Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Mezistátní doprava je po dvou letech v plné síle

Mezistátní doprava je po dvou letech v plné síle

13.6.2022 – autor: PETR SLONEK

Po dvou letech výrazně omezené nabídky mezistátních expresů kvůli uzavírání hranic a dalších protiepidemických opatření v souvislosti s celosvětovou pandemií Covid-19 si Češi letos konečně mohou opět užít sezonu plnou cestování a populárních eurovíkendů bez zásadních omezení. V nabídce je nyní plný rozsah dálkových spojů i cenově výhodné Včasné jízdenky Evropa.

Mezistátní doprava je po dvou letech v plné síle

Do mezistátních vlaků ČD se již naplno začali vracet cestující a poptávka po nich stále roste. „S blížící se sezonou očekáváme postupný návrat až k předcovidovým hodnotám. Je patrné, že lidé po dvou letech omezení mají chuť cestovat. V této souvislosti se nabídka mezistátních expresů a Včasných jízdenek Evropa vrátila k normálnímu stavu,“ řekl Jakub Chmelík, ředitel cenotvorby osobní dopravy ČD.
České dráhy v současnosti vypravují 148 mezistátních expresů a rychlíků. Přímé spojení nabízejí do více než 130 míst na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku, Švýcarsku, Německu a v Polsku. Z významných evropských destinací lze zmínit například Vídeň, Budapešť, Berlín, Hamburk, Mnichov, Krakov, Varšavu, Gdaňsk, Poprad-Tatry, Bratislavu, Štýrský Hradec nebo Curych. Na hlavních transevropských linkách jezdí spoje ve dvouhodinových intervalech.
Vlaky railjet a EuroCity nabízejí pohodlné cestování do evropských metropolí. Spoje jsou klimatizované, nechybějí v nich restaurační vozy, k dispozici je wi-fi připojení k internetu a elektrické zásuvky nebo USB porty k dobíjení cestovní elektroniky. Většina spojů nabízí také bezbariérové cestování nebo místa pro přepravu jízdních kol. Do Budapešti, Popradu a Košic, Curychu nebo Varšavy lze využít noční spoje s komfortními lůžkovými vozy. 

Včasné jízdenky zachovány
V nabídce zůstávají i Včasné jízdenky Evropa. „Letos máme pro cestovatele příznivou zprávu. Základní ceny Včasné jízdenky Evropa nezdražily. Nadále jsou tak v nabídce jízdenky za příznivou cenu, například z Prahy do Berlína, Mnichova nebo Vídně od 14 eur, což nyní odpovídá ceně 350 Kč, do Varšavy od 19 eur, tedy od 475 Kč, a do Budapešti od 20 eur, tedy v přepočtu za 500 Kč. Jak už jejich název napovídá, nejvýhodnější cenu lze získat v předprodeji a pro časy mimo přepravní špičku,“ připomněl jejich hlavní přednost Chmelík. 
Včasné jízdenky lze zakoupit prakticky ze všech stanic a zastávek Českých drah do velkého množství míst v sousedních zemích. Díky tomu lze plánovat cestu i s několika přestupy do různých cílových destinací a není nutné cestovat jen do zastávek na trase přímých vlaků. Například z Prahy do Frankfurtu nad Mohanem s přestupem v Drážďanech na rychlovlak ICE lze dojet za cenu od 475 Kč a jízdenka z Prahy do Kolína nad Rýnem přes Berlín, odkud do Porúří a Porýní míří také rychlovlaky ICE, stojí od 925 Kč.    
Pro cesty s přestupem lze zakoupit Včasné jízdenky Evropa také do vybraných míst v Chorvatsku, Slovinsku, v Belgii, Nizozemí, Lucembursku a Dánsku. Díky tomu lze uskutečnit cestu s Včasnou jízdenkou Evropa z Prahy do Amsterdamu přes Berlín od 1 475 Kč nebo z Prahy do Bruselu přes Cheb a Norimberk od 1 375 Kč. Pro vícedenní putování po zahraničí jsou pak výhodné jízdenky Interrail nabízené v mnoha variantách podle věku držitele, počtu dní na cestě a množství navštívených zemí. 
 


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5

Další články této rubriky

Masarykovo nádraží získá díky modernizaci unikátní platformuMasarykovo nádraží získá díky modernizaci unikátní platformu

24.2.2024 - Pražské Masarykovo nádraží čeká v následujících třech letech čilý stavební ruch. Stavba, jež slouží už více než 175 let, projde dosud největší proměnou ve své historii. Jeho kolejiště překlene unikátní platforma, která… »

Modernizace čtrnácti EffiShunterů je hotováModernizace čtrnácti EffiShunterů je hotová

21.2.2024 - České dráhy mají už zpět všech 14 lokomotiv řady 742, které daly ke kompletní modernizaci do společnosti CZ LOKO. Stalo se tak prakticky o rok dříve, neboť kontrakt za více než 684 milionů Kč předpokládal dokončení posledního… »

ČD Minibary loni obsloužily skoro 1,2 milionu cestujícíchČD Minibary loni obsloužily skoro 1,2 milionu cestujících

16.2.2024 - Více než 400 tisíc šálků kávy, ale také pivo nebo cappuccino. Tyto nápoje jsou i nadále nejoblíbenějšími položkami, které se prodávají v minibarech Českých drah. Mezi vyhledávané občerstvení patří také croissanty, bagety… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika