Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Lanovka na Ještěd přepravila loni rekordní počet lidí

Lanovka na Ještěd přepravila loni rekordní počet lidí

9.3.2017 – autor: RADKA PISTORIUSOVÁ

Lanovou dráhou na Ještěd v roce 2016 cestovalo přesně 300 917 lidí. Je to nejvíce od roku 1993. Největší zájem o přepravu zaznamenaly České dráhy v srpnu. Rekordní však byla v loňském roce i celková doba, kdy byla lanovka mimo provoz.

Lanovka na Ještěd přepravila loni rekordní počet lidí

„Celkem lanovka nejezdila 42 dní. Za část mohou plánované odstávky – revize a výměna tažného lana a za část neplánovaná oprava ložiska napínacího lanáče a výměna budiče Ward-Leonardova soustrojí. Kvůli silnému větru byl provoz lanovky přerušený celkem patnáctkrát, a to několikrát i na celý den,“ upřesnil vedoucí lanové dráhy Vladimír Štěpán. Celkem lanovka uskutečnila 11 499 jízd, od rekonstrukce v roce 1975 je jich už 497 671, dovršení půl milionu jízd se očekává na přelomu letošního března a dubna.

Ještědská lanovka patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy. Byla vybudována na náklady tehdejších ČSD známou chrudimskou firmou František Wiesner. Stavba započala 15. června 1932 a dokončená lanovka byla uvedena do provozu 27. července 1933. V letech 1971 až 1975 prošla zásadní rekonstrukcí, čímž se zařadila k lanovkám světové úrovně. Rekonstrukci provedla firma Transporta Chrudim a provoz rekonstruované lanovky byl zahájen 31. 12. 1975.


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 3.67

Další články této rubriky

ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024

11.4.2024 - Národní dopravce zajistí během letošního světového šampionátu v hokeji v Česku přepravu hokejových týmů, rozhodčích, organizátorů i fanoušků mezi místy konání zápasů v Praze a v Ostravě. V květnu vypraví sedm párů… »

Začala obnova vjezdové části depa v Michli Začala obnova vjezdové části depa v Michli

8.4.2024 - Výměna 21 výhybek, tří kilometrů kolejí a 5,5 kilometru trakčního vedení – to vše se uskuteční při letošní komplexní modernizaci vjezdové části Centra údržby Praha jih v pražské Michli. Jedná se o dosud největší obnovu… »

Turistické vlaky procitly ze zimního spánkuTuristické vlaky procitly ze zimního spánku

4.4.2024 - Letošní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji odstartovala předposlední březnový víkend. Nadšenci mohou opět vyrazit na tradiční jízdy do atraktivních míst, ale i na některé nové trasy. Kromě… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika