Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Lanovku na Ještěd převezme od Českých drah město Liberec

Lanovku na Ještěd převezme od Českých drah město Liberec

25.9.2022 – autor: PETR SLONEK

Liberec převezme od Českých drah lanovku na Ještěd a zajistí její obnovu. Rozhodnutí získat areál padlo na setkání členů strategické skupiny, které v závěru srpna jednalo o její další budoucnosti. Lanová dráha je od tragické nehody loni v říjnu nefunkční. Krajské město bylo jediným zájemcem, jenž v předběžných konzultacích nabídku podal.

Lanovku na Ještěd převezme od Českých drah město Liberec

Liberecký kraj je připravený výstavbu nové lanovky finančně podpořit poté, co bude mít město dokončen projekt. Stavba vyžaduje podle předběžných odhadů investici ve výši 300 milionů korun. „Československé dráhy kdysi vybudovaly po celé republice množství lanovek, ale dnes zůstala v našem majetku pouze tato jediná. Na základě předběžných tržních konzultací a dalších expertiz nám vyšlo jako nejvýhodnější řešení najít pro obnovu lanovky partnera, který současnou dráhu odkoupí a vybuduje na Ještěd novou moderní lanovku. Uspořené prostředky ve výši nejméně 250 až 300 milionů korun pak můžeme nasměrovat do obnovy vlaků a vylepšení našich služeb na železnici. Přeprava cestujících ve vlacích je náš core business, na který se chceme soustředit,“ vysvětlil postup Českých drah člen představenstva a náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Jiří Ješeta. 
Podle primátora Liberce Jaroslava Zámečníka je město vlastníkem všech pozemků v lokalitě ještědského areálu. „Rádi bychom si i do budoucna uchovali kontrolu nad dalším rozvojem v tomto území. Společně s Libereckým krajem také usilujeme o zapsání Ještědu do seznamu UNESCO a i lanová dráha v tom bude hrát roli. Nyní jsou na řadě jednání v orgánech města o možnostech a variantách převzetí areálu a majetkoprávních úkonech. Ty potrvají asi půl roku a rozhodne o nich až nové zastupitelstvo,“ řekl.
Budoucí podoba lanové dráhy by podle primátora měla respektovat i vzhled hotelu na Ještědu. O její podobě zatím není rozhodnuto. „Zároveň platí, že město musí hledat strategického partnera na projektování, výstavbu a budoucí provoz lanovky,“ dodal. 
 


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 1

Další články této rubriky

ČD-T dovybavila lokomotivy ČD Cargo ETCSČD-T dovybavila lokomotivy ČD Cargo ETCS

7.12.2022 - Dceřiná společnost Českých drah ČD - Telematika dovybavila palubní jednotkou evropského vlakového zabezpečovače ETCS poslední z celkem 78 lokomotiv řad 163 a 363 nákladního dopravce ČD Cargo a úspěšně tak dokončila významnou… »

ČD hledají nástupce CityElefantů i nové rychlíkové jednotkyČD hledají nástupce CityElefantů i nové rychlíkové jednotky

5.12.2022 - České dráhy pokračují v obnově svého vozidlového parku. V uplynulých týdnech vypsaly hned dvě soutěže, z nichž by měli vzejít dodavatelé nových vlaků. V prvním případě jde o elektrické jednotky pro rychlíkové spoje, jejichž… »

České dráhy zahájily provoz v elektrické trakci na UničovceČeské dráhy zahájily provoz v elektrické trakci na Uničovce

2.12.2022 - České dráhy 25. listopadu zahájily zkušební provoz v elektrické trakci pod dohledem evropského zabezpečovacího systému ETCS na trati z Olomouce do Uničova. Přibližně během měsíce se musí připravit na výhradní provoz. »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika