Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Létu na Bechyňce opět vévodí Elinka s Bobinkou

Létu na Bechyňce opět vévodí Elinka s Bobinkou

25.7.2017 – autor: JOSEF HOLEK

Bobinka s Elinkou se po roce opět vrátily na Bechyňku. Jižní Čechy tak od poloviny června nabízí další turistickou atrakci, která vzešla ze spolupráce ČD a jejich partnerů. Už loňské první jízdy zaznamenaly velký úspěch a zájem se očekává i nyní. Trať letos slaví 114. výročí.

Létu na Bechyňce opět vévodí Elinka s Bobinkou

Jako v dobách panování císaře pána si mohli připadat lidé, kteří se o třetím červnovém víkendu rozhodli vypravit na první elektrifikovanou trať v Čechách. Mezi Táborem a Bechyní totiž začal opět jezdit elektrický vůz Elinka z roku 1903. Na slavnostní zahájení Léta na Bechyňce se přišel podívat i sám vynálezce František Křižík, byť jen v podání herce. Samotný Křižík je autorem červeného technického skvostu. Provoz každoročně doplňuje i retro souprava tažená Bobinkou.

Letošní první jízdu s Bobinkou, která 17. června v podstatě zahájila sezonu, si užil i devítiletý Adámek Kopeček. „Nejvíc se mi líbí Elinka, je útulná. Jel jsem s ní jednou,“ odpověděl malý cestující na otázku, který ze dvou vozů se mu líbí víc. „Ale zase s Bobinkou jezdím častěji. Jel jsem třikrát. Vždycky se mi ježdění vlakem líbilo a líbí,“ zhodnotil chlapec, který je zároveň místním patriotem. „Máme v Sudoměřicích babičku a pravidelně ji navštěvujeme. A vůbec vlakem jezdíme hodně často,“ doplnil synova slova tatínek Petr. Na bechyňském nádraží soupravu přivítali zástupci města, temelínský dechový orchestr a samotný František Křižík s chotí a potomky.

Elinka mimo tarif

Kulturní program dále pokračoval v obou městech. Cestující si tak mohli zajít na výstavy Vynálezy Františka Křižíka v bechyňském muzeu, anebo Když k nám zavedli proud v táborské Trafačce. Kulturní dům v Bechyni navíc nabízel modelové kolejiště Pavla Kohoutka. ­Víkend byl ale především ve znamení prvního Toulava festu – putovního festivalu představující místní umělce, regionální výrobce i turistické zajímavosti regionu.

Elinka s Bobinkou už se v pravidelném provozu objevila minulý rok. České dráhy zareagovaly na velký ohlas a místo části běžných vlaků vypravily právě nostalgické vozy. „Využíváme jedinečnou techniku a chceme ji prezentovat i lidem v dlouhodobém provozu,“ prohlásil Jiří Ješeta, ředitel odboru obchodu osobní dopravy ČD. Unikátní vůz M 400.001 je však už 113 let starý a nemůže být používán tak často, proto se v sezóně na Bechyňce objevuje jen o víkendech – vždy po čtrnácti dnech – a platí v něm speciální tarif. Historické soupravy vozů řady Balm s lokomotivou E422.0003 jsou v provozu na běžných spojích a platí v nich běžný tarif.

Ve vlaku je zároveň možná přeprava kol. „Chceme, aby lidé měli možnost kombinovat jízdu unikátní zážitkovou Elinkou i běžnější retro soupravou s Bobinkou,“ uvedl Ješeta. Tento model se národnímu dopravci osvědčil, protože loňská návštěvnost překonala veškerá očekávání a slibně se jeví i letošní první jízdy. Historická technika přilákala násobně více lidí, než bylo dříve obvyklé. Některé vlaky vezly stovky lidí. „Jízdy Elinky navíc kombinujeme s různými kulturními akcemi našich místních partnerů,“ připomněl Jiří Ješeta.

Stavba za pouhý rok

S budováním zdejší dráhy se začalo před 115 lety. Křižík usilovně hledal možnost uplatnění elektrického provozu na železnici, a protože v bývalém Rakousku-Uhersku nebyly s tímto provozem zkušenosti, vzešla aktivita pro vznik trati od podnikatelů. Průkopníkem se stal Jan Sedlák, ředitel závodu Františka Křižíka, který jednal v roce 1898 s bechyňským družstvem založeným pro výstavbu trati Bechyně – Tábor o vypracování projektu.

Naučná stezka z pera Českých drah

Naučná stezka Bechyňka seznamuje návštěvníky s historií trati, vozidly a osobnostmi a nabízí i turistická doporučení a mapy. Lidé se mohou s informačními tabulemi setkat ve stanicích a zastávkách po celé trati. Příjemným doplňkem jsou nové lavičky. Cedule najdete v Táboře, Horkách, Slapech, Malšicích, Třebelicích, Bechyňské Smoleči, Sudoměřicích a Bechyni (park u nádraží).

Ceník Jízdného v Elince

●  dospělí jednosměrné 1. třída – 200 Kč*

●  dospělí jednosměrné 2. třída – 180 Kč*

●  děti 6–15 let jednosměrné 1. třída – 100 Kč*

●  děti 6–15 let jednosměrné 2. třída – 80 Kč*

●  děti do 6 let zdarma (bez nároku na místo)

*1. třída je označena jako 2. třída a 2. třída jako 3. třída

Termíny jízd Elinky

29. 7., 12. 8., 26. 8., 9., 16., 17. 9. 2017


Průměrné hodnocení (6 hlasů): 4

Další články této rubriky

V Ostravě se představila první nová třívozová jednotka RegioPanterV Ostravě se představila první nová třívozová jednotka RegioPanter

6.6.2023 - České dráhy v pondělí slavnostně pokřtily novou třívozovou soupravu RegioPanter, která bude už během tohoto měsíce nasazena na regionální trať z Opavy do Ostravy-Svinova v Moravskoslezském kraji. Jedná se o vůbec první… »

Nová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlůmNová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlům

5.6.2023 - České dráhy na začátku května zprovoznily novou mycí linku železničních vozidel v Havlíčkově Brodě, která oproti zavedeným technologiím přináší řadu inovací. Tou nejpodstatnější je větší ohled na životní prostředí a… »

Národní dopravce převzal další lokomotivu VectronNárodní dopravce převzal další lokomotivu Vectron

2.6.2023 - Česká dráhy převzaly na začátku května do nájmu od společnosti RSL první z letošních 12 lokomotiv Siemens Vectron. Jde o stroj s označením 193.566. Lokomotiva byla nasazena do provozu hned následující den a už 4. května… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika