Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Léto ve znamení nápadů, jak zlepšit práci v depech

Léto ve znamení nápadů, jak zlepšit práci v depech

12.7.2012 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

Na srpen a září je naplánován v pořadí již třetí projekt Systému trvalého zlepšování. Všichni zaměstnanci Českých drah budou moci zaslat přímo vedení společnosti své návrhy, jak zefektivnit práci v depech kolejových vozidel. Akce je vzhledem ke svému zaměření vhodná především pro zaměstnance z odvětví provozu i oprav a údržby kolejových vozidel.

Léto ve znamení nápadů, jak zlepšit práci v depech

Tentokrát by měli zbystřit muži (ale i ženy) od mašin a vozů. Od 1. srpna do 30. září letošního roku totiž poběží projekt, který se loni na jaře proslavil jako Měsíc nápadů. Tentokrát zní jeho motto: „Víte, jak zefektivnit práci v depu?“ projektová kancelář v úzké spolupráci s Odborem optimalizace procesů údržby a Odborem kolejových vozidel hledá nápady, které mohou zjednodušit činnosti v depech kolejových vozidel ČD po celé republice. Vše se opět děje pod hlavičkou transformačního programu Vize 2012.

 

Chceme snížit náklady na materiál či spotřebu energie

„Stejně jako v předchozích dvou kolech projektu mohou své návrhy zasílat všichni zaměstnanci společnosti České dráhy. Téma se tentokrát týká zefektivnění práce v depu, to ovšem neznamená, že návrhy mohou posílat jen zaměstnanci DKV. Logicky mají ale právě tito zaměstnanci k problematice nejblíže, proto nejvíce návrhů očekáváme zejména od nich,“ říká manažer projektu Petr Kolář. A jaké návrhy vyhlašovatelé očekávají? „Cílem projektu je získat nápady, ze kterých vzniknou projekty, které zlepší a zefektivní práci v DKV. Tyto projekty by měly být financovány právě z úspor plynoucích z nápadů zaměstanců,“ vysvětluje Petr Kolář.

Zjednodušeně řečeno, vítány jsou i nápady, které zlepšením například pracovních podmínek zaměstnanců přinesou zvýšení efektivity práce. Podmínky na pracovišti se spolupodílejí na celkové efektivitě výrazným dílem a netýká se to jen strojvedoucích, ale i vozmistrů, správkařů a dalších profesí. Dalším okruhem nápadů, které mohou přinést kýžený efekt, je například úspora materiálu nebo náhradních dílů. „Pokud se zaměstnanec často setkává například se situací, kdy není náhradní díl v odpovídající kvalitě, což přináší jeho nadměrnou spotřebu, nebo spotřebu jiných celků, určitě je právě tato informace vítaným vodítkem pro kýženou úsporu,“ říká Aleš Bartheldi, ředitel Odboru optimalizace procesů údržby. Uspět může i nápad, který povede k nákupu materiálu v odpovídající kvalitě za nižší cenu. Přitom stále platí, že nejlepší myšlenky se skrývají v jednoduchých a na první pohled triviálních nápadech.

 

Za nejlepší nápady odměnu

Vyhodnocení zaslaných nápadů bude probíhat v poslední dekádě letošního roku hodnotitelskou komisí. O jejím verdiktu budou navrhovatelé informováni prostřednictvím kontaktu, který uvedou v Kartě nápadů. Úspěšné nápady budou stejně jako v předchozích kolech finančně odměněny. Základní výše odměny dosahuje až deseti tisíc korun, ovšem pokud bude mít návrh efekt většího rozsahu, bude výše odměny stanovena individuálně. Pokud vás už teď přepadla tvůrčí nálada a rádi byste se o projektu dozvěděli více, neváhejte kontaktovat autory projektu na adrese stz@gr.cd.cz, případně zavítat na intranetovou stránku seznam.cd.cz, kde se o projektu dozvíte více informací.

 

JAK ZASLAT NÁPAD

Návrhy posílejte od 1. srpna do 30. září přes on-line formulář Karta nápadů na intranetu ČD. Tištěný formulář, který bude dostupný na pracovištích, lze zaslat prostřednictvím služební či běžné pošty na adresu O2012, nábř. L. Svobody 1222, 110 15 Praha 1. Případné dotazy zasílejte na e-mail stz@gr.cd.cz.

 


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 1

Fotogalerie

Další články této rubriky

Národní dopravce převzal další lokomotivu VectronNárodní dopravce převzal další lokomotivu Vectron

2.6.2023 - Česká dráhy převzaly na začátku května do nájmu od společnosti RSL první z letošních 12 lokomotiv Siemens Vectron. Jde o stroj s označením 193.566. Lokomotiva byla nasazena do provozu hned následující den a už 4. května… »

České dráhy upravily tarify pro přepravu jízdních kolČeské dráhy upravily tarify pro přepravu jízdních kol

23.5.2023 - České dráhy letos zjednodušily cenové tarify pro přepravu jízdních kol na dvě pásma. Vypravují zároveň i několik speciálních cyklovlaků do turisticky vyhledávaných oblastí v ČR. Jízdní kolo lze přepravit prakticky ve všech… »

České dráhy upozornily na špatný stav slovenských kolejíČeské dráhy upozornily na špatný stav slovenských kolejí

19.5.2023 - České dráhy a Asociace železničních dopravců Slovenska (AROS) upozornily správce slovenských kolejí Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) na špatný stav infrastruktury v zemi. Vyzvaly společnost k rychlé nápravě. ŽSR v reakci na… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika