Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Lanovka ČD na Ještěd je po další údržbě

Lanovka ČD na Ještěd je po další údržbě

29.8.2017 – autor: MARTIN HARÁK

Kabinová lanová dráha Českých drah z Liberce-Horního Hanychova na Ještěd musí každoročně podstoupit několik revizí. Ta jarní je jednodušší, protože se při ní nesundávají kabiny. Technici prohlédnou celé zařízení, včetně lan a ložisek.

Lanovka ČD na Ještěd je po další údržbě

Na podzim, po ukončení letní sezony a v přípravě před tou zimní, sundají vždy jednu z kabin, která projde kompletní údržbou. Udělají defektoskopické zkoušky všech částí. Navíc se jednou za rok musí namazat speciální směsí obě nosná lana. Tento úkon se provádí za dobrého letního počasí, pokud možno bezvětrného, kdy je lano suché. Tříčlenný tým lanovkářů se na misi vydává po devatenácté hodině, tedy až po ukončení pravidelného provozu. Aby se kabina při samotném mazání neznečistila, je z jedné strany překryta plachtou. Samotné mazání provádí dva vybraní průvodčí v koši pod běhounem lanovky, jejich třetí kolega, jímž byl letos osobně přednosta lanové dráhy, obsluhuje kompresor s elektrocentrálou. Samotné mazání trvá asi jednu hodinu, neboť lanovka musí jet velmi pomalu. Od ledna roku 1976, kdy byla uvedena po delší rekonstrukci do provozu, přepravila již přes dvacet milionů cestujících a letos 1. dubna jela půlmiliontou jízdu.


Průměrné hodnocení (9 hlasů): 4.56

Další články této rubriky

V Ostravě se představila první nová třívozová jednotka RegioPanterV Ostravě se představila první nová třívozová jednotka RegioPanter

6.6.2023 - České dráhy v pondělí slavnostně pokřtily novou třívozovou soupravu RegioPanter, která bude už během tohoto měsíce nasazena na regionální trať z Opavy do Ostravy-Svinova v Moravskoslezském kraji. Jedná se o vůbec první… »

Nová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlůmNová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlům

5.6.2023 - České dráhy na začátku května zprovoznily novou mycí linku železničních vozidel v Havlíčkově Brodě, která oproti zavedeným technologiím přináší řadu inovací. Tou nejpodstatnější je větší ohled na životní prostředí a… »

Národní dopravce převzal další lokomotivu VectronNárodní dopravce převzal další lokomotivu Vectron

2.6.2023 - Česká dráhy převzaly na začátku května do nájmu od společnosti RSL první z letošních 12 lokomotiv Siemens Vectron. Jde o stroj s označením 193.566. Lokomotiva byla nasazena do provozu hned následující den a už 4. května… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika