vysočina, Rožmberk, Svitava a Moravan. V dalších 86 spojích je řazen bistrovůz (Valašský expres, Silesia a SC Pendolino) a v 76 vlacích mají cestující k dispozici restaurační vůz (například Berliner, Vindobona, Metropolitan). Na kolejích v tuzemsku lze ochutnat rovněž speciality zahraniční kuchyně. Ve vybraných vlacích zajišťují služby Rakušané (červené railjety Vindobona, EC Porta Moravica), Poláci (EC Moravia, Polonia, Sobieski) nebo Maďaři (EC Báthory a Hungaria).  
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

S jednotkami ComfortJet se seznamuje provozní personál S jednotkami ComfortJet se seznamuje provozní personál

15.4.2024 - Okamžik, kdy se moderní vlaky ComfortJet stanou vysokým standardem dálkových linek Českých drah, se rychle blíží. Aktuálně mají ČD k dispozici čtyři soupravy různého řazení s ohledem na předepsané zkoušky, které nyní… »

ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024

11.4.2024 - Národní dopravce zajistí během letošního světového šampionátu v hokeji v Česku přepravu hokejových týmů, rozhodčích, organizátorů i fanoušků mezi místy konání zápasů v Praze a v Ostravě. V květnu vypraví sedm párů… »

Začala obnova vjezdové části depa v Michli Začala obnova vjezdové části depa v Michli

8.4.2024 - Výměna 21 výhybek, tří kilometrů kolejí a 5,5 kilometru trakčního vedení – to vše se uskuteční při letošní komplexní modernizaci vjezdové části Centra údržby Praha jih v pražské Michli. Jedná se o dosud největší obnovu… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika