Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Fenomén Laminátek připomínají modely v Domě vláčků

Fenomén Laminátek připomínají modely v Domě vláčků

27.12.2016 – autor: REDAKCE

Legenda mezi elektrickými lokomotivami, Laminátka, se dočkala zvěčnění do podoby malosériového modelu.

Fenomén Laminátek připomínají modely v Domě vláčku

Jedinečnou možnost pokochat se krásou těchto strojů převedených do měřítka 1:87 mají zájemci v Domě vláčků na pražských Petřinách.  Vystaveny jsou v rámci cyklu „Legendy na kolejích“ na jednom z kolejišť hned tři makety Laminátek ve velikosti H0. Zpracovány jsou opravdu věrně a do všech podrobností. Každá z nich navíc nese odlišný nátěr, který charakterizuje jednotlivé etapy jejich provozního nasazení. První univerzální střídavá lokomotiva S 489.0001 podle návrhu designéra Otakara Diblíka byla dokončena na jaře 1966 a poté předána do zkušebního provozu. Ještě téhož roku byla zahájena sériová výroba. Celkem bylo v letech 1966/67 vyrobeno 110 kusů těchto nestárnoucích strojů. Jako materiál pro výrobu skříní byl použit sklolaminát, díky čemuž získala lokomotiva atraktivní design a přezdívku Laminátka. Není divu, že jsou tyto stroje i po 60 letech provozu stále populární, a to i mezi modeláři, byť k masové produkci zatím nedošlo.


Průměrné hodnocení (12 hlasů): 3.92

Další články této rubriky

Trať z Valtic do Mikulova umožňuje rychlejší jízduTrať z Valtic do Mikulova umožňuje rychlejší jízdu

17.7.2019 - Na významné železniční spojnici mezi Břeclaví a Znoj­mem, kde taktovou dopravu v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) zajišťuje celá řada regionálních spojů společnosti České dráhy, se nyní… »

Bernina Express už jezdí i z Landquartu Bernina Express už jezdí i z Landquartu

16.7.2019 - Bernina Express Rhétských drah nově zajíždí přes Davos a Klosters i do Landquartu. První vlak, který doplnil obvyklý spoj do města Tirano, vyjel na začátku května. Trasa z Landquartu až do Itálie je o celých 45 kilometrů delší.… »

Policisté v Plzni nacvičovali zásah proti chuligánůmPolicisté v Plzni nacvičovali zásah proti chuligánům

16.7.2019 - Část areálu plzeňského Oblastního centra provozu (OCP) Českých drah se začátkem června proměnila v nádraží s davem agresivních sportovních fanoušků a jejich protivníků v podobě policejních pořádkových a zásahových jednotek… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 

Tipy redakce

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika