Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Evropská komise jednala nezákonně, když nařídila kontrolu v sídle ČD

Evropská komise jednala nezákonně, když nařídila kontrolu v sídle ČD

25.6.2018 – autor: REDAKCE

Evropská komise (EK) poslala své lidi do sídla ČD na základě vykonstruované stížnosti konkurenčního dopravce, který tvrdil, že na lince Praha – Ostrava uplatňují České dráhy predátorské ceny. EK však samovolně rozsah kontroly rozšířila na cenovou politiku ČD v celé ČR, aniž by měla sebemenší náznaky, že k nějakému protisoutěžnímu jednání dochází.

Evropská komise jednala nezákonně, když nařídila kontrolu v sídle ČD

Podobné kontroly přitom může EK nařídit pouze v oprávněných případech, kdy k tomu má důvodné podezření. „Lze se jen dohadovat, zda EK nezvolila tento postup účelově proto, že hypotetický problém na lince Praha - Ostrava by měl pouze vnitrostátní dosah a v té době ho již šetřil český ÚOHS. Zkrátka, že byl pro EK podnět ze strany konkurenčního dopravce na údajné zneužívání postavení dominantního dopravce ze strany ČD mezi Prahou a Ostravou příliš malé sousto a pod její obvyklé rozlišovací schopnosti,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČD Pavel Krtek. 


Žaloba proti postupu Evropské komise

České dráhy podaly proti tomuto postupu žalobu a Tribunál (soud první instance Soudního dvora EU) jim 20. 6. 2018 dal zapravdu. Podle jeho verdiktu byla kontrola provedená v sídle Českých drah v dubnu 2016 v této části nezákonná. Soud totiž konstatoval, že Evropská komise mohla sice kontrolou prověřovat cenovou politiku na lince Praha-Ostrava, ale nemohla se zaměřovat na jiné otázky. V rozsahu, v jakém to učinila, postupovala komise nezákonně.

„Z hlediska praxe v obdobných záležitostech jde o mimořádný úspěch, protože Tribunál jinak v drtivé většině případů žaloby proti vyšetřovacím úkonům Evropské komise zamítá. Na tomto úspěchu se podílí jak systematická snaha vedení Českých drah směřující ke zlepšení vnímání drah v unijním kontextu, já sám jsem byl dvakrát jednat na DG COMP v Bruselu, tak i právní práce advokátní kanceláře Weil, Gotshal & Manges, která České dráhy zastupuje,“ uzavřel Pavel Krtek.

Rozhodnutí Tribunálu se netýkalo merita věci, tedy toho, zda České dráhy v něčem v minulosti pochybily či nikoliv, ale procesní otázky, zda vůbec mohla komise provést v sídle Českých drah kontrolu. Rozhodnutí není konečné. Proti rozhodnutí se bude moci EK a případně i ČD odvolat k Soudnímu dvoru EU. 


Průměrné hodnocení (11 hlasů): 4.64

Další články této rubriky

Regionální dopravu posílí nová vozidlaRegionální dopravu brzy posílí nová vozidla

7.6.2023 - České dráhy nasadí do regionů v letech 2023 až 2026 celkem 159 jednotek RegioPanter a RegioFox. Všechny jsou již objednané a vyrábí se. Část z nich už navíc byla uvedena do provozu a jejich dodávka bude pokračovat i během… »

V Ostravě se představila první nová třívozová jednotka RegioPanterV Ostravě se představila první nová třívozová jednotka RegioPanter

6.6.2023 - České dráhy v pondělí slavnostně pokřtily novou třívozovou soupravu RegioPanter, která bude už během tohoto měsíce nasazena na regionální trať z Opavy do Ostravy-Svinova v Moravskoslezském kraji. Jedná se o vůbec první… »

Nová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlůmNová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlům

5.6.2023 - České dráhy na začátku května zprovoznily novou mycí linku železničních vozidel v Havlíčkově Brodě, která oproti zavedeným technologiím přináší řadu inovací. Tou nejpodstatnější je větší ohled na životní prostředí a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika