Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Lanovka ČD na Ještěd je po další údržbě

Lanovka ČD na Ještěd je po další údržbě

29.8.2017 – autor: MARTIN HARÁK

Kabinová lanová dráha Českých drah z Liberce-Horního Hanychova na Ještěd musí každoročně podstoupit několik revizí. Ta jarní je jednodušší, protože se při ní nesundávají kabiny. Technici prohlédnou celé zařízení, včetně lan a ložisek.

Lanovka ČD na Ještěd je po další údržbě

Na podzim, po ukončení letní sezony a v přípravě před tou zimní, sundají vždy jednu z kabin, která projde kompletní údržbou. Udělají defektoskopické zkoušky všech částí. Navíc se jednou za rok musí namazat speciální směsí obě nosná lana. Tento úkon se provádí za dobrého letního počasí, pokud možno bezvětrného, kdy je lano suché. Tříčlenný tým lanovkářů se na misi vydává po devatenácté hodině, tedy až po ukončení pravidelného provozu. Aby se kabina při samotném mazání neznečistila, je z jedné strany překryta plachtou. Samotné mazání provádí dva vybraní průvodčí v koši pod běhounem lanovky, jejich třetí kolega, jímž byl letos osobně přednosta lanové dráhy, obsluhuje kompresor s elektrocentrálou. Samotné mazání trvá asi jednu hodinu, neboť lanovka musí jet velmi pomalu. Od ledna roku 1976, kdy byla uvedena po delší rekonstrukci do provozu, přepravila již přes dvacet milionů cestujících a letos 1. dubna jela půlmiliontou jízdu.


Průměrné hodnocení (9 hlasů): 4.56

Další články této rubriky

S jednotkami ComfortJet se seznamuje provozní personál S jednotkami ComfortJet se seznamuje provozní personál

15.4.2024 - Okamžik, kdy se moderní vlaky ComfortJet stanou vysokým standardem dálkových linek Českých drah, se rychle blíží. Aktuálně mají ČD k dispozici čtyři soupravy různého řazení s ohledem na předepsané zkoušky, které nyní… »

ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024

11.4.2024 - Národní dopravce zajistí během letošního světového šampionátu v hokeji v Česku přepravu hokejových týmů, rozhodčích, organizátorů i fanoušků mezi místy konání zápasů v Praze a v Ostravě. V květnu vypraví sedm párů… »

Začala obnova vjezdové části depa v Michli Začala obnova vjezdové části depa v Michli

8.4.2024 - Výměna 21 výhybek, tří kilometrů kolejí a 5,5 kilometru trakčního vedení – to vše se uskuteční při letošní komplexní modernizaci vjezdové části Centra údržby Praha jih v pražské Michli. Jedná se o dosud největší obnovu… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika