Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Krtek: Bez IV. železničního balíčku by byla na železnici anarchie

Krtek: Bez IV. železničního balíčku by byla na železnici anarchie

22.11.2017 – autor: JOSEF HOLEK

Otevírání železničního trhu a čtvrtý železniční balíček. To bylo jedno z témat, které zaznělo na 216. Žofínském fóru. To se uskutečnilo 21. listopadu v Praze a s příspěvkem k problematice vystoupil i generální ředitel a předseda představenstva Českých drah Pavel Krtek.

Krtek: Bez IV. železničního balíčku by byla na železnici anarchie

V projevu si existenci unijního nařízení, které soutěž mezi dopravci upravuje, pochvaloval. „Pokud by nebyl, vznikla by na železnici anarchie. Balíček upravuje pravidla hry a jasně definuje hřiště,“ uvedl. Zároveň připomněl základní obrysy otevírání trhu. „Do roku 2023 je možné linky soutěžit anebo je napřímo zadat, ovšem za jasně daných podmínek a kritérií. Po roce 2033 už se musí soutěžit vše. My se soutěžím nebráníme, ale požadujeme jasně daná pravidla,“ podotkl. České dráhy odmítají model „low cost“, kdy konkurenční dopravce nabídne absurdně nízkou cenu, obsahující jen variabilní náklady. „My chceme, aby byly vždy započítány i fixní výdaje, zálohy, údržba a aby byly – podle IV. balíčku – respektovány sociální náklady, respektive sociální smír,“ vyjmenoval generální ředitel. Nad férovostí soutěží by měl dohlížet Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jenž se bude případnými spory mezi dopravci zabývat. Podle Krtka je tato instituce arbitrem trhu.

Dlouhé soutěžení

Dálkovou dopravu u ČD objednává ministerstvo dopravy, regionální jednotlivé krajské úřady. „Ministerstvo má vyhotovený harmonogram otevírání trhu. České dráhy, tedy státní akciová společnost, to nevidí jako problém. Otevírání trhu má nějaký systém,“ zmínil Krtek s tím, že jiná situace panuje v krajích. „V každém regionu je jiná politická reprezentace, každý kraj je specifický a naše smlouvy s nimi povětšinou končí v roce 2019. Nyní mají kraje jiné představy, jiné požadavky a s každým musíme vést diskuzi,“ řekl. V tomto smyslu na fóru například zaznělo, že soutěžení dopravců může trvat roky, podle toho jak se budou neúspěšní účastníci řízení odvolávat.

Kromě toho některé kraje chtějí nakupovat vlastní železniční kolejová vozidla. To je z  pohledu národního dopravce odvážné, protože na provoz kraj potřebuje mít připravenou infrastrukturu či údržbu. „Kromě toho si regiony neuvědomují, že vysoutěžení kolejových vozidel trvá na dva až tři roky,“ připomněl Krtek běžnou praxi. „Máme třeba dopis z Úřadu pro hospodářskou soutěž, který říká, že patnáctiměsíční lhůta na dodání nějakého vozidla je krátká.“ Výrobci mají plnou kapacitu, vozy jsou schopni dodat zhruba za tři roky. „Když si uvědomíte, že je rok po krajských volbách, současné reprezentace nestihnou provoz vlastních vlaků ani dopravní obslužnost vyřešit,“ uzavřel Pavel Krtek.


Průměrné hodnocení (21 hlasů): 3.86

Další články této rubriky

Na periodické prohlídky a opravy České dráhy pošlou tisíce vozidelNa periodické prohlídky a opravy České dráhy pošlou tisíce vozidel

27.11.2022 - České dráhy v následujících čtyřech letech odešlou na výrobci předepsané periodické prohlídky a opravy přes 2 000 drážních vozidel. Ročně vyčlení na tuto údržbu kolem 3,5 miliardy korun. Zároveň s tím dopravce po svých… »

ČD testují sčítače cestujících, poskytnou data o vytížení vlakůČD testují sčítače cestujících, poskytnou data o vytížení vlaků

23.11.2022 - Čím přesnější informace o počtu cestujících budou České dráhy mít, tím pružněji mohou ony i objednavatelé dopravy reagovat na reálnou poptávku. Proto se aktuálně testují automatické sčítací systémy. Projekt dostala na… »

Ministři dopravy cestovali na zasedání vlakemMinistři dopravy cestovali na zasedání vlakem

21.11.2022 - Ministr dopravy Slovenska Andrej Doležal dorazil do Prahy na neformální zasedání ministrů dopravy Evropské unie vlakem. Využil k tomu spoje EC 172 z Bratislavy s příjezdem do Prahy Holešovic. Vlakem na setkání přijeli i jeho rakouský a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika