Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Lanovka na Ještěd přepravila loni rekordní počet lidí

Lanovka na Ještěd přepravila loni rekordní počet lidí

9.3.2017 – autor: RADKA PISTORIUSOVÁ

Lanovou dráhou na Ještěd v roce 2016 cestovalo přesně 300 917 lidí. Je to nejvíce od roku 1993. Největší zájem o přepravu zaznamenaly České dráhy v srpnu. Rekordní však byla v loňském roce i celková doba, kdy byla lanovka mimo provoz.

Lanovka na Ještěd přepravila loni rekordní počet lidí

„Celkem lanovka nejezdila 42 dní. Za část mohou plánované odstávky – revize a výměna tažného lana a za část neplánovaná oprava ložiska napínacího lanáče a výměna budiče Ward-Leonardova soustrojí. Kvůli silnému větru byl provoz lanovky přerušený celkem patnáctkrát, a to několikrát i na celý den,“ upřesnil vedoucí lanové dráhy Vladimír Štěpán. Celkem lanovka uskutečnila 11 499 jízd, od rekonstrukce v roce 1975 je jich už 497 671, dovršení půl milionu jízd se očekává na přelomu letošního března a dubna.

Ještědská lanovka patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy. Byla vybudována na náklady tehdejších ČSD známou chrudimskou firmou František Wiesner. Stavba započala 15. června 1932 a dokončená lanovka byla uvedena do provozu 27. července 1933. V letech 1971 až 1975 prošla zásadní rekonstrukcí, čímž se zařadila k lanovkám světové úrovně. Rekonstrukci provedla firma Transporta Chrudim a provoz rekonstruované lanovky byl zahájen 31. 12. 1975.


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 3.67

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika